تصاویر زیباسازی نایت اسکین

دکتر یوسف کریمی نامی آشنا برای اساتید و دانشجویان روانشناسی به شمار می آیند.بسیاری از روانشناسان کنونی یا دانشجویان در دوران تحصیل خود با شماری از تالیفات ایشان مانند کتاب روانشناسی اجتماعی،نگرش و تغییر نگرش و..آشنا گردیده اند.

دکتر کریمی در سال 1323 در شهر قزوین متولد شدند.ایشان مدرک کارشناسی خود را در سال 1350 در رشته آموزش ابتدایی، از دانشگاه ابوریحان بیرونی(سابق)دریافت کردند.

بعد از مدتی برای ادامه تحصیل عازم کشور آمریکا شدند و مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته روانشناسی تربیتی در سال 1353(1974) از دانشگاه ایالتی بال در ایالت ایندیانا دریافت کردند و در سال 1356(1977) موفق به اخذ درجه دکتری در رشته روانشناسی تربیتی، از دانشگاه ایالتی فلوریدا گردیدند. همچنین ایشان دارای سابقه تدریس در دانشگاه های آمریکا با سمت مربی رتبه اول هستند.

از پیشینه های کاری دکتر کریمی می توان به آموزگاری و مدیریت دبستان روستایی، ریاست کتابخانه دانشگاه ابوریحان از سال 1350 تا 1352و استادیار روانشناسی تربیتی در این دانشگاه از سال 1356تا 1359اشاره کرد.

از سال 1359 تا هنگام بازنشستگی ایشان با سمت های استادیار، دانشیار و استاد به تدریس در دانشگاه علامه طباطبایی پرداختند. از دیگر مسئولیتها و سوابق اجرایی ایشان در دانشگاه علامه طباطبایی می توان به مدیریت گروه روانشناسی تربیتی در سه دوره پیاپی و نیز معاونت آموزشی دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی اشاره کرد.

دکتر کریمی صاحب آثار علمی متعددی هستند. کتابهای ایشان شامل 11 عنوان تالیف و 9 عنوان ترجمه می باشد، همچنین 24 مقاله فارسی و 2 مقاله انگلیسی از دیگر سوابق کارنامه ارزشمندعلمی-پژوهشی ایشان است. از دیگر پیشینه های علمی ایشان عضویت در: انجمن ایرانی تعلیم و تربیت، انجمن روانشناسی اجتماعی ایران و انجمن روانشناسی آمریکا  (APA)می باشد. علاوه بر این عضویت در هیات تحریریه نشریات علمی مانند مجله روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبایی، مجله روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران و مجله روانشناسی کاربردی دانشگاه شهید بهشتی از دیگر سوابق استاد است. ایشان هم اکنون استاد تمام وقت گروه روانشناسی در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی هستند:: موضوعات مرتبط: cvاساتید محترم
ن : فاطمه بیدی
ت : 90/01/16
 

نام و نام خانوادگی : دکتر محمود صناعی

نوشته دکتر حسن حمیدپور

hassan.hamidpour91@gmail.com

رسم خبرنامه انجمن روان‌شناسي ايران تا به حال بر اين بوده كه به معرفي روان‌شناساني بپردازد كه در قيد حيات هستند، امّا در اين شماره قصد داريم از فردي ياد كنيم كه متاسفانه به نظر مي‌رسد در بين اساتيد ادبيات و فلسفه شناخته تر است تا در بين اساتيد و دانشجويان روان‌شناسي.

دكتر محمود صناعي در سال 1297 در شهر اراك به دنيا آمد. پس از طي تحصيلات مقدماتي، دوره كالج آمريكايي (دبيرستان البرز) را به پايان رساند. او از دانشگاه تهران، ليسانس زبان انگليسي و فلسفه و علوم تربيتي گرفت و در سال 1324 راهي انگستان شد و پس از اخذ درجة كارشناسي ارشد و دكترا در رشته فلسفه، روان شناسي به يادگيري روان كاوي پرداخت و در اين رشته نيز مدرك معتبر گرفت. پروفسور ج.ك. فلوكل، دانشمند انگليسي، به سفارت ايران در لندن نوشت:

خوشوقتم كه به شما خبر دهم ايشان پس از چهار سال تحصيلات ومطالعات فني و تخصصي، اكنون از طرف موسسة پيسكاناليز به عنوان متخصص مشكلات رواني به رسميت شناخته مي‌شود.

دكتر صناعي در سال 1332، سمت سرپرستي دانشجويان ايراني و وابستة فرهنگي ايران در انگلستان را به طور افتخاري پذيرفت. در سال 1333 به عضويت انجمن بين المللي پيسكاناليز انتخاب گرديد.

حوزة علاقه او Attitude بود كه خودش در كتاب «فرد در اجتماع» (1347)، معادل بازخورد را براي آن به كار برد. بين سال‌هاي 1950 تا 1952 ميلادي، چهار مقالة جدّي در زمينة بازخوردها منتشر كرد. اگر به عناوين اين چهار مطالعه دقت كنيم، متوجه مي‌شويم كه سه تاي آن‌ها با روش تجربي انجام شده و در مجلات معتبر چاپ شده‌اند.

Sanai, M. (1950). An experimental study of politico – Economic attitudes. International of Opinion an Attitude Research, 4, 563-577.

Sanai, M. (1951), An experimental study of social attitudes. Journal of social psychology, 34, 2,4.

Sanai, M. (1952), Empirical study of political, religious and social attitudes. British Journal of psychology, statistical section, 5, 82, 92.

Sanai, M. (1952), The relation between social attitudes and characteristic of personality. Journal of social psychology, 36, 3-13.

 

او پس از بازگشت به ايران به سمت دانشياري دانشگاه تهران پذيرفته شد. در ضمن تدريس، موسسة روان‌شناسي دانشگاه تهران را بنيان‌گذاري كرد. نمي‌دانم در اين موسسه كه امروزه نام ديگري دارد، آيا از بنيان‌گذار آن يادي مي‌شود؟

دكتر صناعي سخت در تلاش بود كه موسسة روان‌شناسي بتواند به آخرين كتاب‌هاي علمي در اين زمينه دست يابند و مهمترين نشريات ادواري را گرد آورد. به گواه برخي از دانشجويان با گذشت سال‌ها، هنوز هم كتابخانة موسسة روان شناسي دانشگاه تهران يكي از غني ترين كتابخانه‌ها از نظر منابع كلاسيك روان‌شناسي در ايران است.

دكتر صناعي ذهني نقاد و تيربين داشت و برخي از مقاله‌هاي او ماية دردسرش مي‌شد. به عنوان مثال مي‌توانيد به مقاله او تحت عنوان «چند نكته دربارة دانشگاه» (مجله سخن، دورة دهم، شماره نهم، آذرماه 1338، صفحات 905-913) مراجعه كنيد تا ببينيد او نيم قرن قبل دربارة دانشگاه چه ايده‌‌هايي داشت و چگونه نظرات خود را ابراز مي‌كرد. دكتر صناعي در بخشي از اين مقاله مي‌نويسد:

… اما آموختن اصول وعلم فنون به دانشجويان تنها يكي از وظائف تربيتي دانشگاه است. اجتماع به افرادي نيازمند است كه در درجه اول منش راست و درست داشته باشند و واجد خصائل لازم اخلاقي و اجتماعي و سياسي باشند… آشكار است كه دانش و هنر وقتي مي‌تواند سودي به اجتماع برساند كه صاحب آن فرد، «آدمي» باشد. (ص907)

دكتر صناعي در ادامة همين بحث دربارة معلمان دانشگاه (مجلة سخن، دورة دهم، شمارة يازدهم و دوازدهم، بهمن و اسفند، 1338) مي‌گويد:

بايد معلم دانشگاه در رشته‌اي كه مي‌خواهد تدريس كند درست تحصيل كرده باشد و از آخرين اكتشافات علم در رشته خود آگاه باشد. اما اين كافي نيست. نيز بايد مدتي در رشته كار خود تحقيق كرده باشد. (ص1145).

همانطور كه در ابتداي اين مطلب گفته شد، دكتر صناعي را پژوهندگان و اساتيد رشته‌هاي ادبيات و فلسفه بيشتر مي‌شناسند و از آثار او وانديشه‌هايش آگاه هستند.

داريوش آشوري (1375) كه دستي توانا در واژه سازي و واژه‌يابي دارد، دربارة دو اصطلاح mediocre , mediocrity مي‌نويسد:

گويا اوّلين بار محمود صناعي در برابر اين دو اصلاح از واژه هاي خوش ساخت «ميانمايگي» و «ميانمايه» استفاده كرده است.

اين دو واژه كه امروزه گروهي از نويسندگان و مترجمان به كار مي‌برند، نشان دهنده آن است كه چگونه به ياري ذوق درست و دانش، از مايه‌هاي طبيعي و فرا دست زبان بهترين و رساترين و زيباترين واژه‌ها كه با طبع اهل زبان سازگار است، بيرون مي‌جوشد.(ص160)

دكتر جلال متيني (1357،ص128-159) برخي از آثار محمود صناعي را در جلد دوّم كتاب «نمونه‌هاي از نثر فصيح فارسي» آورده است و نام او را در كنار بزرگان ادبيات ايران مثل علي دشتي، نصرالله فلسفي، دكتر عبدالحسين زرين كوب، دكتر محمد علي اسلامي ندوشن، دكتر احسان يارشاطر، دكتر غلامحسين يوسفي، دكتر علي اكبر فياض و دكتر سيد فخرالدين شادمان، قرار داده است.

دكتر سيدمحمد دبير سياقي (1374) در كتاب «گفتارهاي آموزنده و دلاويز: گزيده مقالات معاصران»، سه مقاله از دكتر صناعي را در كنار آثار عباس اقبال آشتياني، سعيد نفيسي، نصرالله فلسفي، محمد علي جمال زاده و محمد حجازي، قرار داده است.

خشايار ديهيمي (1379) كه از مترجمان برجسته در حوزه آثار فلسفه سياسي است، در مقدمة كتاب «فلسفه سياسي استوارت ميل» به ترجمة محمود صناعي از كتاب «دربارة آزادي» اشاره مي‌كند و مي‌نويسد:

ترجمة مرحوم دكتر محمود صناعي بسيار خوشخوان روان و سليس است. (ص 8)

از ويژگي‌هاي برجسته ترجمه دكتر صناعي بايد به جذابيت، خوش آهنگي و سياليت آن اشاره كرد. البته دربارة دقت ترجمه‌هاي او نمي‌توان اظهار نظر كرد مگر اين كه آثار او را با متن اصلي تطبيق دهيم.

فرامرز برزگر (1339، ص 265 تا ص278) در جلد اوّل كتاب «شاهكارهاي ترجمه فارسي معاصر» به دونمونه از ترجمه‌هاي محمود صناعي اشاره مي‌كند و از آن‌ها به عنوان شاهكار ترجمه ياد مي‌نمايد.

دكتر صناعي اكثر مقاله‌هاي خود را در مجله سخن چاپ و منتشر مي‌كرد. مضمون اكثر مقاله‌هاي او اجتماع، تربيت ملي، آزادي و نقادي وضعيت موجود بود. آيزنگ زماني گفته بود كه روان شناسي علم ناب نيست. بنابر گفته آيزنك شايد بتوان اين گونه نتيجه‌گيري كرد كه علم روان‌شناسي نيازمند اطلاعات پشتوانه‌اي مستحكمي است تا بتوان از آن در گره گشايي مسايل فردي و اجتماعي كمك گرفت. دكتر صناعي بنا به مقاله‌هايش مي‌توان گفت كه در چند زمينه، توانايي و تبحر خاصي داشت. او حتي در زمينة شعرسرايي نيز طبع خودش را آزمود و شعرهايش را با نام مستعار «فرهود هونر» در مجله سخن چاپ مي‌كرد. در اين قسمت به دو بند از قطعه‌اي با عنوان «بده‌ اي اي ساقي» سرودة دكتر صناعي اشاره مي‌كنيم:

 

بده‌ اي ساقي عيسي دم امشب

مرا يك جرعه از پيمانة عشق

بخوان اي دايه تاخواب خوش آرد

به چشم خسته‌ام افسانة عشق

به دانشمند مجلس گو بخواند

حديث دلكش جانانة عشق

مبارك باد باغي كاندر آن باغ

نرويد رستني جز دانه عشق

طبيبا مرهم دل‌هاي خسته

طلب مي‌كن ز رحمتخانة عشق

نه در طومار جالينوس و بقراط

كه عيسي را نه قاروره ست و نشتر

نشستم با فقيهان و نديدم

به غير از نخوت و فكر محجّر

برفتم با كليمان و نخواندم

به جز بحث و جدل حرفي فراتر

حقيقت در دل عشاق جستم

در آنجا عالمي ديدم منور

نشاط انگيز چون لبخند كودك

روان پرور به سان مهرة در

حديث عشق را در دل توان خواند

نه در مكتب تواند خواند و نه در دفتر

                                   

دكتر محمود صناعي به دعوت دكتر غلامحسين صديقي در «موسسة مطالعات و تحقيقات اجتماعي» به تدريس روان­شناسي اجتماعي پرداخت و رياست گروه روان‌شناسي در اين موسسه را بر عهده گرفت. زماني كه آنا فرويد مي‌خواست موسسه فرويد را بنيان­گذاري كند از دكتر صناعي دعوت كرد تا به عنوان مشاور، اين موسسه را ياري دهد. به همين دليل در سال 1348 به خارج كشور رفت و در سال 1364 در لندن درگذشت.

از دكتر صناعي آثاري به جا مانده كه به آن‌ها اشاره مي‌كنيم:

1.       هرلدلسكي: يادي از استاد. انتشارات سخن (نخستين سال چاپ، 1332). ناياب

2.       مهماني و چهار رسالة ديگر از افلاطون، انتشارات بنگاه ترجمه و نشر كتاب (نخستين سال چاپ 1334).

3.       فدروس و سه رسالة ديگر از افلاطون، انتشارات بنگاه ترجمه و نشر كتاب (نخستين سال چاپ 1336).

4.       آزادي فرد و قدرت دولت، انتشارات سخن (نخستين سال چاپ، 1338).

5.       در آزادي سازمان انتشارت كتاب‌هاي جيبي (نخستين سال چاپ، 1340). ناياب.

6.       اصول روان‌شناسي، انتشارات شركت سهامي نشر انديشه (نخستين سال چاپ، 1342).

7.       فرد در اجتماع، انتشارات زوّار (نخستين سال چاپ، 1347). ناياب

8.        روان‌شناسي آموختن، شركت سهامي كتاب‌هاي جيبي (نخستين سال چاپ، 1349). ناياب.

9.       فردوسي استاد تراتژدي، انتشارات موسسة روان‌شناسي دانشگاه تهران (نخستين سال چاپ، 1348). ناياب.

10.   آزادي و تربيت، انتشارات امير كبير (نخستين سال چاپ؟). ناياب.

11.   فلسفه علمي، پيشگفتار جلد اوّل، شركت سهامي كتاب‌‌هاي جيبي (نخستين سال چاپ1338). ناياب.)

 فلسفه علمي (روش تعبير خواب در جلد دوّم) شركت سهامي كتاب‌‌هاي جيبي (نخستين سال چاپ1338). ناياب.

 :: موضوعات مرتبط: cvاساتید محترم
ن : فاطمه بیدی
ت : 90/01/16
 

 

  

نام و نام خانوادگی : دکتر محمود ساعتچی

توضیح: زندگی­نامه­ی حاضر از وب­ سایت شخصی دکتر محمود ساعتچی برگرفته شده است. شایان ذکر است دکتر محمود ساعتچی به درجه استادی نائل و بر این اساس در وب­سایت شخصی با عنوان پروفسور دکتر محمود ساعتچی معرفی شده­اند اما از آنجا که در وب­سایت و خبرنامه­ی انجمن روانشناسی ایران، برای هیچ­کدام از استادان، عنوان پروفسور استفاده نمی­شود؛ بر این اساس، در معرفی ایشان نیز از این عنوان استفاده نشده است. همچنین به جز اضافه کردن یک کلمه داخل کروشه و ِاعمال موارد ویرایشی نظیر نیم­فاصله، هیچ دخل و تصرفی بر متن مستخرج از وب­سایت شخصی به­عمل نیامده است.

محمود ساعتچي كه در مهرماه 1383 با مرتبه استادي پايه 28 به خواست خود و به منظور معرفي گسترده­تر زمينه­ی روانشناسي بهره­وري به مديران سراسر كشور، به افتخار بازنشستگي نائل شده است، كماكان به تدريس در دوره هاي كارشناسي ارشد و دكتراي دانشگاه­ها، اشتغال دارد. وي در ســال 1344، درجهء كارشناسي و در سال 1347 درجهء كارشناسي ارشد خود را در رشته علوم اجـتماعي از دانشگاه تهران دريافت كرد؛ طي سال هاي 1344 تا 1345 بخشي از دورهء خدمت نظام وظيفه را در دانشكدهء پياده شيراز و بخش ديگر را به عنوان افسر نيروي هوايي در قسمت تستينگ آن نيرو (در تهران) طي كرد. در سال 1346به عنوان كمك كارشناس به استخدام سازمان امور اداري و استخدامي كشور درآمد و پس از چندي به «پُست» مُعاونت قسمت آزمون سازيِ اداره كل آزمايش و انتخاب آن سازمان، منصوب شد. در اين زمان، ضمن بهره گيري از تجارب حاصل از اجراي جلسات گوناگون ومتعدد مصاحبة استخدامي فردي و گروهي، در سال 1347 اولين كتاب مصاحبة استخدامي را در زبان فارسي، به چاپ رسانيد. محمودساعتچي از سال 1348 با تدريس درس روانشناسي عمومي در مدرسه عالي ادبيات وزبان هاي خارجي، كار تدريس در دانشگاه را آغاز كرد.

در همين دوره نيز شروع به ترجمه و اقتباس كتاب اصول روانشناسي، اثر نرمان، ل. مان نمود. اين كتاب درسال 1353 در دو جلد كامل انتشار يافت و به صورت يكي از معتبرترين و پرفروش ترين كتاب هاي مرجع روانشناسي در زبان فارسي درآمد. درسال 1353 دورهء دكتراي روانشناسي را در دانشگاه اله­آباد در هند به اِتمام رسانيد و به عنوان عضوهيأت علمي به مركزآموزش مديريت دولتي، منتقل گرديد. دراين مركز، ضمن عضويت در هيأت علمي، به ترتيب رياست قسمت انتشارات وترجمه، مديريت امور مطالعات و پژوهش، سرپرستي گروه مديريت آموزش (در دوره كارشناسي ارشد) و در سال 1358 نيز سرپرستي موقت مركز آموزش مديريت دولتي را عهده­دار گرديد.

محمود ساعتچي طي سال هاي 1353 تا 1363، ضمن عضويت در هيأت علمي آن مركز، ابتدا مدتي مديريت داخليِ مجله فنون اداري و رياست دفترِ كانون علوم اداري ايران را عهده دار گرديد و سپس مدتي نيز مسئوليت چاپ و انتشار فصلنامه مديريت امروز، به عهده او گذاشته شد. در سال1357، به دعوت سازمان ملل براي بازديد ازمراكز آموزش مديريت در انگلستان و مشاركت در برگزاري يكي از اين دوره ها، به كالج هِنلي در انگلستان عزيمت كرد؛ در سال 1358 به عنوان عضو افتخاري كميسيون ملي يونسكو در ايران انتخاب شد و ضمن همكاري در برگزاري سال جهاني كودك، به ايراد سخنراني هاي هفتگي و ماهانهء راديويي براي خانواده ها، پرداخت؛ درسال 1359 {به تعبیری}اولين دفتر مشاورهء روانشناسي در ايران را تأسيس كرد؛ درسال 1360 به مجتمع دانشگاهي علوم اداري و بازرگاني، بعداً به گروه روانشناسيِ باليني دانشگاه علامه طباطبايي و در سال 1378 نيز به گروه مديريت دولتي همان دانشگاه منتقل و عهده­دار تدريس دروسي نظير: آسيب­شناسي رواني، رواندرماني (نظري و عملي) بهداشت رواني، روانشناسي كار، روانشناسي صنعتي،‌ توسعه سازمان،‌ استراتژي هاي مديريت آموزشي،‌ بررسي روابط فرد و سازمان،‌ مديريت رفتار سازماني پيشرفته، تحليل رفتاري در سازمان­هاي اداري،‌ سمينار مسائل رفتاري و... گرديد. از سال 1353تاكنون محمود ساعتچي بيش از “ 2350 ” همايش يا كارگاه آموزشي يك تا پنج روزه را در زمينه­هايِ گوناگونِ روانشناسي بهره­وري، روانشناسيِ كار و روانشناسي كاربردي براي مديران سازمان هاي دولتي و بخش­هاي خصوصي در تهران و شهرهاي مختلف كشور، برگزار كرده است. در اين كارگاه هاي آموزشي، محمود ساعتچي توانسته است امكان آشنايي هزاران مدير و كارشناس شاغل در سازمان هاي توليدي، خدماتي‌‌، آموزشي، درماني، نظامي، پژوهشي و نظاير آن را در بخش­هاي دولتي و خصوصي، با ابعاد گوناگون كاربردهاي مفاهيم اساسي روانشناسي در كار، سازمان و مديريت و به ويژه با روانشناسي بهره­وري، فراهم آورد. محمود ساعتچي كه اكنون، (1) رياست پژوهشكده علوم انساني پارس، (2) مديريت مؤسسه روانشناسي بهره وري، (3) مسئوليت مركز خدمات مشاوره اي سلامت ذهن را عهده­دار مي باشد، به عنوان ارائه دهنده، ‌تدوين كننده و معرف رشتهء جديدي از دانش روانشناسي كاربردي تحت عنوان روانشناسي بهره­وري شناخته مي­شود.

محمود ساعتچي در چند سال اخير، براي سازماندهي ديدگاه هاي خود در اين زمينه، نظريهء چند عاملي بهره وري و پارادايم يا مدل­وارهء معروف به مُناباماس (مدل نظام­مند انتخاب و به كارگيري اثربخش منابع انساني در سازمان) و روانشناسي بهره وري، كوشيده است تا اين نظريه و مدل­واره را در كتابي تحت عنوان روانشناسي بهره­وري،‌ به جامعه مديران كشور و نيز استادان و دانشجويان رشته­هاي گوناگون روانشناسي،‌ جامعه شناسي،‌ مديريت،‌ مهندسي صنايع و... در دانشگاه ها و به همه كساني كه اهميت نظريه هاي بومي را مي­شناسند، ارائه دهد و هزاران مدير شاغل در سازمان هاي گوناگون كشور را با اين نظريه و مدل­واره، آشنا سازد، محمود ساعتچي در تلاش براي تحقق بخشيدن به اين اعتقاد خود مي­باشد كه: كشوري مي­تواند در جنگ اقتصادي سال­هاي قرن بيست و يكم و اقتصاد آزاد جهاني پيروز شود و به آرمان­هاي اقتصادي، صنعتي، اجتماعي، فرهنگي، اخلاقي و انقلابي خود دست يابد و در نتيجهء آن، در رديف كشورهاي مستقل، آزاد و آبرومند جهان درآيد كه ابتدا با فراهم آوردن امكانات آموزشي فراگير، مداوم و مناسب براي مديران و ديگر كاركنان سازمان­ها،‌ از مرحله بحران مديريت و رهبري در سازمان هاي گوناگون كشور عبور كند و با اعتقاد راسخ و صرف هزينه و زمان كافي، تلاش گسترده، بي وقفه و نظام­مندي را جهت تحقق بخشيدن به شعار جديدتر مديريت، يعني؛ اَبَر رهبري در اين سازمان ها، معطوف سازد و فرصت هاي طلايي را كه در زمان حال براي تحقق بخشيدن به چنين آرماني در اختيار دارد، از دست ندهد. پرثمرترين تلاش مديران كشور، فراهم آوردن بستر مناسب براي افزايش بهره وري سازماني و بهره وري ملي است.

تاكنون از محمود ساعتچي بيش از 130 مقاله علمي، روانشناسي، اجتماعي، انتقادي و... در فصلنامه ها، ماهنامه ها، مجلات هفتگي و روزنامه ها به چاپ رسيده و 20 عنوان كتاب درسيِ دانشگاهي را تأليف، ترجمه و اقتباس و تخليص نموده است. نمونه هايي از اين كتاب­ها عبارتند از:‌ مصاحبه استخدامي (چاپ 2)، اصول روانشناسي (در دو جلد/ چاپ 15)، روانشناسي در كار، سازمان و مديريت (چاپ2)، روانشناسي بهره وري (چاپ 5)، روانشناسي كار (چاپ 6)، روانشناسي كاربردي براي مديران (چاپ 8)، مشاوره و رواندرماني (چاپ 3)، نظريه هاي مشاوره و رواندرماني (چاپ 3)، نظريه پردازان و نظريه ها در روانشناسي (چاپ 3)، اصول و فنون اجراي مصاحبه: استخدامي، ارزشيابي و باليني، (چاپ 4)، زمينه روانشناسي (تك جلدي)‌ اثر اتكينسون و هيلگارد ترجمه محمود ساعتچي و ديگران....

سوابق تحصيلات دانشگاهي
1-ليسانس علوم اجتماعي از دانشگاه تهران در سال 1344.
2-ليسانس نظامي از دانشكده پياده نظام ارتش (شيراز) در سال 1345.
3-فوق ليسانس علوم اجتماعي از دانشگاه تهران در سال 1347.
4- دكتراي (Ph.D.) روانشناسي از دانشگاه اله آباد (Allahabad University) هندوستان در سال 1353.
5- طي دوره تخصصي راهبردها، فنون و روش هاي عملي كاربردي روانشناسي در برگزاري دوره هاي آموزش مديريت عالي در كالج هنلي (Henly)، انگلستان (لندن) در سال 1357.

 :: موضوعات مرتبط: cvاساتید محترم
ن : فاطمه بیدی
ت : 90/01/16

 

 

نام و نام خانوادگی : دكتر علیرضا کیامنش

 

دكتر عليرضا كيامنش متولد سال 1323 در شهر انديمشك هستند. دوره‌ی تحصيلات ابتدايي را در ايستگاه‌هاي مختلف راه‌آهن لرستان گذراندند و سپس در شهرهاي انديمشك، دزفول، و اهواز و به‌دور از خانواده تحصیلات دبيرستان خود را در خرداد ماه 1341 به پايان رسانيدند. اولين فعاليت شغلي خود را به عنوان معلم پايه اول ابتدايي شروع كردند و در دوران سربازي نيز به عنوان سپاه دانش همچنان به كار تدريس مشغول بودند. خدمات آقاي دكتر كيامنش به‌عنوان معلم همچنان ادامه داشت و درهمين اثنا ليسانس خود را از دانشسراي عالي دريافت كردند و با سمت راهنماي تعليماتي مدارس به خدمت مشغول شدند. آقاي دكتر كيامنش در پايان دهه‌ی چهل شمسي، مدرك كارشناسي ارشد خود را در مشاوره و راهنمايي از دانشسراي عالي تهران دريافت كردند و درنهايت در بهمن 1354 با بورس دانشسراي عالي تهران براي اخذ مدرك دكتراي مشاوره عازم آمريكا- دانشگاه كاليفرنيا در لوس‌آنجلس (UCLA) شدند. اما آشنايي با مفاهيم سنجش، تحقيق و ارزشيابي در دوره‌ی نسبتاً كوتاه خدمت ايشان در طرح يونسكو، همراه با تجارب هدايت تحصيلي دانش‌آموزان دوره‌ی راهنمايي تحصيلي شهرستان دزفول با استفاده از آزمون‌هاي مختلف و به‌خصوص آشنايي و شركت در كلاس‌هاي اساتيد دانشگاه UCLA كه بسياري از آنان دانش‌آموخته استانفورد و شاگردان كرانباخ بودند، ايشان را برآن داشت كه پس از يك سال تحصيل در رشته مشاوره به تغير رشته فكر كنند. سرانجام با موافقت دانشسراي عالي (كه هم‌اكنون دانشگاه تربيت معلم ناميده مي‌شود) و دانشگاه UCLA وارد دوره‌ی فوق‌ليسانس روش‌هاي تحقيق و ارزشيابي شدند. پس از اخذ مدرك كارشناسي ارشد و همچنين دكترا در رشته مذكور، به ايران بازگشتند. بازگشت ايشان به ايران با تحولات مختلف از جمله تشكيل شوراي عالي انقلاب فرهنگي و ممنوعيت استخدام تا اطلاع ثانوي در دانشگاه‌ها همراه بود. در نتيجه دكتر كيامنش در فاصله بازگشت به ايران در فروردين 1359 و شروع به كار در دانشگاه تربيت معلم در تيرماه 1363، به مشاوره در مدارس راهنمايي دزفول، تدريس دردبيرستان‌هاي منطقه 16 تهران و در نهايت تدريس در مراكز تربيت معلم آموزش و پرورش شهر تهران پرداختند. ایشان با بازگشايي دوره‌هاي علوم انساني در دانشگاه‌هاي كشور در تيرماه 1363، با كوله‌باري از تجربه‌هاي علمي و عملي به منزل اصلي خود يعني دانشگاه تربيت معلم منتقل شدند و در همان آغاز، برنامه‌ی كارورزي دانشجويان دبيري را طرح‌ريزي كردند و با كمك همكاران خود در دانشكده به‌اجرا درآوردند؛ فعاليتی كه حداقل در سال‌هاي اول در رسيدن به هدف‌هاي تعيين شده تا حد زيادي موفق بود. از تيرماه 1363 تا بهمن 1386 یعنی آغاز دوره‌ی بازنشستگي، رسماً در دانشگاه تربيت معلم به كار تدريس اشتغال داشتند و طی این مدت دو بار با استفاده از فرصت مطالعاتي به آمريكا سفر کردند. در همين مدت، يك دوره‌ی 2 ماهه آموزشي را نيز در دانشگاه ويلز، كارديف، انگلستان گذرانيدند.

آقاي دكتر كيامنش در طول حدود 24 سال كار در دانشگاه، دروس مختلف مربوط به تحقيق، ارزشيابي، سنجش و آمار را در دوره‌هاي مختلف كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكتري تدريس كرده و همزمان مسئوليت راهنمايي تعداد زيادي پايان‌نامه‌ی دكترا و كارشناسي ارشد را به‌عهده داشته‌اند. علاوه بر اين، 48 مقاله در نشريات علمي پژوهشي داخلي و يا كنفرانس‌هاي و همايش‌هاي داخلي و 14 مقاله در نشريات و كنفرانس‌هاي بين‌المللي عرضه كرده‌اند. از 25 كار پژوهشي انجام شده  توسط ايشان، 7 گزارش به صورت كتاب در سطح وسيع و بقيه در نسخه‌هاي محدود منتشر شده‌اند. دكتر كيامنش در كنار فعاليت‌هاي آموزشی، تاكنون 4 كتاب تأليفي و 16 كتاب ترجمه شده به‌چاپ رسانيده‌اند و هم‌اكنون نيز يك كتاب تأليف شده و يك كتاب ترجمه ‌شده در انتظار انتشار دارند. از آثار آقاي دكتر كيامنش يك كتاب به‌عنوان بهترين كتاب سال جمهوري اسلامي (1367)، يك كتاب به‌عنوان كتاب تقديري وزارت علوم و آموزش عالي (1373) و يك كتاب نيز به‌عنوان اثر برگزيده جشنواره كتاب‌هاي آموزشي رشد وزارت آموزش و پرورش انتخاب شده‌ است.

آقاي دكتر كيامنش طي ساليان گذشته، چندين مسئوليت نيز به‌عهده داشته‌اند. ايشان ضمن برعهده داشتن مسئوليت گروه‌های آموزشی تكنولوژي آموزشي و مشاوره در دانشگاه تربيت معلم، مديريت موسسه تحقيقات تربيتي و رياست دانشكده روانشناسي و علوم تربيتي دانشگاه تربيت معلم، چندين سال همزمان با كار در دانشگاه، مسئوليت‌هاي مختلف در خارج از دانشگاه داشته‌اند. ايشان سرپرست مركز تحقيقات آموزشي، دبير شوراي تحقيقات آموزش و پرورش، مدير پروژه آموزش جمعيت، مدير مطالعات بين‌المللي تيمز، مدير پروژه سنجش صلاحيت‌هاي پايه دانش‌آموزان پنجم ابتدايي كشور، مدير پروژه ارزشيابي جامع از نظام جديد آموزش متوسطه و بالاخره مشاور تحقيقاتي وزير آموزش و پرورش بوده‌اند.

آقاي دكتر كيامنش علاوه بر عضويت در هيات تحريريه‌ی 12 نشريه‌ی علمي- پژوهشي كشور در سال‌هاي مختلف، مدير مسئول يك نشريه و سردبير  نشريه‌ی دیگر بوده‌اند. عضويت ايشان در چند انجمن علمي داخلي و بين‌المللي، همكاري با دفتر نمايندگي يونيسف، و دفتر صندوق جمعيت سازمان ملل متحد در تهران، از ديگر فعاليت‌هاي حرفه‌اي ايشان بوده است. دكتركيامنش همچنين مدتي در كميته ملي تربيتي، علمي و فرهنگي ملل متحد (يونسكو) در ايران، كمیسيون علوم اجتماعي و تربيت، شوراي پژوهش‌هاي علمي كشور و كمیسيون روان‌شناسي و علوم تربيتی، حقوق، علوم سياسي و اجتماعي، و شوراي پژوهش‌هاي علمي كشور عضويت داشته‌اند.

آقاي دكتر كيامنش درباره خودشان چنين مي‌گويند: "جدا از 6 سال اول زندگي، بقيه عمر در يادگيري- ياددهي مستمر و مداوم در دوره‌هاي مختلف تحصيلي از ابتدايي تا دانشگاه سپري شده و يكی دو روز باقي‌مانده عمر هم بدون شك به‌صورت غير رسمي، ولي با آزادي عمل بيشتر در همين حوزه سپري خواهد شد.:: موضوعات مرتبط: cvاساتید محترم
ن : فاطمه بیدی
ت : 90/01/16
 

 

 

نام و نام خانوادگي: علي شريعتمداري

 

تاريخ و محل تولد: 1302، شيراز

 

دكتر علي شريعتمداري تحصيلات ابتدايي و متوسطه خود را در شهر شيراز به پايان رسانيد و موفق به اخذ درجه ليسانس در دو رشته‌ي فلسفه و علوم تربيتي در سال 1332 و علوم قضايي در سال 1335 شد. وي كارشناسي ارشد رشته آموزش متوسطه را در سال 1336 از دانشگاه ميشيگان و دكتراي فلسفه، تعليم و تربيت و  برنامه ريزي درسي را در سال 1338 از دانشگاه تنسي دريافت كرد.

   دكتر شريعتمداري خدمات آموزشي خود را از آموزش و پرورش آغاز كرد و طي سال‌هاي 1321 تا 1328 به عنوان آموزگار و از سال 1330 لغايت 1335 به‌عنوان دبير به تدريس پرداخت. وي از سال 1339 به عنوان دانشيار علوم تربيتي دانشگاه شيراز و از سال 1343 به عنوان استاد علوم تربيتي دانشگاه اصفهان به تدريس مشغول شد و طي سال‌هاي 1344 تا 1346 به عنوان استاد مدعو در دانشگاه‌هاي اينديا و تنسي نيز به تدريس مشغول بود. دكتر شريعتمداري از سال 1358 تاكنون استاد تعليم و تربيت در دانشگاه تربيت معلم تهران است.

   از اهم سمت‌هاي اجرايي دكتر شريعتمداري سرپرستي دانشكده علوم تربيتي دانشگاه اصفهان، عضويت در ستاد انقلاب فرهنگي، سرپرستي گروه علوم انساني شوراي عالي انقلاب فرهنگي، سرپرستي گروه‌هاي برنامه‌ريزي در شوراي عالي برنامه ريزي، كميته علوم تربيتي، شوراي خبرگان بدون مدرك، و عضويت در هيات مركزي گزينش استاد، شوراي آموزش و پرورش، و رياست فرهنگستان علوم جمهوي اسلامي ايران بوده است. دكتر شريعتمداري همچنين عضو شوراي پژوهش‌هاي علمي كشور، سرپرست موسسه تحقيقات تربيتي دانشگاه تربيت معلم و عضو شوراي پژوهشي دانشگاه اصفهان بوده است. وي سابقه عضويت در هيات رئيسه انجمن‌هاي ايراني تعليم و تربيت، فلسفه تعليم و تربيت، و نيز انجمن روانشناسي ايران را دارد. دكتر شريعتمداري مدال درجه يك علمي و نشان درجه يك تعليم و تربيت جمهوري اسلامي ايران را نيز دريافت كرده است و مدير مسئول چهار مجله علمي بوده است.

     دكتر شريعتمداري مولف 24 جلد كتاب، مترجم 6 عنوان كتاب، مولف 70 عنوان مقاله علمي، اجتماعي، فرهنگي، مذهبي و مترجم 18 مقاله و مجله علمي بوده است.

     از جمله آثار استاد مي‌توان به كتاب‌هاي آموزش در حوزه و دانشگاه، روشنفكر كيست، تعليم و تربيت اسلامي، جايگاه علوم انساني در توليد علم، چگونگي ارتقاء سطح علمي كشور، نقد و خلاقيت در تفكر، نقد آرا برخي از دانشمندان معاصر، تعاليمات حضرت علي (ع)  و نظر شهيد مطهري، و سياست و خردمندي اشاره كرد.

   ويژگي ممتاز دكتر شريعتمداري، همراهي هميشگي فعاليت علمي، مذهبي و سياسي ايشان از ابتداي جواني تاكنون بوده است.

 :: موضوعات مرتبط: cvاساتید محترم
ن : فاطمه بیدی
ت : 90/01/16
 

 

نام و نام خانوادگی : رضا زماني

كارشناسي: اقتصاد، علوم سياسي و حقوق، دانشگاه تهران، 1340

كارشناسي ارشد: روان‌شناسي، دانشگاه تهران، 1344

دكتري: روان‌شناسي باليني، رشته فرعي يادگيري، دانشگاه مينه سوتاي آمريكا، 1974

رتبه علمي: دانشيار

محل خدمت: دانشگاه تهران، 1/12/1353 (بازنشسته از تاريخ 1/6/1385)

 

٭ مسؤوليت‌هاي دانشگاهي:

1- سرپرست مؤسسه روان‌شناسي، دانشگاه تهران، 7/1/1358 تا 2/10/1363

2- نماينده مؤسسات تحقيقاتي وابسته به دانشكده ادبيات و علوم انساني در شوراي پژوهش دانشگاه، از 1/4/63 تا ..

3- نماينده گروه روان‌شناسي در شوراي تحصيلات تكميلي دانشكده، از ابتداي 1375 تا 1381

4- معاون پژوهشي دانشكده روان‌شناسي و علوم تربيتي دانشگاه تهران، از 14/2/1376 تا 19/8/1376

5- عضو كميته ارتقاء دانشكده، 10/3/78 تا كنون

6- عضويت در هيأت مميزه دانشگاه تهران (نماينده هيأت علمي دانشكده روان‌شناسي و علوم تربيتي)، دو دوره از 1380 تا 1384

7- معاون پژوهشي دانشكده روان‌شناسي و علوم تربيتي دانشگاه تهران، از 2/9/1381 تا 25/7/1382

8- رئيس دانشكده روان‌شناسي و علوم تربيتي دانشگاه تهران، از 26/7/1382 تا 1/6/1385

9- عضو گروه واژه‌گزيني تخصصي روان‌شناسي، فرهنگستان زبان و ادب فارسي، از 2/11/81 تا کنون

10- عضو كميته ملي آموزش عالي وابسته به كميسيون ملي يونسكو، از 5/7/1385 تا کنون

11- مدير برنامه­هاي آموزشي و پژوهشي روان­شناسي در پژوهشكده علوم شناختي، از 1/9/1385 الي 30/8/1386

12- سرپرست پژوهشكده علوم شناختي از 1/9/1386 تا 31/6/1389

 

٭ تأليفات (انفرادي و مشترك)

مقالات

1- بايوفيدبك و فشار خون، نشريه روان‌شناسي، 1355

2-  بررسي پژوهشي تغذيه رايگان، نشريه دانشكده، 1356

3- پژوهشي در مورد تأثير اكثريت متفق بر اقليت واحد؛ بازسازي آزمايش اصلي همنوايي‌اش با آزمودني‌هاي ايراني،

    پژوهش‌هاي روان‌شناختي، 1370

4- پيگردي در حافظه كوتاه‌مدت؛ اثر تكرار و جايگاه در فهرست بر زمان واكنش، در شرايط حذف مرور ذهني،     پژوهش‌هاي روان‌شناختي، 1371، دوره 1، شماره 3 و 4

5- تفاوت ادراك بينايي در زن و مرد، مجله دانشكده ادبيات، 1374

6- جنبه‌هاي روان‌شناختي ناباروري، پژوهش‌هاي روان‌شناختي، شماره 8، 1376 

7- بررسي تأثير فشار رواني بر برخي از متغيرهاي سيستم ايمني با توجه به نقش سرسختي روان‌شناختي، مجله روان‌شناسي و علوم تربيتي دانشگاه شهيد چمران، 1380

8- تأثير حالات خلقي بر سرعت پردازش ذهني، مجله دانشكده روان‌شناسي و علوم تربيتي دانشگاه تهران، 1382 

9- مطالعة مقايسه­اي پايه­هاي فردي، شناختي، و انگيزشي پيشداوري نسبت به مهاجران افغان، مجله پژوهش­هاي روان­شناختي، 1384 

10- بررسي رابطة سبک­هاي مقابله و اسناد با افسردگي، شماره 17 مجله پژوهش­هاي روان­شناختي 1385            

11- رابطه سبك­هاي اسناد با رخدادهاي استرس­زاي زندگي و سلامت عمومي، شماره 18 مجله پژوهش­هاي   روان­شناختي 1385

12- بررسي رابطة رضايت شغلي با سلامت رواني كاركنان (مطالعة موردي اداره كل امور مالياتي غرب تهران)، فصلنامه ماليات و توسعه، پيش شماره سوم، بهار و تابستان 1386

13- تعيين مشخصات روان­سنجي مقياس درجه­بندي SNSP-IV اجراي والدين، فصلنامه علمي پژوهشي توانبخشی، دوره 1، شماره 31، پاييز 1386

14- رابطة افكار مثبت و منفي اتوماتيك با افسردگي، مجله روان­شناسي و علوم تربيتي دانشگاه تهران، شماره 3، پاييز 1386

15- اعتباريابی نسخة فارسی پرسشنامة بازنگری شده وسواسی ـ اجباری در جمعيت دانشجويی، مجله پژوهشهاي روان­شناختي شماره 21 مجله پژوهش­هاي روان­شناختي 1387

16- تأثیر مصاحبة انگیزشی بر بهبود شاخص‌های سلامت جسمي (كاهش وزن و كنترل قند خون) در افراد مبتلا به دیابت نوع دو، مجله روان­شناسی معاصر، پاییز 1387

17- رابطه استرس ادراک شده و سلامت عمومی، با توجه به سبک­های تبیین، مجله دانشكده روان‌شناسي و علوم تربيتي دانشگاه تهران، زمستان 1387

 

18-Nezami, E., Zamani, R., & DeFrank, G. (2008). Linguistic translation of  psychological assessment tools. Evaluation & the Health Professions, 31, 313-317.  

19- اثربخشی مدل اطلاعات ـ انگیزش ـ مهارت­های رفتاری بر میزان پیروی بیماران قلبی ـ عروقی تحت عمل  بای­پس، مجله پژوهشهاي روان­شناختي شماره 24، 1388

 

كتاب‌ها

1-  Treatment of migraine headache through biofeedback or muscular relaxation, 975,   University of Minnesota.

2-   Nezami, E., & Zamani, R. The Persian MMPT-2: In International Adaptations of MMP-2, James N. Butcher (editor), 1996, University of Minnesota Press.

 

3 - پرسش و پاسخ در باب آزادي، دموكراسي و جامعه مدني، نشر ثالث، 1377

4- زمينه روان‌شناسي هيلگارد جلد اول (دو فصل)، انتشارات رشد، 1378

5- زمينه روان‌‌شناسي هيلگارد متن كامل (دو فصل با تجديدنظر كامل)، انتشارات رشد، 1382     

6- اصول شرطي‌سازي و يادگيري، انتشارات رشد، 1387

7- واژه‌نامه تطبيقي روان‌شناسي، روان‌پزشكي و علوم تربيتي، انتشارات قو، زيرچاپ

 

٭ طرح‌هاي تحقيقاتي (انفرادي و مشترك)

1- بررسي پديده همنوايي با گروه در فرهنگ ايراني، 1371

2- تفاوت ادراك بينايي بين زن و مرد، 1371

3- ترجمه و تطبيق فرم فارسي MMPI-2، 1374

4- بررسي شيوع اختلالات رواني در كارگران صنايع، 1377

5- بررسي تأثير استرس بر سيستم ايمني و نقش سرسختي روان­شناسي به عنوان عاملي تعديل­كننده، 1380  

6- آماده سازي و تطبيق فرم فارسي مقياس اضطراب تعامل اجتماعي و مقياس هراس اجتماعي

7- هنجاريابي مقياس درجه­بندي اختلال كمبود توجه/ بيش فعالي 1385

8- راهنمايي و مشاورة كارهاي پژوهشي متعدد در قالب پژوهش­هاي عملي دوره كارشناسي، پايان­نامه­هاي كارشناسي ارشد، و رساله­هاي دكتري

٭ مقالات ارائه‌شده در مجامع علمي حدود دوازده مورد

 

٭ فعاليت در نشريات علمي

1- نشريه پژوهش‌هاي روا‌ن‌شناختي، بنيانگذار، سردبير و مدير مسؤول، از 1370 تا كنون

2- مجله روان‌پزشكي، عضو هيئت تحريريه، 1355 تا 1357

3- مجله روان‌شناسي انجمن روان‌شناسي ايران، عضو هيئت تحريريه، 1355 تا 1357

4- مجله دانشكده روان‌‌شناسي و علوم تربيتي، دانشگاه تهران، عضو هيئت تحريريه، از 12/10/1374 تاكنون

5- نشريه علوم شناختي، مؤسسه علوم شناختي، عضو هيأت تحريريه

6- نشريه پژوهش‌هاي رواني ـ تربيتي، دانشگاه تربيت معلم، عضو هيأت تحريريه، 5/3/1382

7- نشريه روان­شناسي معاصر، انجمن روان­شناسي ايران، عضو هيأت تحريريه، 1384

8- نشريه بين­المللي روان­شناسي (International Journal of Psychology) انجمن روان­شناسي ايران، سردبير (يك شماره) و مدير مسؤول و عضو هيأت تحريريه، از 1385

9- نشريه سلامت روان­شناختي، قطب علمي روان­شناسي، دانشگاه تربيت معلم، عضو هيأت تحريريه

 ٭ عضويت در كميته‌هاي علمي مجامع علمي نزديك به ده مورد

 

٭ راهنمايي و مشاوره پايان‌نامه

- دوره كارشناسي، بسيار متعدد

- دوره كارشناسي ارشد، بيش از 30 مورد

- دكتري، 5 مورد

 

٭ مسؤوليت‌ در انجمن‌هاي علمي

- عضو هيأت مديره انجمن روان‌شناسي ايران، 1355 تا 1357

- عضو هيأت مؤسس انجمن روان‌شناسي ايران، 1373

- عضو هيأت مديره و نایب رئيس انجمن روان‌شناسي ايران، 1373 تا 1377

- رياست هيأت مديره انجمن روان­شناسي ايران از پاييز 1385 تا کنون

 

٭ مجامع علمي

- سخنراني­هاي بسيار در عرصه­هاي داخلي و بين­المللي از جمله: سخنراني در دانشكده روان­شناسي دانشگاه كارلتن كانادا دربارة تاريخچه روان­شناسي در ايران

- رابطه رضايت شغلي با سلامت رواني كارمندان، همايش ملي روان­شناسي و جامعه، دانشگاه آزاد اسلامي واحد رودهن/ 16 اسفند 1385.    

        

٭ چندين لوح تقدير:: موضوعات مرتبط: cvاساتید محترم
ن : فاطمه بیدی
ت : 90/01/16
 

 

 

پرویز آزاد فلاح

گرايش: روانشناسي سلامت
رتبه علمي: دانشيار

دكتري: روانشناسي سلامت
كارشناسي ارشد: روانشناسي
كارشناسي: روانشناسي

آدرس: تهران، جلال آل احمد، پل نصر، دانشگاه تربيت مدرس، دانشكده علوم انساني،گروه روانشناسي.
تلفن: 00982188000684 , 00982182883071
فكس: 00982188000684
پست الكترونيك: azadfa_p@modares.ac.ir

رزومه:: موضوعات مرتبط: cvاساتید محترم
ن : فاطمه بیدی
ت : 89/10/12
 

 

 


 

Hamid Reza Aghamohammadian Sharbaf

Professor

Department of Clinical Psychology

Faculty of Education and Psychology

Ferdowsi University Of Mashhad (FUM)

 1. حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , مرضیه جوادی کوران ترکیه , زینب ازادی , امیر جهانیان نجف آبادی , بررسی روابط قبل از ازدواج در رضایتمندی جنسی پس از ازدواج متاهلین , چهارمین کنگره سراسری خانواده و سلامت جنسی , 2009-11-11
 2. حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , سیده مریم بطحایی , بررسی نظریه مثلثی عشق استرنبرگ در میزان رضامندی جنسی زنان دانشجو , چهارمین کنگره سراسری خانواده و سلامت جنسی , 2009-11-11
 3. سیده مریم بطحایی , حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , بررسی رابطه سطح تحصیلات با میزان رضامندی جنسی در زنان و مردان , چهارمین کنگره سراسری خانواده و سلامت جنسی , 2009-11-11
 4. زهره عدالتی شاطری , حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , بررسی اثربخشی طرح تایم (غنی سازی ازدواج) بر رضایت زناشویی، شخصیتی و رضامندی جنسی زوج های دانشجو , چهارمین کنگره سراسری خانواده و سلامت جنسی , 2009-11-11
 5. حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , زهرا ارجمندی نژاد , فرزانه نورمندی پور , بررسی اثربخشی تغذیه از دیدگاه طب سنتی بررضامندی زناشویی , چهارمین کنگره سراسری خانواده و سلامت جنسی , 2009-11-11
 6. حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , مرتضی روستائی , نقش و جایگاه خانواده در فرایند توسعه ی فرهنگی جامعه ی دینی , همایش ملی توسعه و تحول در فرهنگ و هنر , 2009-09-23
 7. احمد به پژوه , معصومه ماوردی , رضا رضازاده , حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , بررسی اثربخشی آموزش مهارتهای ارتباطی بررضایت زناشویی همسران نابینا و بینا , پنجمین همایش مشاوره اسلامی: مشاوره ی خانواده و بهداشت جنسی , 2009-04-24
 8. حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , سبب شناسی ، ویژگیها ، پیشگیری و رواندرمانی در اعتیاد جوانان , مقابله فرهنگی با اعتیاد , 2008-05-23
 9. حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , بررسی تاثیر رضامندی جنسی به عنوان یک مو لفه ی اساسی در بهداشت روانی زنان دانشجو , چهارمین سمینار سراسری بهداشت روانی دانشجویان , 2008-05-21
 10. حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , بررسی رابطه ی سلامت روانی دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد و حمایت اجتماعی , چهارمین سمینار سراسری بهداشت روانی دانشجویان , 2008-05-21
 11. حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , تاثیر آموزش مهارتهاری زندگی بر افزایش عزت نفس نوجوانان , آموزش ویادگیری غیر رسمی , 2008-04-30
 12. حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , بررسی اثربخشی گروه درمانی مبتنی بر رویکرد امید درمانی برافزایش میزان امید به زندگی زنان مبتلا به سرطان پسطان شهر مشهد , اولین کنگره مراقبتهای حمایتی و تسکینی در سرطان , 2008-04-16
 13. هانیه بیجاری , بهرامعلی قنبری هاشم آبادی , حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , فاطمه همایی , بررسی اثربخشی گروه درمانی مبتنی بر رویکرد امید درمانی برافزایش میزان امید به زندگی زنان مبتلا به سرطان پسطان شهر مشهد , اولین کنگره مراقبتهای حمایتی وتسکینی در سرطان , 2008-04-16
 14. حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , زهره شفیعی , ملکناز یوسفی , شیما شیخ , بررسی نگرش والدین دانشگاهی نسبت به آموزش جنسی کودکان , سومین گنگره سراسری خانواده و سلامت جنسی , 2007-11-27
 15. حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , اکرم السادات طلائی زواره , سیده مریم بطحائی جوارشک , مقایسه رضایتمندی جنسی در زنان شاغل و غیر شاغل , سومین گنگره سراسری خانواده و سلامت جنسی , 2007-11-27
 16. حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , گلناز سیاح قربانی , الهه فیاض محمدابادی , مرضیه کریمیان ابدر , بررسی مقایسه ای رفتارها ی پرخطر در کودکان خیابانی و مرفه , دومین کنگره سراسری رفتارهای پر خطر , 2007-11-01
 17. حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , پریسا طالبیان , بررسی خصوصیات روانشناختی دختران در معرض فرار , دومین کنگره سراسری رفتارهای پر خطر , 2007-11-01
 18. حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , وحیده صحابه تبریزی , ملیحه شهرستانی , ساخت و تدوین چک لیست استرسورهای کودکان , سومین جشنواره علمی- تحقیقاتی کودکان سرور , 2007-10-31
 19. حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , امیررضا کامل عباسی , بررسی رفتارهای خودتخریبی دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد , دومین کنگره سراسری رفتارهای پرخطر , 2007-10-30
 20. مرتضی روستائی , حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , سارا کفایی راد , مقایسه ی شیوه های حل مساله زنان و مردان متقاضی و غیرمتقاضی طلاق , تقویت نظام خانواده و آسیب شناسی آن , 2007-04-21
 21. حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , فاطمه نیمروزی , بررسی مقایسه ای رضایتمندی زندگی زناشویی در دانشجویان با و بدون روابط غیررسمی قبل از ازدواج , دومین کنگره سراسری آسیب شناسی خانواده در ایران , 2007-01-15
 22. حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , افسانه قندهاری زاده خیاط , مرتضی روستائی , بررسی رابطه بین حمایت اجتماعی (خانواده -- دوستان ) و سلامت روانی نوجوان , دومین کنگره سراسری آسیب شناسی خانواده در ایران , 2007-01-15
 23. حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , بهرامعلی قنبری هاشم آبادی , مرضیه واعظی , بررسی مقایسه ای عوامل تنیدگی زا و راهکارهای مقابله در افراد مبتلا به دیابت و سالم , دومین کنگره انجمن روانشناسی ایران , 2006-05-09
 24. حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , نوشین پایان , نیره مطبوع , مرتضی روستائی , بررسی عوامل موثر در تحکیم خانواده و رضایت مندی زناشویی , همایش تقویت نظام خانواده و آسیب شناسی آن , 2006-03-02
 25. حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , مرتضی روستائی , سارا کفایی راد , مقایسه مهارتهای حل مساله زنان و مردان متقاضی و غیرمتقاضی طلاق , همایش بررسی نقش روانشناسی، مشاوره و مددکاری اجتماعی در تامین و توسعه امنیت روانی- اجتماعی , 2006-02-27
 26. حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , سیده سلیل ضیایی , مونا افشار , بررسی مقایسه ای میزان اضطراب ، استرس و افسردگی در زنان آزار دیده جنسی و غیر آزار دیده , دومین کنگره سراسری خانواده و مشکلات جنسی , 2005-11-23
 27. حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , فاطمه نیمروزی , بررسی خصوصیات جنسی دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد , دومین کنگره سراسری خانواده و مشکلات جنسی , 2005-11-23
 28. حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , زهراسادات حسینی هوشیار , زهره عدالتی شاطری , بررسی میزان آگاهی زوجهای جوان در شرف ازدواج از مسایل جنسی و نیازهای آموزشی در این زمینه , دومین کنگره سراسری خانواده و مشکلات جنسی , 2005-11-23
 29. حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , رقیه قهاری , مرتضی روستائی , ارتباط میان رضایتمندی زناشویی و سلامت روان , دومین کنگره سراسری خانواده و مشکلات جنسی , 2005-11-23
 30. حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , بررسی مقایسه ای رابطه بین معیارهای همسرگزینی دانشجویان در شروع زندگی و پس از آن , همایش جوان و آرامش روان , 2004-03-15
 31. حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , طاهره علوی , طاهره قاسمی برابادی , رقیه قهاری , بررسی رابطه ویژگیهای شخصیتی و رضایتمندی زناشویی در زنان دانشجوی دانشگاه فردوسی مشهد , همایش آسیب شناسی علمی ازدواج , 2004-02-18
 32. حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , تکتم رضاقلی زاده , معصومه عوضی , حبیبه پشتیبان , بررسی رضایتمندی زناشویی و رابطه آن با طلاق , اولین همایش سراسری خانواده و مشکلات جنسی , 2003-10-15
 33. حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , بررسی ویژگیهای شخصیتی زنان مطلقه و غیر مطلقه ی مشهد , نخستین همایش سراسری علل و پیامدهای طلاق , 2003-03-11
 34. حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , تفاوتهای رفتاری زن ومرد (پایه های فیزیولوژیک و غیرفیزیولوژیک) , اسلام و فمینیسم , 2002-12-22
 35. حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , سعید شیخ روحانی , شکل گیری هویت ، تاثیرات اجتماعی و رهنمودهای تربیتی و درمانی مربوط به آن , نخستین همایش علمی جایگاه آموزش و پرورش در شکل گیری هویت دانش آموزان ایرانی در آستانه هزاره سوم , 2002-11-24
 36. حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , بررسی مقایسه ای رابطه بین معیارهای همسرگزینی دانشجویان در شروع زندگی و پس از آن , سومین همایش مشاوره از دیدگاه اسلامی ،جوان و ارامش روان , 2002-06-18
 37. حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , بررسی مقایسه ای رابطه بین معیارهای همسرگزینی دانشجویان در شروع زندگی و پس از آن , سومین همایش مشاوره از دیدگاه اسلامی ،جوان و ارامش روان , 2002-06-18
 38. حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , خصوصیات زیستی-روانی و اجتماعی نوجوانان دانش اموز مشهد , اولین همایش بین المللی روانپزشکی کودک و نوجوان , 2002-04-27
 39. حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , بررسی مقایسه ای میزان تاثیر طلاق و مرگ و میر والدین بر چهار ویژگی شخصیتی نوجوانان مشهد , ششمین کنگره پژوهشهای روانپزشکی و روانشناسی در ایران , 2001-11-05
 40. حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , بررسي مقايسه اي عوامل تنيدگي زاري روزمره و روشهاي مقابله با انها در دانشجويان , سمينار بهداشت روان دانشجويان دانشگاه تهران , 2001-03-21
 41. حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , بررسي ويژگي شخصيتي زنان مطلقه و غير مطلقه مشهد , نخستين همايش سراسري علل و پيامدهاي طلاق , 2001-02-19
 42. حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , معیارهای سلامت روان از دیدگاه مکاتب , دومین همایش مشاوره از دیدگاه اسلامی , 2000-11-01
 43. حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , از طراز تحول ظرفیت عملیاتی تا رعایت نظم و قانون , هفتمین مجمع علمی جایگاه تربیت ، تربیت و امور تربیتی در آموزش و پرورش , 1998-10-27
 44. حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , سید کاظم رسول زاده طباطبایی , بررسی ویژگیهای روانی، عاطفی و رفتاری معتادین جوان به همراه نقش دوران بازپروری بر تحول آنها , سمینار بررسی اعتیاد جوانان , 1998-07-18
 45. حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف , نقش استفاده از خدمات راهنمایی و مشاوره در پیشگیری از معلولیتها , سمینار پیشگیری از معلولیتها در کودکان و نوجوانان , 1993-11-30


:: موضوعات مرتبط: cvاساتید محترم
ن : فاطمه بیدی
ت : 89/09/27

استاد برجسته روانشناسی و چهره ماندگار کشور در گذشتدکتر پریرخ دادستان چهره ماندگار روانشناسی کشور، استاد برجسته  رشته روان شناسی درگذشت.

دکتر پریرخ دادستان چهره ماندگار روانشناسی کشور، استاد برجسته و صاحب نام این رشته در هفتاد و دو سالگی درگذشت.
پریرخ دادستان در سال 1312 در تهران بدنیا آمد، وی پس از اخذ دیپلم ادبی در سال 1330 برای ادامه تحصیل به سوئیس اعزام شد. وی دکترای رشته روانشناسی را زیر نظر پروفسور ژان پیاژه در سال 1339 از دانشگاه ژنو دریافت کرد. وی در سال 1354 عضو هیات علمی دانشگاه تهران شد، تا مقام استادی ارتقاء یافت. وی در سال 1381 به عنوان چهره ماندگار در رشته روانشناسی معرفی شد. از این استاد گرانمایه کتابها و مقالات ارزشمندی به جای مانده است که برای روان شناسان و کارشناسان علوم تربیتی شناخته شده است.روحش شاد و یادش گرامی باد.

590980 orig تصاویر: تشییع پیکر چهره ماندگار روانشناسی خانم دکتر “پریرخ دادستان”:: موضوعات مرتبط: cvاساتید محترم
ن : فاطمه بیدی
ت : 89/08/30
با درود و احترام ،

برخی ادارات و نهادهای دولتی و پاره ای از مؤسسات و شرکت های خصوصی خواستار ارائه ی رزومه و پیشینه از سوی من شده اند.

درگیری های تحصیلی و اجتماعی و فرهنگی من در سال های پس از آبان ۱۳۷۴ و به ویژه فروردین ۱۳۷۶ و نیز دغدغه ها و نگرانی های زندگی و معیشت و ازدواج ، برای من امکان و فرصت و فراغت فراهم آوردن رزومه و پیشینه ی پربارتری را پدید نیاورده اند.

 به هر حال پیشینه ی نه چندان پربار من تاکنون بدین صورت است. البته شرح عناوین دو ترجمه ، یک ویراستاری و سه تألیف در دست خود را به دلیل برخی ملاحظات حرفه ای از بخش « ه ( تألیف ، ترجمه و ویراستاری ) » حذف نموده ام :

 

به نام پروردگار راستی , مهر و خرد

 

دکتر بهنام اوحدی  – زاده ی  فروردین ۱۳۵۲ –  بورد تخصصی اعصاب و روان – روان پزشک و درمانگر مشکلات جنسی و زناشویی ؛ مشاور ازدواج و طلاق -  پست الکترونیک : dr.ohadi@yahoo.com   

 

 

الف – سوابق تحصیلی

 

1)      اخذ دیپلم علوم تجربی در خرداد ماه ۱۳۷۰ با معدل کتبی ۴/۱۸

2)      ورود به رشته ی پزشکی در مهر ماه ۱۳۷۰

3)      اخذ مدرک پزشکی عمومی در شهریورماه ۱۳۷۷ با معدل کل دوره ۳۲/۱۷

4)      مخالفت کمیسیون امور دانشجویان و دانش آموختگان خارج از کشور معاونت آموزشی  وزارت بهداشت , درمان و آموزش پزشکی با درخواست تایید واجازه ی تحصیل در رشته ی سکسولوژی بالینی در دانشگاه های خارج از کشور , از جمله CURTIN UNIVERSITY استرالیا   

5)      ورود به دوره ی دستیاری روان پزشکی در پاییز ۱۳۸۳ در بیمارستان روزبه دانشگاه علوم پزشکی تهران

6)      گذراندن دوره ی آموزشی روان درمانی  بینش مدرا ( سایکو آنالیتیک سایکوتراپی ) در بیمارستان روزبه  زیر نظر دکترمحمد  صنعتی  و دکتر معین

7)      گذراندن دوره ی آموزشی روان درمانی آنالیتیک ( سایکو آنالیتیک سایکوتراپی ) در مکتب دکتر عبدالحسین رفعتیان

8)      گذراندن دوره ی روان درمانی شناختی – رفتاری در بیمارستان روزبه  زیر نظر استاد دکتر حبیب الله قاسم زاده  ، دکتر حسین کاویانی و دکتر گیتی شمس

9)      گذراندن دوره ی روان درمانی شناختی – رفتاری در مرکز روان شناسی سگال زیر نظر دکتر لادن فتی و دکتر فرشته موتابی   

10)  قبولی در آزمون کتبی و شفاهی دانش نامه ( بورد ) تخصصی اعصاب و روان در شهریور ماه  ۱۳۸۶

11)  گذراندن دوره  ی زوج درمانی و خانواده درمانی در مکتب دکتر عبدالحسین رفعتیان

 

    ب – سوابق کاری

 

     

1)      پزشک و سرپرست مرکز بهداشتی درمانی گلوگرد از شبکه ی بهداشت استان چهارمحال و بختیاری  به مدت 19 ماه از دی ماه ۱۳۷۷ لغایت امردادماه ۱۳۷۹ در چهارچوب طرح پیام آوران بهداشت

2)      پزشک و سرپرست همزمان مرکز بهداشتی درمانی آورگان از شبکه ی بهداشت استان چهارمحال و بختیاری به مدت 6 ماه از بهمن ۱۳۷۸ لغایت امرداد ۱۳۷۹ در چهارچوب طرح پیام آوران بهداشت

3)      دستیاری روان پزشکی در بیمارستان روان پزشکی روزبه تهران از مهرماه ۱۳۸۳ تا کنون ( زیر نظر مستقیم استادان گروه روان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران : استاد دکتر شکرالله طریقتی { ۱۲ ماه } ، استاد دکتر محمدرضا محمدی { ۶ ماه } ، دکتر مجید صادقی { ۶ ماه } ، دکتر همایون امینی { ۶ ماه } ، دکتر محمد صنعتی { ۶ ماه } ، دکتر فیروزه رئیسی { ۳ ماه } ، استاد دکتر حبیب الله قاسم زاده ، دکتر حسین کاویانی و دکتر گیتی شمس { ۶ ماه } ، دکتر علی اکبرنجاتی صفا { ۳ ماه } ، دکتر زهرا شهریور ، دکتر مهدی تهرانی دوست و دکتر جواد علاقه بند { ۳ ماه } ، دکتر مریم نوروزیان و دکتر مازیار سیدیان { ۲ ماه } ، دکتر ونداد شریفی { ۱ ماه } ، دکتر مهدی صابری { ۱ ماه } و ............ )    

4)      همکاری با کلینیک مشاوره و ترک اعتیاد رهاجو به عنوان پزشک و درمانگر مشکلات جنسی و زناشویی از بهمن ۱۳۸۳ تا کنون

5)      همکاری با بیمارستان تخصصی اعصاب و روان مهرگان تهران به عنوان پزشک کشیک اورژانس بیمارستان از اردی بهشت ۱۳۸۵ تا آبان ۱۳۸۵

6)      همکاری با بیمارستان تخصصی اعصاب و روان میمنت تهران به عنوان پزشک کشیک اورژانس بیمارستان از آبان ۱۳۸۵ تا اردی بهشت ۱۳۸۶

7)      همکاری با مرکز مشاوره شکیبا به عنوان پزشک و درمانگر مشکلات جنسی و زناشویی از آبان ۱۳۸۵ تا کنون

8) همکاری با کلینیک مشاوره و مددکاری یارا به عنوان پزشک و درمانگر مشکلات جنسی و زناشویی از آذر ۱۳۸۵ تا کنون     

                                              

 

   ج - سوابق آموزشی و تدریس

 

 

1) تدریس مبحث « مصاحبه با بیماران روان پزشکی » برای دانشجویان و نیز اینترن های دانشگاه علوم پزشکی تهران در بیمارستان روزبه  از تیر ماه ۱۳۸۴ لغایت امرداد ماه۱۳۸۵    

2) تدریس مبحث « اختلالات شخصیت » برای دانشجویان و نیز اینترن های دانشگاه علوم پزشکی تهران در بیمارستان روزبه  ازامرداد ماه ۱۳۸۴ لغایت مهرماه ۱۳۸۵

3) تدریس مبحث « اختلالات خلقی و خودکشی » برای دانشجویان و نیز اینترن های دانشگاه علوم پزشکی تهران در بیمارستان روزبه از مهر ماه ۱۳۸۴ لغایت اردی بهشت ماه ۱۳۸۶

4) انتصاب به عنوان « مسئول آموزش دانشجویان پزشکی بیمارستان روزبه ( دانشگاه علوم پزشکی تهران )    از سوی معاونت آموزشی گروه روان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران به مدت یک و نیم سال در سال های ۱۳۸۴ و ۱۳۸۵

۵ ) تدریس مبحث « اختلالات جنسی و زناشویی » برای اینترن های دانشگاه علوم پزشکی تهران در بیمارستان روزبه از مهر ماه ۱۳۸۵ تا کنون

6) تدریس کارگاه های آموزشی تخصصی پنجاه ساعته ی « تشخیص و درمان مشکلات جنسی و زناشویی » برای دانش آموختگان پزشکی , پیراپزشکی , روان شناسی , مشاوره و مددکاری از آبان ماه ۱۳۸۵ تا کنون

7) تدریس کارگاه های آموزشی آزاد بیست و چهار ساعته ی « هنر عشق ورزی و مهارت های زنا شویی » برای عموم از مهر ۱۳۸۶ تا کنون

8) تدریس کارگاه های آموزشی تخصصی « مشاوره ازدواج و طلاق » برای دانش آموختگان پزشکی , پیراپزشکی , روان شناسی , مشاوره و مددکاری

 

د – سوابق پژوهشی 

 

 

1) پایان نامه پژوهشی دوره ی پزشکی عمومی با عنوان « بررسی میزان شیوع افسردگی در دانشجویان پزشکی , اینترن ها و پزشکان عمومی و متخصص شهر اصفهان در سال های ۱۳۷۶ و ۱۳۷۷ »

2) پایان نامه و طرح پژوهشی دوره ی دستیاری تخصصی روان پزشکی با عنوان « مقایسه ی ویژگی های تصویربرداری مغز افراد دچار اختلال هویت جنسی مراجعه کننده به بیمارستان روزبه و پزشکی قانونی تهران با افراد سالم »

3) پذیرفته شدن و انتشارمقاله ی پژوهشی

»Volumetric measurement of human red nucleus with 3D fast spin echo T2 weighted sequence magnetic resonance imaging «

 

در ژورنال جامعه ی نورولوژی اروپا

European Neurological Society ( ENS ) June 2007

4) پذیرفته شدن مقاله ی پژوهشی اصیل « ویژگی های تصویر برداری مغز افراد دچار اختلال هویت جنسی در مقایسه با افراد سالم » در فصل نامه ی تازه های علوم شناختی در شهریور ماه ۱۳۸۶

5) تصویب پروپوزال طرح پژوهشی در دست اجرای «  مقایسه ی ویژگی های تصویر برداری مغز افراد هم جنس گرای مرد با مردان نا هم جنس گرا » در معاونت پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی تهران

6) تصویب  پروپوزال طرح پژوهشی در دست اجرای «  مقایسه ی ویژگی های تصویر برداری مغز افراد هم جنس گرای زن  با زنان نا هم جنس گرا » در معاونت پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی تهران

7) انتشار مقاله ی پژوهشی اصیل « ویژگی های تصویر برداری مغز افراد دچار اختلال هویت جنسی در مقایسه با افراد سالم » در فصل نامه ی تازه های علوم شناختی در شماره ی ۳۵ ( شماره ۳ سال نهم ) ، پاییز ۱۳۸۶

 

ه – سوابق تالیف , ترجمه و ویراستاری

 

ه – ا - کتاب ها :

 

1) تالیف و انتشار کتاب « افسردگی : شناخت , شرط شفا – درمان : راه رهایی » برای پزشکان غیر روان پزشک و کادر پیرا پزشک بهداشتی – درمانی درسال ۱۳۷۸

 

2) تالیف و انتشار چاپ نخست کتاب « تمایلات و رفتارهای جنسی انسان » در سال ۱۳۷۹ ( که سال گذشته چاپ هفتم و هشتم آن منتشر شد )

3) ترجمه و انتشار چاپ نخست کتاب « احساسات و پاسخ های جنسی انسان » نوشته ی ویلیام مسترز و ویرجینیا جانسون در سال ۱۳۸۰ ( که هم اکنون چاپ هفتم آن زیر چاپ است )

4) ویراستاری و پیشگفتارنویسی و انتشار چاپ نخست کتاب « پنج گفتار در بیان روان کاوی » زیگموند فروید با ترجمه ی دکتر فرشاد امانی نیا در سال ۱۳۸۱ ( که هم اکنون چاپ دوم آن زیر چاپ است )

5) ترجمه , ویراستاری و انتشار چاپ نخست کتاب « روان شناسی اینترنت » انتشارات دانشگاه کمبریج ,  نوشته ی دکتر پاتریشیا ولیس – با همکاری استاد فضل ا... قنادی و خانم حمیرا صفوی – در سال ۱۳۸۱( که هم اکنون چاپ دوم آن در دست است )

 

 

ه – ب – مقالات :

 

1) بیش از ۲۰ مقاله علمی – آموزشی – اجتماعی در مورد « آسیب های اجتماعی » با راهبرد « روان پزشکی به بیان ساده برای همگان ( سایکو اجوکیشن در گستره ی فراگیر اجتماعی ) در هفته نامه ی سراسری «  صدا » از اردی بهشت ۱۳۷۹  تا فروردین ۱۳۸۲ ( که مقاله ی « بیماری همسر آزاری » جایزه ی ممتاز جشنواره ی مطبوعات را از آن خود نمود. )  

 2) بیش از  ۷ مقاله علمی – آموزشی – اجتماعی در مورد « آسیب های اجتماعی »  با راهبرد مذکور در هفته نامه ی استانی ( اصفهان ) «  تندر »  در سال ۱۳۸۲

3) بیش از ۵ مقاله علمی – آموزشی – اجتماعی در مورد « آسیب های اجتماعی »  با راهبرد گفته شده در هفته نامه ی استانی ( اصفهان )  روزنامه ی سراسری  « همشهری » در سال۱۳۸۲

4) سه مقاله علمی – آموزشی – اجتماعی در مورد « آسیب های اجتماعی » و « حوزه ی جنسیت در ایران » در روزنامه ی سراسری شرق در سال های ۱۳۸۲ و ۱۳۸۳ 

5) بیش از دوازده مقاله علمی – آموزشی – اجتماعی با راهبرد « روان پزشکی به بیان ساده برای همگان » در ماهنامه ی « روان شناسی جامعه » از سال ۱۳۸۲ تا سال ۱۳۸۵

6) بیش از ده مقاله علمی – آموزشی – اجتماعی در مورد « آسیب های اجتماعی »  با راهبرد مذکور در روزنامه ی سراسری « جام جم » در سال های ۱۳۸۳ , ۱۳۸۴ و ۱۳۸۵

7) یک مقاله علمی – آموزشی روان پزشکی شخصیت  در هفته نامه ی « چلچراغ » در بهمن ۱۳۸۵  

8) یک مقاله علمی – آموزشی روان پزشکی شخصیت  در ماهنامه ی « شوکران » در بهمن ۱۳۸۵

9) سه مقاله علمی - آموزشی روان پزشکی شخصیت در ماهنامه ی « فردوسی » در بهار ۱۳۸۷ 

10) چندین مقاله و نوشته با راهبرد « روان پزشکی به بیان ساده برای همگان » در وب سایت ها و وبلاگ های گوناگون

 

 

ی – دیگر فعالیت های وابسته  

 

1) برگزاری کلاس ها و سخنرانی های آموزشی متعدد در مراکز دانشگاهی , آموزش و پرورش , باشگاه دانشجویان , فرهنگسراها , کتابخانه ها , مدارس , نیروی انتظامی و ...............

2) نگارش چندین مقاله ی اجتماعی , فرهنگی , هنری , تاریخی و ادبی در نشریه های استانی و سراسری

3) راه اندازی و نگاشتن در یک وب سایت و چند وبلاگ در زمینه ی روان پزشکی , روان شناسی , سکسولوژی , علمی , اجتماعی , فرهنگی , هنری , سینمایی و تاریخی  از سال ۱۳۸۲ تا کنون:: موضوعات مرتبط: cvاساتید محترم
ن : فاطمه بیدی
ت : 88/08/02
مشخصات فردي
نام: مهدي
نام خانوادگي : زارع
وضعيت نظام وظيفه : معافيت دانشجويانممتاز 
وضعيت تاهل: متاهل
عضو هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد اراک
آدرس الکترنيکي:
·         mz.bahramabadi@gmail.com
·         drmahdizare@gmail.com
·         zare@raseh.org
 
 سوابق تحصيلي
رديف
رشته
مقطع
دانشگاه محل تحصيل
1
مشاوره
کارشناسي
دانشگاه علامه طباطبايي تهران
2
مشاوره
کارشناسي ارشد
دانشگاه علامه طباطبايي تهران
3
مشاوره
دکتري
دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم و تحقيقات تهران
 
امتيازات علمي
رديف
رتبه
رشته
مقطع
محل تحصيل
1
اول
مشاوره
کارشناسي
دانشگاه علامه طباطبايي تهران
2
اول
مشاوره
کارشناسي ارشد
آزمون سراسري سال 1379
3
اول
مجموعه علوم تربيتي 2
کارشناسي ارشد
آزمون سراسري کارشناسي ارشد سال 1379
4
اول
مشاوره
دکتري
آزمون دکتري مشاوره دانشگاه آزاد اسلامي سال 1382
 
 سوابق آموزشي:
رديف
محل تدريس
1
مدرس دانشگاه آزاد اسلامي واحد اراك (1382 تاكنون)
2
مدرسدانشگاه پيام نور واحد قرچك ورامين (1381)
3
تدريس دردانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران جنوب (1382)
4
مدرس دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم و تحقيقات تهران در دوره کارشناسي ارشد مشاوره از سال 1386 تا کنون
5
مدرس دانشگاه آزاد اسلامي واحد اراک در دوره کارشناسي ارشد روان شناسي،از سال 1385 تا کنون
 
سوابق حرفه اي :
رديف
محل خدمت
1
مشاور مركزمشاوره پارس (جزء مراكز مشاوره سازمان بهزيستي جنوب شهر تهران) به مدتيكسال
2
مشاور مركزمشاوره دانشگاه علامه طباطبايي تهران (1382-1384)
3
مشاور مركزمشاوره روزبه (1382-1384)
4
مشاور مركزمشاوره دانشگاه آزاد اسلامي اراك (1382-1384)
5
مشاور مركزمشاوره فدائيان اسلام و شهيد ضرغامي در بهزيستيجنوب تهران (1384-1385)
6
مشاور مرکز مشاوره شکيبا (شماره مجوز 22717213 از سازمان ملي جوانان) از سال 1385 تا کنون
7
کارشناس و متخصص روانشناس در برنامه هاي صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران
تلويزيون: برنامه هاي خانه مهر(شبکه3،30 برنامه)،عصر جديد(شبکه 1،تعداد6 برنامه)،برنامه ريزي براي کنکور(شبکه 2،3 برنامه)،نوجوان(شبکه 2،2 برنامه)
راديو:راديو ايران(15 برنامه)،راديو سلامت(10برنامه)،رادیو فرهنگ(4برنامه)
8
برگزار کننده کارگاه مهارتهاي هوش هيجاني و مهارتهاي ارتباطي(وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامي،شهرستان ورامين)
9
برگزار کننده کارگاه مهارتهاي مقابله با بحرانهاي دانشجويي(براي سرپرستان خوابگاههاي دانشجويي دانشگاههاي شهر اراک)
10
برگزار کننده کارگاه زوج درمانی سیستمی-شناختی گاتمن(مشاورین مراکز مشاوره دانشگاههای منطقه 5دانشگاه آزاد اسلامی)
11
برگزار کننده کارگاه روانشناسی رشد و تحول(آموزش ضمن خدمت برای اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی اراک)
 
سوابق پژوهشي:
رديف
عنوان
1
مقايسه روش مشاوره گروهي عقلاني-عاطفي،رفتاري و روش روان نمايشگري درتغييرسبکهاي ابراز هيجان مراجعين مراکز بهزيستي (رساله دکتري و با حمايت مالي سازمان بهزيستي شهر تهران)
2
مقايسهرابطه حمايت اجتماعي و سرسختي روانشناسي با فرسودگي شغلي رانندگان شركتاتوبوسراني و تاكسيراني شهر تهران (پايان نامه كارشناسيارشد،وبا حمايت سازمان تاکسيراني شهر تهران)
3
مقايسهرضايت شغلي پرستاران بخش كانسر و بخش جراحي بيمارستان امامخمينيشهرتهران(پايان نامه کارشناسي)
4
مقايسهسبک های مقابله ای و سلامت روان دانشجويان شرکت کننده در کلاس های آموزش قرآن و دانشجويان عادی ( طرح پژوهشی مصوب دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک 1387- در حال اجرا)
 


:: موضوعات مرتبط: cvاساتید محترم
ن : فاطمه بیدی
ت : 87/11/08
 
سمينار هاي بين المللي:
رديف
عنوان
ترجمه
تاليف
توضيحات
1
مشاوره اي بحران در نوجوانان اقدام کننده به خودکشي
 
ü
پذيرفته شده به عنو.ان پوستر در سمينار بين المللي روانپزشکي کودک و نوجوان تهران -1383
2
اثر بخشي روان نمايشگري در نشخوار ذهني و بازداري هيجاني مراجعين زن
 
ü
پنجمين کنگره جهاني روانپزشکي ، کشور چک ( پراگ)، دسامبر 2008
3
اثر بخشي مشاوره گروهي عقلاني عاطفي رفتاري در نشخوار ذهني و بازداري هيجاني مراجعين زن
 
ü
پنجمين کنگره جهاني روانپزشکي ، کشور چک ( پراگ)، دسامبر 2008
 
سمينارهاي ملي :
 
رديف
عنوان
ترجمه
تاليف
توضيحات
 
1
مقايسه ميزان استرس پس از ضربه اي و اختلالات رفتاري نوجوانان بي سرپرست حادثه ديده از زلزله بم در دو گروه مقيم و دور از محل حادثه
 
ü
اولين همايش اختلال استرس پس از حادثه دانشگاه علوم بهزيستي، بهمن 1386
 
2
رابطه نگرش مذهبي و سبکهاي دلبستگي با احساس تنهايي دانشجويان
 
ü
دومين همايش سراسري نقش دين در بهداشت روان1386
 
3
رابطه جهت گيري ديني و سخت رويي با سلامت روان دانشجويان
 
ü
دومين همايش سراسري نقش دين در بهداشت روان1386
 
4
بررسي اثر بخشي بازي درماني به شيوه شناختي رفتاري در کاهش مشکلات رفتاري کودکان 7 تا 9 ساله
 
ü
کنگره تکامل طبيعي کودک ،پيشگيري ومراقبت 1386
 
5
رابطه منبع کنترل و خود کارآمدي با موفقيت تحصيلي در دانش
آموزان دختر هنرستان ها ي فني و حرفه اي
 
ü
همايش ملي روانشناسي و جامعه 1385.دانشگاه آزاد اسلامي واحد رودهن
 
6
بررسي خشم و شيوه هاي مقابله اي نوجوانان استفاده کننده از بازي هاي رايانه اي در شهر تهران
 
ü
همايش ملي بازي هاي رايانه اي و اثرات رواني اجتماعي آن ، دانشگاه بين المللي امام خميني، قزوين 1386
 
7
مقايسه ويژگيهاي شخصيتي و سلامت روان دانشجويان عضو و غير عضو در شرکت تجارت هرمي گولدکويست در شهر تهران
 
ü
چهارمين سمينار سراسري بهداشت رواني دانشجويان ، خرداد 1387
 
8
مروري کوتاه بر درمانهاي آييني و سنتي در درمان بيماري هاي رواني
 
ü
اولين کنگره روانپزشکي اجتماعي ، فرهنگي ، دانشگاه علوم پزشکي ايران ، ارديبهشت 1387
 
9
مقایسه سلامت زوان،سبکهای مقابله ایوباورهای غیر منطقی دانشجویان دارای مگرش مذهبی درون سو وبرون سو
 
 
اولین کنگره سراسری تعیین گرهای اجتماعی سلامت
 
10
مقايسه اختلاال هاي روانشناختي زنان مطلقه و غير مطلقه شهر کرمانشاه
 
ü
دومین کنگره سرلسری اسيب شناسي خانواده، دانشگاه شهيد بهشتی، ارديبهشت 1386
 
11
مقايسه بهداشت رواني و حمايت اجتماعي زنان و مردان بيکار سرپرست خانواده
 
ü
دومین کنگره سراسری اسيب شناسي خانواده، دانشگاه شهيد بهشتی، ارديبهشت 1386
 
سمينار هاي منطقه اي
رديف
عنوان
ترجمه
تاليف
توضيحات
1
بررسي نقش جنسيت و نگرش مذهبي در تفاوتهاي سلامت روان و سخت رويي دانشجويان
 
ü
همايش منطقه اي زن ، دانش، سلامت :دانشگاه آزاد اسلامي رشت 1385
2
حبس زدايي و جايگزين هاي زندان
 
ü
همايش منطقه اي پيشگيري وضعي از بزهکاري ، دانشگاه آزد اسلامي ابرکوه، اسفند 1386
3
بررسي مشکلات رفتاري در کودکان با اولين حمله تشنجي
 
ü
همايش منطقه اي بهداشت رواني در دوران رشد ، دانشگاه آزاد اسلامي واحد نايين ، اسفند 1386
4
سبکهاي دلبستگي و منظومه هاي بين نسلي
 
ü
همايش منطقه اي بهداشت رواني در دوران رشد ، دانشگاه آزاد اسلامي واحد نايين ، اسفند 1386
5
بررسي مداخلات روانشناختي در بيماران مبتلا به HIV
 
ü
همايش منطقه اي ايدز و بيماري هاي مقاربتي ، دانشگاه آزاد اسلامي واحد خمين ، اسفند 1386
6
بررسي نقش عوامل رواني اجتماعي موثر در همه گيري HIV
 
ü
همايش منطقه اي ايدز و بيماري هاي مقاربتي ، دانشگاه آزاد اسلامي واحد خمين ، اسفند 1386
7
روزنامه ها و پيشگيري و کنترل ايدز
 
ü
همايش منطقه اي ايدز و بيماري هاي مقاربتي ، دانشگاه آزاد اسلامي واحد خمين ، اسفند 1386
8
ايدز، اعتياد و کاهش آسيب
 
ü
همايش منطقه اي ايدز و بيماري هاي مقاربتي ، دانشگاه آزاد اسلامي واحد خمين ، اسفند 1386
 


:: موضوعات مرتبط: cvاساتید محترم
ن : فاطمه بیدی
ت : 87/11/08
 
تاليفات:
رديف
عنوان
ترجمه
تاليف
توضيحات
1
نقش مشاوره بحران در نوجوانان خودکشي گرا
 
ü
فصلنامه علمي پژوهشي صداي مشاور سال سوم شماره 9
2
مقايسه اثربخشي روان درماني گروهي عقلاني_عاطفي،رفتاري و روان نمايشگري در تغيير سبکهاي ابراز هيجان مراجعين
 
ü
فصلنامه علمي پژوهشي روانشناسان ايراني،سال سوم،شماره 13
3
مقايسه اثربخشي مشاوره گروهي عقلاني_عاطفي،رفتاري و روان نمايشگري در افزايش سلامت روان و ابراز گري هيجاني زنان
 
ü
فصلنامه علمي پژوهشي مطالعات زنان،سال اول،شماره 2
4
بررسي اثر بخشي بازي درماني به شيوه شناختي رفتاري در کاهش مشکلات رفتاري کودکان 7 تا 9 ساله
 
ü
فصلنامه علمي ترويجي روانشناسي کاربردي ،سال اول،شماره 3
5
اختلال رواني وسواسي
 
ü
مجله سيمرغ شماره اول(مجله سازمان زندانها) -1383
6
مصاحبه اي با جي هي لي
ü
 
مجله پيام همدلي(مجله دانشجويان مشاوره دانشگاه علامه طباطبايي) -1382
7
خانواده درماني راه حل محور در مشاوره خانواده
 
ü
مجله پيام همدلي-1382
8
سايکو دراما و فرافکني به آينده
 
ü
مجله پيام همدلي-1381
9
قصد متناقض و کاربرد درماني آن
ü
 
مجله پيام همدلي-1381
10
کار با مراجعين مقاوم در مشاوره شغلي
ü
 
مجله پيام همدلي شماره 3 -1380
 
سوابق و مدارك دوره هاي آموزشي
رديف
عنوان
محل و تاريخ اخذ مدرک
1
گواهي شركت در كارگاهدرمان اختلالات جنسي
انجمن روانشناسي ايران(1382)
2
گواهي آموزش واقعيتدرماني
انجمن روانشناسي ايران (1382)
3
گواهي آموزش درمانشناختي رفتاري اختلالات بزرگسالان
مؤسسه علوم شناختي (1381)
4
گواهي آموزش مداخله دربحران
مركز آموزش آزاددانشگاه توانبخشي (1381)
5
گواهي آموزش مداخلاتروان كاوي در اختلالات رواني بزرگسالان
انجمن روانشناسي ايران (1382)
6
گواهي شركت در كارگاهروان درماني لاكان و روي آوردهاي مشاوره
دانشگاهتربيت مدرس1382
7
گواهي شرکت در دومين کنگره روانشناسي باليني
تهران( 1381 )
8
گواهي شرکت در دومين کنگره آسيا يي روان درماني
تهران (2004)
9
گواهي شرکت در کارگاه زوج درماني سيستمي شناختي گاتمن
(پژوهشکده روانشناسي جهاد دانشگاهي دانشگاه تعليم و تربيت،1386)
 
سوابق عضويت
رديف
سوابق
1
عضو انجمن روانشناسي ايران
2
عضو انجمن مشاوره ايران
3
عضو موسسه علوم شناختي ايران
4
عضو سازمان روانشناسیو مشاوره ايران
5
عضو سازمان روان شناسي و مشاوره ايران-داراي پروانه تخصصي فعاليت حرفه اي مشاوره و روان درماني از سازمان روان شناسي و مشاوره به شماره798وشماره نظام 798-1-83
6
عضو باشگاه پژوهشگران دانشجو(زير نظر وزارت علوم)
7
عضو باشگاه پژوهشگران جوان(زير نظر دانشگاه آزاد اسلامي)
8
عضو انجمن متخصصين استان مرکزي
9
تشکيل پرونده در بنياد ملي نخبگان(زير نظر رياست جمهوري)
 
 


:: موضوعات مرتبط: cvاساتید محترم
ن : فاطمه بیدی
ت : 87/11/08
دکتر غلامعلی افروز

در پنجم آذر 1329  در تهران متولد گردید.تحصیلات ابتدایی را در دبستان اسفندیار و متوسطه را در دبیرستان های ذوقی و دارالفنون به پایان رسانید.در مهر ماه 1348 وارد دانشگاه تهران شد و در رشته روان شناسی  مشغول تحصیل گردید و در بهمن ماه 1351 با احراز رتبه اول در این رشته فارغ التحصیل گردید.در اواخر سال 1352 با استفاده از بورس تحصیلی دانشگاه تهران دوره کارشناسی ارشد و دکترای رشته روان شناسی و آموزش کودکان استثنایی را در دانشگاه ایالتی میشیگان آمریکا با کسب رتبه ممتاز به پایان رسانید و به عنوان نخستین فارغ التحصیل ایرانی در این رشته موفق به اخذ درجه دکتری گردید.وی در خرداد ماه 1357 به کشور بازگشت و همکاری علمی خود را با سمت استادیاری با دانشگاه تهران آغاز نمود.دکتر افروز در سال 1364 به مرتبه دانشیاری و در سال 1371 به مرتبه استادی دانشگاه تهران ارتقاء  یافت.در سال 1373 به عنوان استاد نمونه  دانشگاه  های کشور برگزیده شد و در سال 1374 نیز به لحاظ تلاش در تهیه هوش آزمای تهران_استنفرد_بینه برنده جایزه جشنواره بین المللی خوارزمی گردید.

تاکنون 26 جلد کتاب از دکتر افروز به صورت تالیف و ترجمه نگاشته شده است که در کشورهای آمریکا و کانادا  انتشار یافته  و سه کتاب وی  نیز به زبان انگلیسی  و عربی توسط سازمان آموزشی؛علمی  و فرهنگی اسلامی و سازمان فرهنگ و ارتباطات  اسلامی انتشار یافته است.

دکتر افروز بیش از یکصد وبیست مقاله علمی در زمینه های روان شناسی و تعلیم و تربیت منتشر   کرده است.وی دهها کنفرانس بین المللی با سخنرانی و ارائه مقاله حضور فعال داشته  و در چندین انجمن علمی در سطوح ملی و بین المللی عضویت دارد.در برنامه ریزی و تدوین برنامه های روان شناسی و آموزش کودکان استثنایی در سطوح کارشناسی ؛کارشناسی ارشد و دکتری برای دانشگاه کشور نقش  اصلی و مدیریت این مهم بر عهده دکتر افروز  بوده است.

دکتر افروز از بدو پیروزی انقلاب اسلامی مسئولیت های مختلفی را از جمله عضویت در شوراهای فرهنگی و پژوهشی؛قائم مقامی وزیر آموزش و پرورش در سازمان  مرکزی اولیاء  و مربیان ؛معاون  وزیر؛موسس و اولین رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور و ریاست دانشگاه  تهران را عهده دار بوده است.ایشان در حال حاضر استاد و مدیر گروه گروه روان شناسی و آموزش کودکان استثنایی دانشکده روان شناسی  و علوم تربیتی دانشگاه تهران و رییس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران می باشد.

:: موضوعات مرتبط: cvاساتید محترم
ن : فاطمه بیدی
ت : 87/11/05
آغاز فعالیت های رسمی و جدی دكتر حسین شُكركُن به سال ۱۳۵۲ بازمی گردد. در نیمه ابتدایی این سال، او پس از تكمیل تحصیلات در خارج از كشور به وطن بازگشت و بهمن ماه همان سال در دانشگاه جُندی شاپور اهواز (شهید چمران) مشغول به تدریس شد و در نخستین اقدام گروه روانشناسی دانشگاه را تأسیس كرد.

دکتر حسین شکرکن

حسین شكركن ۱۳۱۸ اهواز
▪ دكترای روانشناسی صنعتی از بركلی انگلستان ۱۳۵۱
▪ كارشناسی زبان انگلیسی دانشسرای عالی تهران ۱۳۴۲
▪ استاد دانشگاه چمران اهواز از سال ۱۳۵۲
▪ رئیس منطقه ۸ سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی
▪ استاد نمونه كشوری در سال ۱۳۸۳
▪ تألیف بیش از صد مقاله درباره روانشناسی سازمانی و صنعتی
▪ ارائه بیش از ۵۰ طرح به سازمان ها و نهادهای كشور در ارتباط با مسائل انسانی
▪ همكاری در تألیف كتاب مكتب های روانشناسی و نقد آنها در راستای همكاری حوزه و دانشگاه
▪ ترجمه كتاب هایی با عنوان:
- روانشناسی صنعتی و سازمانی (كتاب برگزیده دانشگاه ها در سال تحصیلی ۷۲-۷۱)
- مردم در سازمان ها
- خاستگاه های پویایی گروهی
- روانشناسی اجتماعی
آغاز فعالیت های رسمی و جدی دكتر حسین شُكركُن به سال ۱۳۵۲ بازمی گردد. در نیمه ابتدایی این سال، او پس از تكمیل تحصیلات در خارج از كشور به وطن بازگشت و بهمن ماه همان سال در دانشگاه جُندی شاپور اهواز (شهید چمران) مشغول به تدریس شد و در نخستین اقدام گروه روانشناسی دانشگاه را تأسیس كرد.
وی با یادآوری این نكته كه از هنگام شروع به كارش تاكنون، روانشناسی در كشورمان پیشرفت های قابل توجهی داشته، معتقد است هنوز جای پیشرفت بیش تر بخصوص در زمینه تحقیق، بسیار وجود دارد، چرا كه روانشناسی به دلیل تعدد زمینه ها برای پیشگیری ـ حتی بیش از پزشكی به ـ همه شئون زندگی انسان مربوط است و هرچه شرایط زندگی اجتماعی وسعت می یابد و جامعه به طرف رشد و توسعه پیش می رود نیاز به این رشته و پیشرفت آن بیش از پیش حس می شود.
شكركن درباره جایگاه و شناخت این علم در ایران اظهار می دارد: «در كشور ما روانشناسی فقط در حد روانشناسی بالینی شناخته شده و این خود عاملی است برای بی اطلاعی و آشنا نبودن مردم به شاخه های دیگر روانشناسی و راهگشا بودن آنها در زمینه های زیادی از زندگی فردی و اجتماعی. در نتیجه تنها با ارتباط مطلوب روانشناسی و جامعه است كه می توان در عرصه های بیش تری مددرسان بود».
فعالیت های پژوهشی و تحقیقی شكركن دامنه گسترده ای دارد. عمده فعالیت های تحقیقی او با سازمان های صنعتی و تولیدی به علت تخصص اش در روانشناسی سازمانی و صنعتی است كه در استان هایی مانند تهران، اصفهان، خوزستان و كرمان صورت پذیرفته و همچنین همكاری با سازمان های مهم و حساس در رابطه با مسائل انسانی و البته ریاست منطقه ۸ سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی (شامل استان های خوزستان، بوشهر و كهگیلویه و بویراحمد) و نیز مشاركت در ایجاد مركز تحقیقات علوم و فناوری و قبول مسئولیت آن، نشان از همت بلند وی در راه تحقیق، پژوهش و همكاری با طیف گسترده ای از اساتید، دانشجویان و مدیران دارد.
حسین شكركن، بیش ترین سعی و هدفش را، تحقیق و پژوهش به صورت انفرادی یا همكاری با دیگر اساتید و یا در راهنمایی دانشجویان، عنوان می كند و از این روست كه دغدغه پژوهش و تحقیق نزد او، بر ترجمه ارجحیت دارد و در این راه، از سال ۶۸ (همزمان با تأسیس گروه كارشناسی ارشد روانشناسی دانشگاه چمران) تا امروز بیش از ۱۰۰ مقاله تحقیق به زبان های فارسی و انگلیسی ارائه كرده است: «همیشه سعی در تبدیل كار ترجمه به فعالیت های تحقیقی ـ پژوهشی داشتم.
اگرچه چاپ هر شماره از مجله های دانشكده به اندازه كار و فعالیت یك كتاب جداگانه، وقتم را می گیرد، اما با این حال كار تحقیق و پژوهش را بیش از ترجمه می پسندم». در سال ۵۱ گروه علوم تربیتی دانشگاه شهید چمران اهواز تأسیس شده بود كه شكركن از بدو ورود به این دانشگاه علاوه بر اهتمام به قوت گرفتن گروه روانشناسی، همكاری اش را با مجله علوم تربیتی آغاز كرد و نخستین مقاله های خود را در سال ۵۳ مصادف با شروع به كار نشریه در آن به چاپ رساند. پس از انقلاب، مجله علوم تربیتی كه دچار وقفه ای در انتشار شده بود با پیگیری های او، بار دیگر با عنوان مجله علوم تربیتی و روانشناسی چمران احیا شد، هرچند كه عمر این دوره جدید بیش از ۲ سال نبود و عاقبت با تلاش های مستمر او چاپ دوره سوم مجله از ۱۳۷۳ با حجم انبوهی از مقاله ها به مدت ۱۳ سال شروع شد.
در همین زمان با رأی و نظر استادان۲ گروه علوم تربیتی و روانشناسی، مجله به ۲ بخش ویژه «علوم تربیتی» و «روانشناسی» تقسیم شد كه از آن تاریخ تاكنون، شكركن مسئولیت سردبیری بخش روانشناسی را عهده دار است. وی برنامه آینده اش را درمورد مجله، مستقل كردن مجله روانشناسی می داند كه مراحل پایانی آن درحال انجام است.
علاوه بر این، او با نشریات دیگر دانشگاه های كشور به شكل عضو ثابت هیأت تحریریه و در مواردی ارسال مقاله همكاری های درخورتوجهی داشته است.
به عنوان نمونه می توان به مجله پژوهش های علوم تربیتی و روانشناختی دانشگاه اصفهان و مجله روانشناسی معاصر (نشریه انجمن روانشناسان ایران) اشاره كرد.
شكركن علاوه بر حضور در همایش های معتبر علمی و كنگره های داخلی و خارجی و ارائه بیش از ۱۰۰ مقاله و چكیده در این همایش ها، با شركت در شورای آموزش و پرورش خوزستان اقدام به عرضه بیش از ۵۰ طرح و همچنین همكاری به عنوان استاد ناظر از بدو تأسیس شورا در سال ۷۰ كرده است.
او با بررسی رفتارهای انسان در صحنه ها و شرایط مختلف، روانشناسی را عرصه ای بسیار وسیع می داند و براهمیت روانشناسی صنعتی وسازمانی تأكید ویژه ای دارد: «این رشته شاخه ای مهم از روانشناسی است كه با رشته های پراهمیتی چون كامپیوتر و IT و صاحبان مشاغل گوناگونی مانند مهندسان و طراحان درارتباط است و همان طور كه روانشناسی بالینی در رفع اختلال های رفتاری و روانشناسی پرورشی و آموزشی در برطرف كردن مشكلات آموزش و پرورش می كوشد، روانشناسی صنعتی و سازمانی در همه جنبه های مشاغل انسانی كاربرد دارد.
ازطرفی روانشناسی اجتماعی نیز به عنوان یكی از مهم ترین شاخه های روانشناسی مطرح است، چرا كه بسیاری از رفتارهای اجتماعی انسان را موردمطالعه قرارمی دهد.
من از این كه هنوز در كشور ما این بخش رشد محسوس و چشمگیری نداشته، متأسفم. گرچه به راه اندازی كارشناسی ارشد این شاخه از روانشناسی در دانشگاه های ایران خوشبینم و معتقدم رشد و توسعه روانشناسی اجتماعی می تواند بسیارمفید و مؤثر واقع شود.»
با آن كه حسین شكركن درمورد روانشناسی معنوی و پدیده هایی از این دست كه چندی است مخاطبان بی شماری را جذب كرده به صراحت داوری نمی كند، اما با بیان این نكته كه روانشناسی یك علم است، روش علمی را نیز بر روش های دیگر برای بررسی مسائل و كنش و واكنش های فردی و اجتماعی ارجح می داند.
از آن جا كه فعالیت های مهم شكركن، فعالیت های تحقیقی و پژوهشی در بستر دانشگاه است، در رابطه با خصوصیات دانشجویان امروز، به پارامترهای تحقیق و پژوهش و ارزیابی دانشجویان از این منظر مراجعه می كند و با ابراز تأسف از بی توجهی به تحقیق و پژوهش در میان دانشجویان، یادآور می شود: «گویی هم اكنون دانش به دنبال دانشجویان می دود، نه دانشجو به دنبال آن! البته برای سستی دانشجوی امروز در تحقیق، می توان به نبود تضمین آینده شغلی اشاره كرد كه خود عامل بزرگ و بازدارنده ای برابر ارتقای سطح انگیزه اولیه هر دانشجوست.»
وی درمورد تكامل علم روانشناسی معتقداست رویكردی كه در شرف حاكم شدن است، رویكردی شناختی است و تعریفی كه از روانشناسی شناختی ارائه می دهد این گونه است: شاخه ای كه به فرآیندهای ذهنی می پردازد یا استدلال هایی كه به صورت آگاهانه و ناآگاهانه در ذهن می گذرند و بر رفتار انسان حاكم می شوند. از منظر شكركن عوامل موفقیت در زندگی فردی - اجتماعی، حاصل برآیند پیچیده ۳ مشخصه اصلی و مهم است؛ نخست خصوصیت های شخصی كه بیش تر زمینه های ارثی دارد، سپس عامل انگیزش كه مجموعه ای از نیروهای درونی و بیرونی است. به طوری كه شخص را فعال كرده و به آن فعالیت جهت می دهد و آن جهت یابی را تداوم می بخشد و درنهایت شرایط محیطی، البته گاه رابطه این ۳ مشخصه با هم ضربی است و گاه جمعی. به طور نمونه رابطه انگیزه، ضربی و رابطه شرایط محیطی، جمعی است.
شكركن به شعر و خطاطی نیز علاقه دارد و زمانی شعر نیز می سروده است. او می گوید: همه نوشته ها و ترجمه هایش به نوعی متأثر از ادبیات است و شأن والایی برای هنر قائل است: «انسان همواره یا آفریننده هنر است یا از هنر لذت می برد.»
حل مشكلات و ناهنجاری های جامعه و رفع این مصائب با توسل به تحقیقات و پژوهش ها و طرح هایش، از آرزوهای همیشگی شكركن بوده و هست.دكتر «دیزلی» پایه گذار روانشناسی سازمانی و صنعتی در غرب آمریكا، روانشناس موردعلاقه حسین شكركن است و شكركن از دانشجویان وی بوده است.همچنین دكتر «دونل» را از اساتید تأثیرگذار در حوزه روانشناسی سازمانی و صنعتی در زمان تحصیل خود معرفی می كند. شكركن این روزها با همكاری چندتن از همكارانش در دانشگاه شهیدچمران اهواز، ترجمه كتابی به نام «روش های تحقیق در روانشناسی اجتماعی» را به پایان رسانده است.
حسین شكركن روانشناسان را از خطا و رفتارهای نامناسب مصون نمی داند، ولی بر این عقیده است كه این دسته از مردم به سبب آگاهی بیش تر نسبت به خود و تجزیه و تحلیل یك رفتار نامناسب، امكان تكامل و تغییر بهتری دارند و این خود می تواند دلیل خوبی برای ایجاد انگیزه در افراد یك جامعه برای مطالعه روانشناسی باشد.

روزنامه ایران:: موضوعات مرتبط: cvاساتید محترم
ن : فاطمه بیدی
ت : 87/10/02

دکتر رضا دانشمند

 

 

 

مشخصات فردی :

 

دکتر  رضا دانشمند رخی

 

روان پزشک

 

متولد ١٣٥٣،  مشهد،  متأهل

 

آدرس : استان گلستان، گنبدکاووس، خیابان حافظ جنوبی، ساختمان پزشکان قابوس، طبقه دوم، واحد ١١

 

تلفن : ٢٢٩٧٢٤٨-٠١٧٢ 

 

فاکس : ٢٢٩١١٨٥-٠١٧٢

 

E-Mail :

daneshmand74@yahoo.com

 

daneshmand74@gmail.com

 

پایگاه اینترنتی شخصی :

 

http://www.rdaneshmand.com

   

   

 

تحصیلات :

 

دریافت دانشنامه تخصصی (بورد) رشته روانپزشکی،  ١٣٨٥

 

دوره دستیاری روانپزشکی، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران،٨٥-١٣٨٢

 

دوره دکترای عمومی پزشکی،  دانشگاه علوم پزشکی زاهدان،  ٧٧-١٣٧٠

 

دریافت گواهینامه تحصیلی در رشته ریاضی فیزیک،  دبیرستان حکمت (ابن یمین)،  مشهد،  ٧٠-١٣٦٦

 

   

دوره های آموزشی تخصصی :

  

دوره خانواده درمانی،  دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی،  بیمارستان رفیده، ١٣٨٥

 

دوره درمان وابستگی به مواد افیونی با داروهای آگونیست MMT،  دانشگاه علوم پزشکی تهران، مرکز ملی مطالعات اعتیاد، ١٣٨٤

 

دوره رواندرمانی رفتاری – شناختی،  مرکز رواندرمانی سگال،  تهران، ١٣٨٤

 

دوره رواندرمانی تحلیلی،  دانشگاه علوم پزشکی تهران،  بیمارستان روزبه،  ١٣٨٣

 

کارگاه آموزش مهارتهای زندگی، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی،  بیمارستان رازی،  ١٣٨٣

 

دوره هیپنوتراپی، هیپنوتیزم درمانی،  انجمن علمی هیپنوز ایران،  تهران،  ١٣٨٣

 

کارگاه اطلاع رسانی پزشکی،  دانشگاه علوم پزشکی زاهدان،  ١٣٧٥

 

دوره مقدماتی و تکمیلی روش تحقیق،  دانشگاه علوم پزشکی زاهدان،  ١٣٧٤

 

   

فعالیتهای اجرایی و  علمی :

 

مسئول واحد کامپیوتر کمیته پژوهشهای دانشجویی،  دانشگاه علوم پزشکی زاهدان،  ٧٥-١٣٧٢

 

عضو هیئت اجرایی اولین سمینار فوریتهای پزشکی،  دانشگاه علوم پزشکی زاهدان،  ١٣٧٣

 

مسئول واحد کامپیوتر آموزش بیمارستان خاتم الانبیاء زاهدان،  دانشگاه علوم پزشکی زاهدان،  ٧٦-١٣٧٤

 

مسئول کمته پژوهشهای دانشجویی،  دانشگاه علوم پزشکی زاهدان،  ١٣٧٤

 

عضو هیئت اجرایی گردهمایی سالانه انجمن علمی روانپزشکی ایران،  بیمارستان میلاد،  ١٣٨٣

 

عضو هیئت مؤسس کانون دستیاران سازمان نظام پزشکی تهران،  ١٣٨٣

 

نماینده دستیاران در کمیته پژوهشهای دستیاری،  دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، ٨٤-١٣٨٣

 

عضو هیئت مؤسس انجمن علمی روانپزشکان ایران، شاخه استان گلستان، ١٣٨٥

 

عضو علی البدل هیئت مدیره ی انجمن علمی روان پزشکان ایران، شاخه استان گلستان، ١٣٨٦

 

     

فعالیتهای پژوهشی :

  

عضو اصلی هسته مرکزی تدوین پروتکل سندرم داون،  دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی،  ٨٥-١٣٨٣

 

   

پایان نامه ها :

  

شیوع موارد HBsAg مثبت  در بیماران مبتلا به لیکن پلان، پایان نامه دکترای عمومی،  دانشگاه علوم پزشکی زاهدان،  ١٣٧٧،  با نمره ٢٠

 

تأثيرريسپريدون بر نشانه های شناختی اسكيزوفرنيا، مقايسه اي با هالوپريدول، پایان نامه دوره تخصصی،  دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی،  ١٣٨٥،   با نمره ٢٠

  

      

مقالات :

  

شیوع موارد HBsAg مثبت   در بیماران مبتلا به لیکن پلان، فصلنامه بیماریهای پوست، انجمن متخصصین پوست و آمیزشی،  شماره ٣،  بهار ١٣٧٨

 

تأثيرريسپريدون بر نشانه های شناختی اسكيزوفرنيا، مقايسه اي با هالوپريدول، نشریه علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران،  پذیرفته شده برای چاپ،  ١٣٨٥

 

اختلال اضطرابي منتشر و اختلال پانيک، نشريه کلينيک، نشريه ي آموزش مداوم پزشکان و دندان پزشکان عمومي، پذيرفته شده براي چاپ، ١٣٨٦

Folie à Cinq, German Journal of Psychiatry, Vol. 10 (2007) : 46-49, available at : http://www.gjpsy.uni-goettingen.de/gjp-article-mirabzadeh.pdf

 

 

     

سخنرانیها :

 

تمارض Malingering،  دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی،  بیمارستان رازی،  ١٣٨٣

 

    پیشگیری از وابستگی به مواد و آموزش مهارت های زندگی، شبکه ی بهداشت مینودشت، ١٣٨٦

 

 

فعالیتهای آموزشی :

 

تدریس روانپزشکی پیش دستیاری در مؤسسه فرهنگی – آموزشی پروانه دانش،  تهران،  یزد،  ٨٥-١٣٨٢

 

تدریس روانپزشکی پیش دستیاری در مؤسسه فرهنگی – آموزشی تیمورزاده،  تهران، اصفهان،  مشهد، تبریز،  ارومیه،   بابل،  قائم شهر،  کرمانشاه،  اهواز،   ٨٥-١٣٨٣

 

تدریس روانپزشکی پیش دستیاری در واحد آموزش امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران،   تهران،  بیمارستان دکتر شریعتی،  ١٣٨٥

 

تدریس روانپزشکی پیش دستیاری در مؤسسه سلامت و توسعه، تبریز،  ١٣٨٥

 

برگزاری دوره های آموزش مقدماتی کامپیوتر،  جهت اساتید و دانشجویان،  دانشگاه علوم پزشکی زاهدان،  ٧٥-١٣٧٢

 

برگزاری دوره های آموزش مقدماتی روش تحقیق و آمار،  جهت دانشجویان،  دانشگاه عوم پزشکی زاهدان،  ٧٥-١٣٧٢

 

     

تألیفات :

 

پیش دستیاری روانپزشکی،  انتشارات تیمورزاده،  ١٣٨٤

 

خلاصه در خلاصه روانپزشکی،  انتشارات تیمورزاده،  ١٣٨٤

 

دستیار اول،  شماره های ٢٢ تا ٢٦،  انتشارات تیمورزاده،  ١٣٨٤و ١٣٨٥

 

گزینه برتر روانپزشکی،  انتشارات پروانه دانش،  در دست چاپ

 

تفسیر ABG برای پزشکان،  انتشارات پروانه دانش،  در دست چاپ

  

   

فعالیتهای مطبوعاتی :

 

همکاری در طراحی پیش ساز (ماکت) ضمیمه پزشکی حکیم روزنامه جام جم،  ١٣٨٢

 

همکاری با  ضمیمه پزشکی حکیم روزنامه جام جم در  صفحه بهداشت روان از شماره اول تا آخر،   ٨٤-١٣٨٢،  نگارش مقالاتی در زمینه اختلالات خواب،  مشکلات شغلی،  ریتمهای شبانه روزی،  میگرن، بلایای طبیعی،  خودکشی،  و اختلالات مختلف روانپزشکی و . . .

 

همکاری در طراحی پیش ساز (ماکت) خبرنامه انجمن علمی روانپزشکی ایران،  ١٣٨٣

 

همکاری در گروه نویسندگان خبرنامه انجمن علمی روانپزشکی ایران،  از شماره اول تا کنون،  ٨٥-١٣٨٣

 

     

فعالیتهای کامپیوتری :

 

طراحی و مدیریت پایگاه اینترنتی مؤسسه فرهنگی آموزشی پروانه دانش

        www.parvanehdanesh.com

 

    طراحی و مدریت پایگاه اینترنتی مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی سگال

www.segalcbt.com

 

طراحی پایگاه اینترنتی شخصی

www.rdaneshmand.com

 

همکاری در طراحی صفحه پروتکل سندرم داون،  دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی

      www.uswr.ac.ir/dsp

 

نرم افزار school، نرم افزار کاربردی برای ثبت نام ؛ برنامه ریزی آموزشی؛ ثبت نمرات و ارزیابی وضعیت آموزشی دانش آموزان،  برنامه نویسی foxpro

 

نرم افزار members، بانک اطلاعاتی اعضای انجمنها و گروههای علمی ؛ کمیته های پزوهشی،  برنامه نویسی foxpro

 

نرم افزار bookmed، بانک اطلاعاتی کتابخانه های پزشکی،  برنامه نویسی foxpro

 

نرم افزار jourmed، بانک اطلاعاتی ثبت مقالات پزشکی،  برنامه نویسی foxpro

 

نرم افزار mortality، بانک اطلاعاتی ثبت موارد مرگ و میر بیمارستانها و مراکز درمانی پزشکی،  برنامه نویسی foxpro

 

نرم افزار ABG، تفسیر نتایج آزمون گازهای خون شریانی،  برنامه نویسی pascal

 

   

علایق فردی :

 

کامپیوتر،  تاریخ،   موسیقی،  فوتبال،  شنا

 

 

مرجع :

 

دکتر محسن کیانپور،  روانپزشک،  استادیار،  عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، فعالیتهای مربوط به سالهای١٣٧٠ تا ١٣٧٧ دانشگاه علوم پزشکی زاهدان،  تلفن :  ٠٩١٧٧٠٠٠٢٨٣

 

دکتر مجید صادقی،  روانپزشک،  دانشیار،  عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران،  فعالیتهای مربوط به انجمن علمی روانپزشکی ایران سالهای ١٣٨٢ تا کنون، تلفن : ٠٩١٢١٣٠٣١٢٩

 

دکتر فربد فدایی،  روانپزشک،  دانشیار دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی،  فعالیتهای مربوط به به دوره دستیاری ١٣٨٢ تا کنون،  تلفن : ٠٩١٢٣١٥٠١٢١

 :: موضوعات مرتبط: cvاساتید محترم
ن : فاطمه بیدی
ت : 87/08/02

 

دکتر شهرام محمدخانی

 

مشخصات فردي:

دكتر  شهرام  محمدخاني      

روانشناس باليني

متولد ١٣٥١،  متاهل

تلفن: ٨٨٨٤٧٠٠٠

Email: sh.mohammadkhani@gmail.com

 

سوابق تحصيلي :

دکتراي روانشناسي باليني، دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي ١٣٨٥-١٣٧٩

کارشناسي ارشد روانشناسي باليني ، دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي و درماني ايران ١٣٧٩ -١٣٧٥

کارشناسي روانشناسي باليني ،دانشگاه تبريز  ١٣٧٥-١٣٧١      

 

دوره هاي آموزشي:

١.  كارگاه مداخلات رواني – اجتماعي پس از حادثه. صندوق كودكان سازمان ملل متحد(يونيسف). بهمن ١٣٨٤.

٢.  كارگاه مداخلات رواني – اجتماعي پس از حادثه. صندوق كودكان سازمان ملل متحد(يونيسف). اسفند ١٣٨٤.

٣.  كارگاه مديريت بحران در مدارس. صندوق كودكان سازمان ملل متحد(يونيسف). شهريور ١٣٨٣.

٤.  كارگاه مشاوره پيشرفته گروهي براي كودكان. صندوق كودكان سازمان ملل متحد(يونيسف). مهرماه١٣٨٣.

٥.  كارگاه مديريت آموزش پس از بحران. با مشاركت وزارت آموزش و پرورش و دفتر يونسكو. تير ١٣٨٣.

٦.  كارگاه تکنيک هاي درمان شناختي – رفتاري  اختلالات اضطرابي و افسردگي . دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي، بهار ١٣٨٤.

٧.  كارگاه مديريت و راهبري فرايند خدمات مشاوره (١). دفتر برنامه ريزي امور فرهنگي و مشاوره  وزرات آموزش و پرورش. زمستان ١٣٨٢.

٨.  كارگاه مديريت و راهبري فرايند خدمات مشاوره(٢). دفتر برنامه ريزي امور فرهنگي و مشاوره  وزرات آموزش و پرورش. زمستان ١٣٨٣.

٩.  كارگاه برنامه ريزي و طراحي خدمات راهنمايي و مشاوره. دفتر برنامه ريزي امور فرهنگي و مشاوره وزرات آموزش و پرورش. زمستان ١٣٨٤.

١٠. كارگاه برنامه ريزي عملياتي، دفتر برنامه ريزي امور فرهنگي و مشاوره وزرات آموزش و پرورش. زمستان، ١٣٨٥.

١١. كارگاه مهارتهاي فرزند پروري. وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي. ديماه ١٣٨٤.

١٢. دوره مقدماتي و پيشرفته كامپيوتر. وزرات آموزش و پرورش ١٣٧٩.

١٣. دوره آموزشي آيين نگارش. معاونت نظري و مهارتي وزارت آموزش و پرورش.زمستان ١٣٨٣.

١٤. سمينار سراسري بهداشت رواني دانشجويان.دانشگاه علم و صنعت تهران. خرداد ١٣٨٥.

پژوهش ها:

١.  مدل ساختاری مصرف مواد در نوجوانان در معرض خطر: ارزيابی اثر آموزش مهارتهاي زندگي بر عوامل ميانجي مصرف مواد در نوجوانان در معرض خطر(تز دوره دکتري ).

٢.  بررسي تجربي اثر القاي خلق منفي بر فعال سازي نگرشهاي ناكارآمد در افراد مستعد افسردگي(١٣٧٩). انستيتو روانپزشكي تهران . (تز كارشناسي ارشد).

٣.   بررسي رابطه بين تيپ الف و ب و كانون كنترل با پيشرفت تحصيلي دانشجويان (١٣٧٥). دانشگاه تبريز.

٤.  بررسي همه گيرشناسي مشكلات رفتاري دانش آموزان دختر و پسر ١٥-٧ سال شهر تهران ( ١٣٧٩). معاونت پرورشي وزارت آموزش و پرورش.

٥.  بررسي عوامل موثر در فرار دختران از خانه و نقش  مدرسه در پيشگيري از آن: با تاکيد بر نقش هوش هيجاني(١٣٨٣) .معاونت آموزش و پرورش نظري و مهارتي.

٦.  تهيه و هنجاريابي پرسشنامه عوامل خطرساز و حفاظت کننده مصرف مواد به منظور شناسايي دانش آموزان در معرض خطر سوء مصرف مواد(١٣٨٤). دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل متحد در ايران.                                                                                                      

 

كتاب هاي منتشر شده:

١.          محمدخاني ، شهرام (١٣٨٠). مهارتهاي زندگي جلد ١و ٢ (ترجمه). انتشارات اسپند هنر.

٢.          محمدخاني ، شهرام (١٣٨٠). راههاي پيشگيري از خودكشي دانش آموزان.  اداره كل مشاوره و بهداشت مدارس  وزارت آموزش و پرورش.

٣.          محمدخاني ، شهرام (١٣٨٠). نقش مربيان و معلمان در پيشگيري از كودك آزاري و غفلت از كودكان(ترجمه) اداره كل مشاوره و بهداشت مدارس وزارت آموزش و پرورش.

٤.          محمدخاني ، شهرام (١٣٨١). پيشگيري از خودكشي نوجوانان و جوانان : راهنماي عملي براي معلمان , مشاوران و كارشناسان بهداشت روان. انتشارات وراي دانش.

٥.          محمدخاني ، شهرام؛ بخشي پور عباس (١٣٨٢). راهنماي عملي درمان شناختي- رفتاري سوء مصرف مواد. (ترجمه). انتشارات اسپند هنر .

٦.          محمدخاني ، شهرام (١٣٨٣). راه هاي مقابله با فاجعه: راهنماي معلمان و مشاوران. (مجموعه بروشورهاي آموزشي) دفتر برنامه ريزی امور فرهنگی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش.

٧.          محمدخاني ، شهرام؛ موتابي ، فرشته (١٣٨٣). آشنايي با مهارتهاي زندگي و روش هاي آموزش آن(ويژه معلمان، ‌والدين و مدرسان). دفتر برنامه ريزي امور فرهنگي و مشاوره وزارت آموزش و پرورش و دفتر امور تامين اجتماعي سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور.

٨.          محمدخاني ، شهرام (١٣٨٣). مهارتهاي جراتمندي (ويژه دانش آموزان ، معلمان و ‌والدين). تهران: طلوع دانش.

٩.          محمدخاني ، شهرام (١٣٨٣). مهارتهاي حل مسئله و تصميم گيري (ويژه دانش آموزان، معلمان و ‌والدين). تهران: طلوع دانش.

١٠. محمدخاني ، شهرام (١٣٨٣). آشنايي با مشكلات رواني اجتماعي كودكان و نوجوانان (ويژه معلمان و ‌والدين). تهران: طلوع دانش.

١١. محمدخاني ، شهرام و همكاران (١٣٨٤) . راهنماي پيشگيري و درمان سوء مصرف مواد . معاونت سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي. اداره پيشگيري و درمان سوء مصرف مواد.

١٢. محمدخاني ، شهرام (١٣٨٤). تكنيك هاي مصاحبه و مشاوره. (ترجمه). انتشارات طلوع دانش.

١٣. محمدخاني ، شهرام (١٣٨٤). راه هاي افزايش خودباوري دختران.(جزوه آموزشي) دفتر برنامه ريزي امور فرهنگي و مشاوره وزارت آموزش و پرورش.

١٤. محمدخاني ، شهرام (١٣٨٤). برنامه جامع راهنمايي و مشاوره رشدي مدرسه. دفتر برنامه ريزی امور فرهنگی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش.

١٥. محمدخاني ، شهرام ، و همكاران(١٣٨٤). برنامه ها و فعاليت هاي راهنمايي و مشاوره . دفتر برنامه ريزی امور فرهنگی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش.

١٦. محمدخاني ، شهرام (١٣٨٥). مهارت خود آگاهي و همدلي.(ويژه دانشجويان).تهران: نشر دانژه.

١٧. محمدخاني، شهرام ؛ فتي، لادن؛ موتابي، فرشته؛ و كاظم‌زاده عطوفي، مهرداد (١٣٨٥). آموزش مهارت‌هاي زندگي ويژه دانشجويان: كتاب راهنماي مدرس. تهران: نشر دانژه.

١٨. محمدخاني ، شهرام، ابراهيم زاده، ناهيد (١٣٨٥). راهنماي تشخيص مشكلات رواني – اجتماعي دانش آموزان. دفتر برنامه ريزی امور فرهنگی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش.

مقالات :

١.  محمدخاني ، شهرام (١٣٨١). پيشگيري از سو مصرف مواد از طريق آموزش مهارتهاي زندگي : نظريه، روشها و يافته هاي تجربي. فصلنامه پيام مشاور  شماره ٧.

٢.  محمدخاني ، شهرام؛ اسكندري ، حسين (١٣٨٤). بررسي همه گير شناسي مشکلات رفتاري دانش آموزان ١٥-٧  ساله شهر تهران. مجله پژوهشهاي تربيتي دانشگاه علامه.

٣.          محمدخاني ، شهرام (١٣٧٨). نظريه شناختي وسواس . فصلنامه پيام مشاور .شماره ٢.

٤.          محمدخاني ، شهرام (١٣٧٩). الگوهاي تعامل والد -كودك و رابطه آن با افسردگي. فصلنامه پيام مشاور .شماره ٣.

٥.          محمدخاني ، شهرام (١٣٨٠). مداخله در بحران . فصلنامه پيام مشاور . شماره ٤.

٦.          محمدخاني ، شهرام (١٣٨٣). هوش هيجاني. ماهنامه تربيت.

٧.          محمدخاني ، شهرام (١٣٨٤). بهداشت روان در مدارس. فصلنامه رشد مشاور مدرسه.

٨.  محمدخاني ، شهرام، جزايري،  عليرضا؛  محمدخاني،  پروانه؛  رفيعي،  حسن  و قاضي طباطبايي ، محمود. اثر مستقيم و غير مستقيم نگرش نسبت به مصرف مواد، كانون كنترل و توانمندي هاي فردي و اجتماعي بر مصرف مواد. دو فصلنامه روانشناسي معاصر انجمن روانشناسي ايران(زير چاپ).

٩.  محمدخاني ، شهرام، جزايري،  عليرضا؛  محمدخاني،  پروانه؛  رفيعي،  حسن  و قاضي طباطبايي ، محمود. اثر آموزش مهارتهاي زندگي بر عوامل خطر ساز مصرف مواد در نوجوانان در معرض خطر. فصلنامه پژوهش در مسايل تعليم و تربيت(زير چاپ).

١٠. محمدخاني ، شهرام، جزايري،  عليرضا؛  محمدخاني،  پروانه؛  رفيعي،  حسن  و قاضي طباطبايي ، محمود. ساخت و اعتباريابي پرسشنامه عوامل خطرساز و حفاظت كننده  مصرف مواد. فصلنامه پژوهش در مسايل تعليم و تربيت (زير چاپ).

كارگاه هاي آموزشي:

١.  كارگاه آموزشي مهارتهاي زندگي در خانواده. ويژه مدرسان آموزش خانواده انجمن اوليا و مربيان كشور. مركز تربيت معلم شهيد ثاني تهران، ١٣٨٤.

٢.  كارگاه آموزشي مشاوره قبل از ازدواج و مهارتهاي زندگي ويژه دانشجويان و كارشناسان مشاوره دانشگاه هاي كشور.دانشگاه تهران ، ١٣٨٣.

٣.          كارگاه آموزشي مهارتهاي زندگي ويژه كارشناسان سازمان هاي عضو شوراي اجتماعي كشور. وزارت كشور.١٣٨٣.

٤.  كارگاه آموزشي ارتباط موثر ويژه مسئولين و كارشناسان خوابگاه هاي دانشجويي .دانشگاه هاي علوم پزشكي ايران. ١٣٨٣.

٥.          كارگاه آموزش مهارتهاي عمومي و اجتماعي ويژه دانشجويان. دفتر مركزي مشاوره وزارت علوم و تحقيقات. ١٣٨١.

٦.  كارگاه آموزشي مهارتهاي زندگي در پيشگيري از سوء مصرف مواد ويژه كارشناسان مراكز مشاوره و اعضاي تخصصي هسته هاي مشاوره استان آذربايجان شرقي.تبريز ١٣٨٠.

٧.  كارگاه آموزشي مهارتهاي زندگي در پيشگيري از سوء مصرف مواد ويژه اعضاي تخصصي هسته هاي مشاوره استان آذربايجان شرقي. مركز آموزش نيروي انساني شهيد رجايي تبريز. ١٣٨٠.

٨.  كارگاه آموزشي مهارتهاي زندگي اجتماعي و فعاليت هاي گروهي ويژه مدرسان آموزش مهارتهاي فرهنگي و هنري دفتر برنامه ريزي فرهنگي و هنري وزارت آموزش و پرورش.تهران اردوگاه باهنر. ١٣٨٠.

٩.          كارگاه آموزشي مهارتهاي زندگي  ويژه روانشناسان بيمارستان روانپزشكي رازي.١٣٨٣.

١٠. كارگاه آموزشي مهارتهاي زندگي و نقش آن در اصلاح رفتار. ويژه كارشناسان فرهنگي و هنري كشور .مركز تربيت معلم شهيد ثاني تهران . ١٣٨٤

١١. كارگاه آموزشي ارتباط موثر ويژه كاركنان مراكز مشاوره و بهداشت دانشگاه تهران. ١٣٨٤.

١٢. كارگاه آموزشي ارتباط موثر ويژه كاركنان پذيرش مركز مشاوره و بهداشت  و درمان دانشگاه تهران. ١٣٨٤.

١٣. كارگاه آموزشي ارتباط موثر ويژه كارشناسان اداره خوابگاه هاي علوم پزشكي ايران. ١٣٨٥.

١٤. كارگاه آموزشي مهارتهاي زندگي ويژه كارشناسان دانشگاه علوم پزشكي اهواز.١٣٨٥

١٥. كارگاه آموزشي ٧ روزه تربيت مدرسين بومي مهارتهاي زندگي ويژه دانشگاههاي علوم پزشكي. دفتر امور زنان وزارت بهداشت و درمان،١٣٨٥

١٦. كارگاه آموزشي تربيت مدرسان آموزش مهارتهاي زندگي ويژه مشاوران مدارس و كارشناسان هسته هاي مشاوره آموزش و پرورش استان كهكيويه و بوير احمد. ١٣٨٣.

١٧. كارگاه آموزشي تربيت مدرسان آموزش مهارتهاي زندگي ويژه مشاوران مدارس و كارشناسان هسته هاي مشاوره آموزش و پرورش استان زنجان. ١٣٨٣.

١٨. كارگاه آموزشي تربيت مدرسان آموزش مهارتهاي زندگي ويژه مشاوران مدارس و كارشناسان هسته هاي مشاوره آموزش و پرورش استان سمنان. ١٣٨٣.

١٩. كارگاه آموزشي مهارتهاي زندگي ويژه كارشناسان دانشگاه علوم پزشكي خراسان شمالي.١٣٨٥

٢٠. كارگاه آموزشي مهارتهاي زندگي ويژه كارشناسان دانشگاه علوم پزشكي خراسان جنوبي.١٣٨٥

٢١. كارگاه آموزشي مهارتهاي زندگي ويژه كارشناسان دانشگاه علوم پزشكي ياسوج.١٣٨٥

٢٢. كارگاه آموزشي تربيت مدرسان آموزش مهارتهاي زندگي ويژه مشاوران مدارس و كارشناسان هسته هاي مشاوره آموزش و پرورش استان خراسان. ١٣٨٣.

٢٣. كارگاه آموزشي تربيت مدرسان آموزش مهارتهاي زندگي ويژه مشاوران مدارس و كارشناسان هسته هاي مشاوره آموزش و پرورش استان قزوين. ١٣٨٤.

٢٤. كارگاه آموزشي تربيت مدرسان آموزش مهارتهاي زندگي ويژه مدرسان آموزش خانواده استان قزوين. ١٣٨٤.

٢٥. كارگاه آموزشي تربيت مدرسان آموزش مهارتهاي زندگي ويژه مشاوران مدارس ناحيه ٢ آموزش و پرورش شهر قزوين. ١٣٨٣.

٢٦. كارگاه آموزشي مهارتهاي زندگي ويژه دانشجويان ورودي جديد دانشگاه تهران.١٣٨٤

٢٧. كارگاه آموزشي مهارتهاي زندگي ويژه مشاوران و كارشناسان مشاوره استان چهار محال و بختاري. ١٣٨٣.

٢٨. كارگاه آموزشي مهارتهاي زندگي ويژه مشاوران و كارشناسان مشاوره استان بوشهر، ١٣٨٣.

٢٩. كارگاه آموزشي مهارتهاي زندگي. ويژه كاركنان وزارت جهاد كشاورزي.١٣٨٤.

٣٠. كارگاه آموزشي مهارتهاي مهارتهاي زندگي. ويژه والدين. موسسه فرهنگي و آموزشي طلوع. ١٣٨٣.

٣١. كارگاه آموزشي تربيت مدرس آموزش خانواده: آموزش مهارتهاي زندگي  ويژه مدرسان خانواده .مركز تربيت معلم فردوسي كرج . ١٣٨٣

٣٢. كارگاه آموزشي مهارتهاي زندگي ويژه مشاوران مراكز مشاوره دانشجويي دانشگاه هاي علوم پزشكي سراسر كشور. دفتر امور زنان وزارت بهداشت .هتل شيان تهران.١٣٨٣.

٣٣. كارگاه آموزشي مهارتهاي زندگي ويژه مشاوران روانشناسان و روانپزشكان بيمارستان روزبه تهران.١٣٨٣.

٣٤. كارگاه آموزشي مديريت بهبود كيفيت خدمات تخصصي در مراكز مشاوره. ويژه كارشناسان مراكز مشاوره و خدمات روانشناختي كشور.آموزشكده فني دختران تهران وليعصر ١٣٨٢.

٣٥. كارگاه آموزشي مديريت بهداشت روان ويژه كارشناس مسئولان مشاوره كشور مركز آموزش ضمن خدمت استاد احمد آرام . تهران. ١٣٨٤.

٣٦. كارگاه آموزشي مديريت بهبود كيفيت خدمات تخصصي در مراكز مشاوره. ويژه كارشناسان مراكز مشاوره و خدمات روانشناختي كشور.آموزشكده فني دختران تهران وليعصر ١٣٨٢.

٣٧. كارگاه آموزشي شيوه هاي پاسخ گويي تلفني به مبتلايان مواد مخدر. ويژه رابطين پيشگيري از سوء مصرف مواد.تهران اردوگاه باهنر. ١٣٨٠.

٣٨. كارگاه آموزشي بهداشت رواني و فيزيكي خوابگاه هاي دانشجويي ويژه مسئولين و سرپرستان خوابگاه ها . دفتر مركزي مشاوره وزارت علوم و تحقيقات و دانشگاه تهران.١٣٨٤.

٣٩. كارگاه آموزش راهبردهاي ارتقاي بهداشت روان ويژه مشاوران و كارشناسان مشاوره استان بوشهر، ١٣٨٤.

٤٠. كارگاه آموزشي مدل ها و راهبردهاي پيشگيري از اختلالات رفتاري دانش آموزان. ويژه كارشناس مسئولان مشاوره كشور. مركز آموزش ضمن خدمت استاد احمد آرام . تهران. ١٣٨٤

٤١. كارگاه آموزشي راهبردهاي پيشگيري از خودكشي.سومين سمينار سراسري بهداشت رواني دانشجويان.وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري، ١٣٨٥.

٤٢. كارگاه هاي آموزشي مداخلات رواني – اجتماعي پس از فاجعه. ويژه روانشناسان و مشاوران .يونيسف ١٣٨٤.

٤٣. كارگاه آموزشي مهارتهاي زندگي ويژه دانشجويان ورودي جديد دانشگاه امير كبير.١٣٨٥

٤٤. كارگاه آموزشي مهارتهاي زندگي ويژه دانشجويان ورودي جديد دانشگاه تهران.١٣٨٤

٤٥. كارگاه آموزشي مهارتهاي زندگي ويژه كارشناسان دانشگاه علوم پزشكي خرم آباد.١٣٨٥

٤٦. كارگاه آموزشي روش هاي پيشگيري از كودك آزاري ويژه كارشناس مسئولان مشاوره كشور. مركز آموزش ضمن خدمت استاد احمد آرام . تهران. ١٣٨١

٤٧. كارگاه آموزشي مقابله با بحران هاي رواني اجتماعي. ويژه مددكاران اجتماعي مراكز مشاوره و خدمات روانشناختي كشور.آموزشكده فني دختران تهران وليعصر ١٣٨٢.

٤٨. كارگاه تشخيص و درمان اختلالات رواني دانش آموزان. ويژه مشاوران مدارس ناحيه ٢ آموزش و پرورش شهر قزوين. ١٣٨٣.

٤٩. كارگاه درمان شناختي رفتاري اختلالات اضطرابي و افسردگي . ويژه مشاوران و كارشناسان هسته هاي مشاوره استان قزوين. ١٣٨٤.

٥٠. كارگاه درمان شناختي -رفتاري اختلالات اضطرابي و افسردگي . ويژه مشاوران و كارشناسان هسته هاي مشاوره استان هرمزگان. ١٣٨٢.

٥١. كارگاه درمان شناختي -رفتاري اختلالات اضطرابي و افسردگي . ويژه مشاوران و كارشناسان هسته هاي مشاوره استان مازندران. ١٣٨٢.

٥٢. كارگاه آموزشي مهارتهاي زندگي ويژه دانشجويان ورودي جديد دانشگاه امير كبير.١٣٨٣

٥٣. كارگاه آموزشي مهارتهاي زندگي ويژه دانشجويان ورودي جديد دانشگاه امير كبير.١٣٨٤

٥٤. كارگاه پيشگيري از سوء مصرف مواد در بين دانش آموزان. ويژه مدرسان خانواده استان مازندران. ١٣٨٣.

٥٥. كارگاه آموزشي پيشگيري از سوء مصرف مواد ويژه دانشجويان. دانشگاه علم و صنعت مجتمع گاجره.١٣٨٣.

٥٦. كارگاه راهبردهاي پيشگيري از سوء مصرف مواد در محيط هاي دانشجويي. دانشگاه علمي – كاربردي جهاد كشاورزي ١٣٨٢.

٥٧. كارگاه مهارتهاي فرزند پروري . ويژه والدين. موسسه فرهنگي و آموزشي طلوع. ١٣٨٤.

٥٨. كارگاه مديريت استرس. مركز مشاوره دانشگاه تهران. ١٣٨٤.

٥٩. كارگاه آموزش مهارتهاي زندگي به مهندسان و كاركنان شركت نفت و گاز پارس جنوبي، عسلويه، ١٣٨٥.

٦٠. كارگاه مديريت استرس ويژه بانوان اداره گمركات استان خراسان جنوبي.١٣٨٦

٦١. كارگاه مهارتهاي ارتباط موثر. مركز كاركنان دانشكده كشاورزي دانشگاه تهران. ١٣٨٦.

٦٢. كارگاه آموزشي پيشگيري از رفتارهاي پرخطر، ويژه مدرسان انجمن اوليا و مربين سازمان آموزش و پرورش استان بوشهر، ١٣٨٦.

 

تجارب شغلي و اجرايي:

•  كارشناس بهداشت روان و پيشگيري از آسيب هاي رواني دفتر برنامه ريزي امور فرهنگي و مشاوره وزارت آموزش و پرورش . از سال ١٣٧٦ تا زمان حاضر.

•         پژوهشگر ممتاز وزارت آموزش و پرورش در سال ١٣٨١.

•  همكاري در طراحي و اجراي طرح پيشگيري از آسيب هاي رواني – اجتماعي دانش آموزان در ٦ استان كشور با مشاركت وزارت آموزش و پرورش و سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور.١٣٨٣

•         مدير داخلي و عضو هيئت علمي فصلنامه علمي –آموزشي پيام مشاور از ١٣٨٣-١٣٧٩.

•         عضو هيئت علمي و شوراي برنامه ريزي فصلنامه رشد مشاوره مدرسه از سال ١٣٨٥ تا زمان حاضر.

•         عضو كميته مشاوره برنامه ملي آموزش مهارتهاي زندگي شوراي اجتماعي كشور در وزارت کشور در سال ١٣٨٣.

•         عضو كميته تدوين برنامه آموزش مهارتهاي زندگي وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري در سال ١٣٨٢

•         عضو کميته تخصصي پيشگيري از آسيب هاي رواني- اجتماعي دانشگاه تهران١٣٨٤.

•         عضو کميته تخصصي پيشگيري از آسيب هاي رواني -اجتماعي دفتر برنامه ريزي امور فرهنگي و مشاوره ١٣٨٣.

•          عضو کميته تخصصي تدوين راهنماي کتاب درسي روانشناسي سلامت و روانشناسي براي زيستن دفتر تاليف کتب درسي.١٣٨٤

•         عضو دبيرخانه پروژه مداخلات رواني – اجتماعي پس از حادثه دفتر برنامه ريزي امور فرهنگي و مشاوره.١٣٨٣.

•         مدرس مدعو مركز آموزش ضمن خدمت فرهنگيان شهيد باهنر .١٣٨٣-١٣٨٢

•         مدرس مدعو  دانشگاه علم و صنعت. ١٣٨٢

•         مدرس مدعو دانشگاه تربيت معلم١٣٨٤-١٣٨٢

•         روانشناس مركز مشاوره دانشگاه تهران ١٣٨٤-١٣٨٣

•         روانشناس مركز مشاوره دانشگاه علم و صنعت ١٣٨٢

•         روانشناس مرکز مشاوره همراز١٣٨٢تا زمان حاضر.

•         روانشناس سازمان نوسازي مدارس كشور١٣٨٤ تا زمان حاضر.

•  عضو کميته تدوين برنامه كارشناسي ناپيوسته مددكاري اجتماعي با گرايش هاي كودكان و نوجوانان، توان بخشي و آسيب ديدگان اجتماعي .دانشگاه جامع علمي – كاربردي .١٣٨٥-١٣٨٤.

•  عضو كميته ارزيابي طرح هاي پژوهشي موسسه پژوهشي داريوش. دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشياز سال ١٣٨٥ تا زمان حاضر.

•         عضو كميته معين سازمان مركزي انجمن اوليا و مربيان كشور. از سال ١٣٨٥ تا زمان حاضر.

 

زمينه هاي پژوهش و مطالعه:

•         آموزش مهارتهاي زندگي

•         توانمند سازي رواني- اجتماعي كودكان و زنان

•         پيشگيري و درمان سوء مصرف الكل، سيگار و ساير مواد

•         نظريه و درمان شناختي- رفتاري اختلالات اضطرابي و افسردگي

•         هوش هيجاني

•         آموزش مهارتهاي فرزندپروري

 #LABEL#" S-Btn-Sel="#LABEL#" S-Btn-Sep=" | " B-Include-Home="FALSE" B-Include-Up="FALSE" U-Page="sid:1050" startspan -->:: موضوعات مرتبط: cvاساتید محترم
ن : فاطمه بیدی
ت : 87/08/02

شهربانو قهاری

مركز مشاوره و خدمات روانشناختي سگال

خيابان دكتر شريعتي خيابان امامزاده پلاك 3 طبقه 3

      تلفن / فكس:            22609389

Email:  ghaharizari@yahoo.com

 

آموزش

دکتری روان شناسی بالینی. دانشگاه علوم پزشکی ایران ، انستیتو روان پزشکی تهران. از  بهمن 1380 تابهمن ماه سال 1386.

 کارشناسی ارشد روان شناسی بالینی از دانشگاه علوم پزشکی ایران،  انستیتو روان پزشکی تهران، از مهرماه 1372 تا آبان 1375.

 کارشناسی روان شناسی بالینی از دانشگاه علامه طباطبایی، ازسال 1365 تا 1369.

 

دوره های باز آموزی

دانشگاه علوم بهزیستی و توان‌بخشی، شرکت در کارگاه آموزشی: تکنیک‌های رفتاری شناختی برای درمان مشکلات زناشویی، دکتر کیت  دابسون  از کانادا، تهران، بهمن ماه1384.

دانشگاه علوم پزشکی ایران، گذراندن دوره اینترنی مقطع دکتری روان شناسی،  آذرماه 1384 تا آذرماه 1385.

 دانشگاه علوم پزشکی مازندران، مرکز بهداشت چالوس. شرکت در کارگاه آموزشی طرح ادغام بهداشت روان در نظام شبکه PHC ، مهرماه 1384.

 دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی ایران، شرکت در کارگاه آموزشی: آشنایی با شیوه های پژوهش کیفی با در نظر گرفتن مدل‌های فرهنگی برای زنان مبتلا به افسردگی در ایران توسط دکتر اکبلاد از سوئد، تهران، تیرماه1384.

 انستیتو روان پزشکی تهران، شرکت در کارگاه آموزشی: تکنیک‌های رفتاردرمانی شناختی توسط دکتر دابسون از کانادا، تهران، اردیبهشت ماه 1382.

 دانشگاه علوم پزشکی مازندران، مرکز بهداشت ساری. شرکت در کارگاه مشاوره با بیماران مبتلا به عفونت ایدز توسط معاونت بهداشتی دانشگاه، مرداد ماه 1376.

 

برگزاری کارگاه‌های آموزشی

برگزاری کارگاه آموزشي يك روزه ارزيابي شناختي رفتاري براي روان شناسان و مشاوران دانشگاه علوم پزشكي ايران، خرداد 1386.

برگزاری کارگاه آموزشي يك روزه ارزيابي شناختي رفتاري براي روان شناسان و مشاوران دانشگاه تهران، خرداد 1386.

برگزاری کارگاه آموزشي يك روزه مهارت‌هاي ارتباطي براي كاركنان دانشگاه تهران. ارديبهشت 1386.

 برگزاری کارگاه آموزشي دو روزه مهارت  ارتقا خود آگاهي  براي دانشجويان دانشگاه تهران، دانشگاه تهران، اسفند 1385.

برگزاری کارگاه 6 روزه برای کارکنان دانشگاه تهران ( دانشکده کشاورزی پاکدشت). آموزش مهارت های زندگی ( مدرس در کارگاه ). تیر و مرداد 1385.

برگزاری کارگاه یک روزه برای کارکنان انتظامات دانشگاه تهران: آشنایی با مهارت های ارتباطی و مداخله در بحران ( مدرس در کارگاه ). خردادماه 1385.

برگزاری کارگاه یک روزه برای کارکنان دانشگاه تهران: مشکلات هیجانی و رفتاری در دانشجویان ( مدرس در کارگاه ) اردیبهشت 1385.

برگزاری کارگاه یک روزه برای شرکت کنندگان در دومین کنگره آسیب شناسی  در خانواده: بررسی مداخلات روان شناختی برای پیشگیری از خشونت همسر در جهان و ایران ( مدرس در کارگاه). اردیبهشت 1385.

برگزاری کارگاه یک روزه برای کارکنان دانشگاه شهید بهشتی تهران: آشنایی با بهداشت روان (مدرس در کارگاه ). بهمن ماه1384.

برگزاری کارگاه یک روزه برای کارکنان دانشگاه شهید بهشتی: آشنایی با اختلالات سازگاری در دانشجویان دانشگاه ( مدرس در کارگاه). بهمن ماه1384.

برگزاری کارگاه سه روزه برای مراقبین بهداشت مدارس شهرستان اردبیل: آشنایی با بهداشت روان و مشکلات روان پزشکی و آموزش مهارت های زندگی در کودکان دبستانی ( مدرس در کارگاه). بهمن ماه 1384.

برگزاری کارگاه سه روزه برای کارشناسان بهداشتی: آموزش مهارت های زندگی به زنان قربانی خشونت ( مدرس در کارگاه )، بهمن 1384.

برگزاری کارگاه شش روزه برای زنان قربانی خشونت همسر: آموزش مهارت های زندگی  (مدرس در کارگاه). بهمن 1384.

برگزاری کارگاه دو روزه برای کارشناسان بهداشتی مرکز بهداشت شهرستان کرج : آشنایی با اصول و تکنیک های مشاوره در ایدز و اعتیاد ( مدرس در کارگاه ). آذرماه 1384.

برگزاری کارگاه یک روزه برای دانشجویان جدیدالورود دانشگاه تهران: آشنایی با مهارت‌های زندگی ( مدرس در کارگاه) آذرماه 1384.

برگزاری کارگاه 6روزه برای دانشجویان دانشگاه تهران : آموزش مهارت‌های زندگی ( مدرس در کارگاه ). مهرماه 1384.

 برگزاری کارگاه 9 روزه برای مشاوران آموزش و پرورش : آموزش مهارت‌های زندگی به مشاوران در ایدز( تسهیل گر در کارگاه). شهریور 1384.

برگزاری  کارگاه یک روزه برای کارشناسان اداره آموزش و پرورش: ارتقاء بهداشت روان نوجوانی ( تسهیل‌گر در کارگاه)، شهریور 1384.

 

تجارب حرفه ای

دانشگاه علم و صنعت – تدريس درس مهارت هاي زندگي به دانشجويان . ترم پاييز و زمستان سال 1386.

وزارت بهداشت – درمان و آموزش پزشکی : دفتر امور زنان. پروژه مداخله ای آموزش مهارت های زندگی به زنان قربانی خشونت همسر (مدیر پروژه): تهران، ایران 1384.

یونیسف- وزارت آموزش و پرورش کرمان، بم، پروژه طرح مداخله‌ای ارزیابی حمایت‌های روانی و اجتماعی برای دانش آموزان مدارس بم ( مشاور علمی پروژه).بهار 1384.

مرکز سگال. فعالیت پاره وقت از سال 1384 تا کنون.

خوابگاه کوی ( فاطمیه 4 ) دانشگاه تهران : فعالیت پاره وقت از سال 1384 تاکنون.رفتار درمانی شناختی دانشجویان مستقر در خوابگاه.

مطب دکترکاظم ملکوتی: فعالیت پاره وقت در مطب از سال 1383 تا پايان سال 1385.

مرکز مشاوره دانشگاه تهران: فعالیت پاره وقت از سال 1382 تاکنون. رفتاردرمانی شناختی برای اختلالات اضطرابی، افسردگی، اعتیاد در دانشجویان دانشگاه.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد تنکابن: همكاري به عنوان عضو هیئت علمی پاره وقت از سال 1378 تا پایان 1384. تدریس دروس مصاحبه و درمان، آسیب‌شناسی 1و2، زبان تخصصی، روان شناسی بالینی کودک.

دانشگاه علوم پزشکی مازنداران، مرکز روان پزشکی زارع: سنجش و روان درمانی بیماران روان پزشکی بستری و سرپایی. آموزش روانی به خانواده های بیماران. تدریس موضوعاتی  چون آشنایی با آزمون ها و روان درمانی به اینترن های پزشکی، مشاوره برای کودکان تالاسمیک دارای مشکلات روان پزشکی. از سال 1378 لغایت 1380.

 شبكه بهداشت و درمان چالوس و نو شهر : کارشناس مجری طرح ادغام بهداشت روان در نظام شبکه شهرستان نوشهر، چالوس ، مشاوره با بیماران مبتلا به ایدز، مشاوره ازدواج، بیماران مبتلا به تالاسمی، مدرس آموزشی خانواده شهرستان های نوشهر و چالوس، آموزش کارکنان بهداشتی در رابطه با بهداشت روان و اختلالات روان پزشکی. انجام آزمون و مشاوره از سال 1370 تا 1378.

 

انتشارات

 يوسفي، حميد و قهاري، شهربانو (1386). هوش هيجاني. تهران: نشر قطره، زير چاپ.

 قهاري، شهربانو (1386). كودكان و بلايا. تهران: نشر قطره، زير چاپ.

 قهاري، شهربانو و يوسفي ،حميد (1386). زندگي بدون استرس. تهران: نشر قطره، زير چاپ.

 قهاري، شهربانو (1386). زندگي بدون سيگار. تهران : نشر قطره، زير چاپ.

 قهاري، شهربانو (1386). سالم زندگي كنيد. تهران: نشر قطره، زير چاپ.

 تامپسون، ر؛ استانسر، ه، س؛ پرساد، ا (1386). اختلال افسردگي: ويژه بيماران و خانوادهها. تهران: نشر قطره، زير چاپ.

  ضرغامي، مهران؛ قهاري، شهربانو (1386). اختلال پارانوئيدي. تهران: نشر قطره، زير چاپ.

 قهاری، ش؛ عاطف وحید، م. ک؛ اصغرنژادفريد، ع، ا (1385). راهنمای درمانی تکنیک‌های رفتاری شناختي در درمان سوء مصرف حشیش: ویژه درمانگران. زير چاپ.

 قهاری، ش؛ عاطف وحید، م. ک؛ اصغرنژادفريد ، ع، ا (1385). راهنمای گام به گام تکنیک های رفتاری شناختي  رفتاري در  درمان سوء مصرف حشیش : ویژه مصرف کنندگان حشیش . زير چاپ .

قهاری، ش؛ بوالهری، جعفر (1385). راهنمای آموزش مهارت های زندگی به زنان قربانی خشونت همسر: ویژه پزشکان و کارشناسان بهداشتی. دفتر امور زنان وزارت بهداشت . زیر چاپ.

 قهاری، ش: بوالهری جعفر (1385). راهنمای آموزش مهارت های زندگی به زنان قربانی خشونت همسر: دفتر امور زنان وزارت بهداشت .  زیر چاپ.

 قهاری، ش (1385). کتاب راهنمای آموزشی مهارت‌های زندگی : ویژه مطالعه مسئولين ،كارشناسان و کارکنان دانشگاه تهران.وزارت علوم و معاونت دانشجويي و فرهنگي . چاپ اول زمستان 1385.

 قهاری، ش؛ احمدخانیها، حمیدرضا؛ بوالهری، جعفر؛ پناغی، لیلی؛ یوسفی، حمید (1385). بررسی میزان فراوانی همسر آزاری در شهر تهران . مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران. زیر چاپ.

 قهاری، ش؛ پناغی، لیلی؛ عاطف وحید، محمد کاظم؛ زارعی‌دوست، الهام؛ محمدی، علیرضا؛ (1385). بررسی سلامت روانی قربانیان خشونت همسر. مجله دانشگاه علوم پزشکی گرگان. دوره هشتم، شماره (4 پي در پي20). زمستان 1385 صفحات 1 تا 6..

 قهاری، ش؛ مزدرانی، شهزاد؛ ضرغامی، مهران؛ خلیلیان، علیرضا (1385). بررسی میزان فراوانی همسر آزاری در شهر ساری 1384. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران. زیر چاپ.

 احمدخانیها، حمیدرضا؛ قهاری، شهربانو؛ (1384). بررسی رابطه بین بدرفتاری شدن در دوره کودکی و عزت نفس پایین در بزرگسالی. مجله دانشکده پزشکی دانشگاه تهران. زیر چاپ.

قهاری، ش؛ عاطف وحید، م. ک.؛ یوسفی، حمید؛ (1384). شیوع بدرفتاری نسبت به همسر در دانشجویان دانشگاه. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران ، سال پانزدهم ، شماره 50.

 آيس بت، ب (1384). مهار سگ سیاه: راهنمایی برای غلبه بر افسردگی. ترجمه شهربانو قهاري و مهران ضر غامي . تهران: انتشارات تندیس

عاطف وحید، محمدکاظم؛ قهاری، شهربانو؛ زارعی دوست، الهام؛ کریمی، عیسی؛ (1385). بررسی ویژِگی‌های جمعیت شناختی قربانیان خشونت همسر. گزارش منتشر نشده.

قهاری، شهربانو؛ بوالهری، جعفر (1383). آموزش روانی خانواده: راهنمایی برای مشاوران، روان‌شناسان، روان‌پزشکان، پزشکان و مددکاران اجتماعی . تهران : انتشارات بشری .

قهاری، ش ؛ مهریار، ا.؛ بیرشک، ب (1382). بررسی مقایسه‌ای اختلالات روان پزشکی در کودکان شاهد، محروم از پدر، جانباز و عادی، مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران، شماره 41، صفحات 88-81.

 

سمینارها و کنگره‌ها

بررسی بدرفتاری شدن در دوره کودکی و عزت نفس در بزرگسالی. مقاله ارائه شده به صورت پوستر در سومین سمینار سراسری بهداشت روانی دانشجویان: دانشگاه علم و صنعت. تهران، خرداد 1385.

بررسی مقایسه‌ای افسردگی در زنان قربانی خشونت و عادی . مقاله ارائه شده در دومین کنگره انجمن روان شناسی ایران: دانشگاه بهزیستی و توان بخشی. اردیبهشت 1385.

بررسی میزان فراوانی همسر آزاری در دانشجویان دانشگاه تنکابن. مقاله ارائه شده در دومین سمینار سراسری بهداشت روانی دانشجویان. دانشگاه تربیت مدرس: تهران،  فروردین 1384.

بررسی مرگ پدر و تأثیر آن بر سلامت روانی دانشجویان . مقاله ارائه شده در دومین کنگره بهداشت روانی منطقه خلیج فارس. کویت، آذر 1383.

بررسی میزان فراوانی افسردگی در دانشجویان دانشگاه. مقاله ارائه شده در دومین کنگره بهداشت روانی منطقه خلیج فارس. کویت، آذر 1383.

ارتباط درمانی مختصر: روان درمانی التقاطی. مقاله ارائه شده در دومین کنگره سراسری درمان‌های غیر دارویی. دانشگاه علوم پزشکی ایران. تهران. اسفند 1381.

راهنمای خود درمانی اعتیاد. مقاله ارائه شده در دومین کنگره سراسری درمان‌های غیر دارویی دانشگاه علوم پزشکی ایران. اسفند 1381.

بررسی مشکلات روان پزشکی در زنان قربانی خشونت همسر. مقاله ارائه شده در دومین کنگره سراسری روان شناسی بالینی و روان پزشکی . دانشگاه بهزیستی و توان بخشی، فروردین 1381.:: موضوعات مرتبط: cvاساتید محترم
ن : فاطمه بیدی
ت : 87/08/02

دکتر فرشته موتابي

محل کار: تهران، خیابان شریعتی، روبروی خیابان شهید کلاهدوز، کوچه امام­زاده، پلاک 3، طبقه سوم، مرکز روان­شناسی سگال

تلفن: 22609389 - 22646884

منزل: تهران، خيابان شريعتي، بالاتر از پل صدر، روبروي موسسه توانبخشي معلولين ذهني تهران، كوچه هدايت، خيابان دشتي، پلاك 21، طبقه اول غربي

 

 Email: fmootabi@yahoo.com

 

 

سوابق تحصيلي

 

·        دكتراي روان‌شناسي باليني از دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي، تهران, ايران.

      1384- 1377

·        كارشناسي ارشد روان‌شناسي باليني از انستيتو روان‌پزشكي تهران، دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني ايران، تهران، ايران.

1374- 1371

·        كارشناسي روان‌شناسي باليني از دانشگاه تبريز، تبريز، ايران.

1366- 1362

 

 

 

سوابق آموزشی

 

·        کارگاه آموزشی Triple P . وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تهران، ایران.

پاییز 1384

·        كارگاه‌ آموزشي تكنيك‌هاي درمان شناختي- رفتاري. دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني ايران، تهران، ايران.

خرداد 1382

·        كارگاه آموزشي مشاوره و كاهش آسيب در HIV/AIDS و هپاتيت . دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني ايران، تهران، ايران.

دي‌ماه 1381

·        كارگاه آموزشي ارزشيابي پيشرفت تحصيلي دانشجو. دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني ايران، تهران، ايران.

آبان‌ماه 1376

·        كارگاه آموزشي روش تدريس. دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني ايران، تهران، ايران.

آبان‌ماه 1376

·        كارگاه آموزشي مشاوره رواني در بيماري ايدز. دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني ايران، تهران، ايران.

خرداد ماه 1376

سوابق مربوط به انجام کارهای آموزشی، بالینی و اجرایی

 

 

·        اجرای طرح کشوری تربیت مربی آموزش مهارت­های زندگی در دانشگاه­های علوم پزشکی کشور، پروژه مشترک وزارت درمان، بهداشت و آموزش پزشکی و مرکز روان­شناسی سگال.

مهر ماه 1385

·        کار بالینی بر اساس  CBT.

از سال 1373 تا کنون

·        آموزش CBT برای دانشجویان روان­شناسی و رزیدنت­های روان­پزشکی. مرکز روان­شناسی سگال.

از سال 1383 تا کنون

·        مجموعه دوره­های آموزش فرزند­پروری در مراکز آموزشی وابسته به بهزیستی و آموزش و پرورش شهر تهران.

از سال 1381 تا کنون

·        مجموعه کارگاه­های آموزش مهارت­های زندگی. مرکز مشاوره صبح صادق. تهران، ایران.

از سال 1384 تا کنون

·        کارگاه آموزشی درمان شناختی- رفتاری افسردگی. موسسه علوم شناختی، مشهد، ایران.

آبان 1385

·        کارگاه آموزشی تکنیک­های طراحی و اجرای کارگاه آموزشی. وزارت علوم، تهران، ایران.

تیر ماه 1385

·        کارگاه آموزشی کاربرد تکنیک­های CBT در ارزیابی و درمان گروهی زوج­های دارای مشکل. دومین کنگره سراسری آسیب­شناسی خانواده در ایران. دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران.

اردیبهشت 1385

·        کارگاه آموزشی مقدماتی رفتار درمانی شناختی- رفتاری. دومین کنگره انجمن روان­شناسی ایران، تهران، ایران.

اردیبهشت 1385

·        کارگاه آموزشی طرحواره درمانی. دومین کنگره انجمن روان­شناسی ایران، تهران، ایران.

اردیبهشت 1385

·        کارگاه آموزشی درمان شناختی- رفتاری وسواس. موسسه علوم شناختی، مشهد، ایران.

اردیبهشت 1385

·        کارگاه آموزشی زوج و خانواده درمانی برای روان شناسان، موسسه علوم شناختی، مشهد، ایران

اسفند 1384

·        کارگاه آموزشی مهارت های زندگی برای مدرسین آموزش خانواده، وزارت آموزش و پرورش.تهران، ایران.

شهریور 1384

·        مجموعه کارگاه های آموزشی مدیریت استرس برای کارمندان وزارت بهداشت، دفتر امور زنان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی.

تابستان 1384

·        کارگاه آموزشی مدیریت استرس برای مدیران کل وزارت بهداشت، دفتر امور زنان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی.

تابستان 1384

·        کارگاه آموزشی مهارت های زندگی برای روان شناسان. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بندرعباس، ایران

تیرماه 1384

·کارگاه آموزشی تکنیک های CBT ، مرکز روان شناسی سگال و مرکز روان­شناسی صبح صادق.

خرداد 1384

·        كارگاه آموزشي TOT " آموزش مهارت‌هاي زندگي "، وزارت آموزش و پرورش، مشهد، ايران.

مرداد 1383

·        كارگاه آموزشي مداخله در بحران براي روان‌شناسان مراكز مشاوره، وزارت آموزش و پرورش، تهران، ايران.

مرداد 1383

·        كارگاه آموزشي مداخله در رفتارهاي پرخطر در مصرف مواد. وزارت علوم، تبريز، ايران.

تير 1383

·        كارگاه آموزشي جوان و رشد اخلاقي براي كارشناسان فرهنگي دانشگاه‌ها، وزارت علوم، تهران ، ايران.

ارديبهشت 1383

·        كارگاه آموزشي TOT " آموزش مهارت‌ ارتباط موثر " براي مشاوران مراكز مشاوره، وزارت آموزش و پرورش، شهركرد، ايران.

آذر 1382

·        كارگاه آموزشي مداخله در بحران براي روان‌شناسان مراكز مشاوره، وزارت آموزش و پرورش، تهران، ايران.

تير 1382

·        تدریس درس ارزیابی روان شناختی در دانشگاه شهیدبهشتی، تهران، ایران

1382

·        کارگاه آموزشی MCMI-II برای روان شناسان مراکز مشاوره، دانشگاه آزاد اسلامی، رودهن، ایران.

2و3 خرداد 1382

·        کارگاه آموزشی مهارت های زندگی برای دانشجویان، دانشگاه تربیت معلم، کرج، ایران.

  27و 28 اردیبهشت 1382

 

·        كارگاه آموزشي ارزشیابی درمان اختلالات مصرف مواد، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران، تهران، ايران.

6 تا 8 اسفند 1381

·        کارگاه آموزشی مهارت برقراری ارتباط موثر برای معاونین آموزشی مراکز آموزشی صنعت آب و برق، تهران، ایران.

اسفند 1381

·        کارگاه آموزشی مدیریت زمان، برای مدیران ایرانی بریتیش پترولیوم، تهران، ایران.

دی ماه 1381

·        کارگاه آموزشی پیشگیری از آسیب های اجتماعی و روانی، برای معاونین آموزشی مراکز آموزشی جهاد کشاورزی، وزارت کشاورزی، تهران، ایران.

دی ماه 1381

·        کارگاه آموزشی مهارت های زندگی، برای دانشجویان، وزارت علوم، دیزین، ایران.

مهر 1381

·        کارگاه آموزشی مهارت برقراری ارتباط موثر برای معاونین آموزشی مراکز آموزشی صنعت آب و برق مسئولین خوابگاه ها، وزارت علوم،زنجان، ایران.

مرداد 1381

·        کارگاه آموزشی ارزیابی روان شناختی در مشاوره: MMPI- 2، برای روان شناسان مراکز مشاوره. دانشگاه آزاد اسلامی، رودهن، ایران.

تیر 1381

·        کارگاه آموزشی راهبردهای موثر در ازدواج برای دانشجویان. دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران، تهران، ایران.

اسفند 1380

·        کارگاه آموزشی مهارت های زندگی برای پیشگیری از اعتیاد(کنترل خلق منفی) برای روان شناسان مراکز مشاوره، وزارت علوم، تبریز، ایران.

مرداد 1380

·        کارگاه آموزشی پیشگیری از مصرف مواد( مدیریت خشم- مدیریت استرس)، برای روان شناسان مراکز مشاوره دانشگاه ها، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ساری، ایران.

بهمن 1379

·        برگزاری یک پانل در مورد رفتار جرات مندانه برای مسئولین مراکز مشاوره دانشگاه ها، وزارت علوم، بندرعباس، ایران.

آبان 1379

 

 

·        کارگاه آموزشی درمان شناختی رفتاری افسردگی، برای روان شناسان مراکز مشاوره دانشگاه ها،وزارت علوم، تبریز، ایران.

تیر 1379

·        کارگاه آموزشی روش های تشخیص بالینی در اختلالات روانی برای روان شناسان مراکز مشاوره دانشگاه ها، وزارت علوم، تهران، ایران.

شهریور 1378

·        کارگاه آموزشی MMPI-2 برای روان شناسان، انجمن روان شناسی، تهران، ایران.

خرداد 1378

·        عضو هیئت علمی انستیتو  روانپزشکی تهران در دوره طرح توزیع نیروی انسانی.

1376

·        کارگاه آموزشی ارزیابی  روان شناختی (, BDI   MMPI-2) برای روان شناسان مراکز مشاوره دانشگاه ها، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گرگان، ایران.

دی ماه 1376

·        کارگاه آموزشی روش های تدریس کتاب بهداشت روان برای بهیاران، برای مربیان دبیرستان بهیاری. وزارت بهداشت, درمان و آموزش پزشکی، تهران, ایران.

 آذرماه 1376

·        عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه در دوره طرح توزیع نیروی انسانی.

1375

·        تدریس دروس ارزیابی روان شناختی، آسیب شناسی کودک، اصلاح رفتار در کودکان عقب مانده ذهنی در دانشگاه آزاد اسلامی، واحد مرکز و واحد رودهن، ایران.

1375-1373

·        کارگاه آموزشی MMPI-2 برای روان شناسان، مجموعه صنعتی فولاد مبارکه، اصفهان، ایران.

1374

 

 

پژوهش­ها

 

 

·        طرحواره­های مربوط به عود در بیماران افسرده اساسی: مقایسه بیماران افسرده اساسی دارای سابقه عود، بار اول و افراد غیر افسرده. پایان نامه برای دریافت دکترای روان­شناسی بالینی، دانشگاه علوم بهزیستی و توان­بخشی، تهران، ایران.

دی ماه 1384

·        تربیت مدرس بومی آموزش مهارت­های زندگی ویژه­ی دانشگاه­های علوم پزشکی. طرح پژوهشی مصوب مشترک بین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مرکز روان­شناسی سگال.

مهرماه 1385

·        بسترسازی آموزش مهارت­های زندگی ویژه­ی دانشجویان استان­های محروم مربوط به هفت استان: کردستان، گلستان، همدان، لرستان، کرمانشاه، خراسان جنوبی و خراسان شمالی. طرح پژوهشی مصوب در دانشگاه علوم پزشکی تهران.

مرداد 1385

·        بسترسازی آموزش مهارت­های زندگی ویژه­ی دانشجویان استان­های محروم مربوط به هفت استان: چهار محال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، کرمان، هرمزگان، بوشهر، زابل و خوزستان. طرح پژوهشی مصوب در دانشگاه علوم پزشکی تهران.

مرداد 1385

·        طبقه بندی زندانیان بر اساس ویژگی های روانی- شخصیتی. ارائه شده در گردهمایی سراسری زندان ها، تهران، ایران.

 فروردین 1376

·        ارتباط بین تیپ شخصیتی  زندانیان و نوع جرم. ارومیه، ایران.

 اسفند 1375

·        طبقه بندی زندانبانان زندان ارومیه بر اساس ویژگی های روانی- شخصیتی. ارومیه، ایران.

اسفند 1375

 

·        نقش آموزش روانشناختی در مورد دارو در تبعیت درمان در بیماران افسرده. پوستر در سمینار دارو و مراقبت های دارویی، شیراز، ایران.

اسفند 1375

·        مشکلات خواب در سالمندان و مقابله با آن. ارائه شده در نخستین گردهمایی روانپزشکی سالمندان، ساری، ایران.

آبان 1375

·        مشکلات روان شناختی همراه با یائسگی. پوستر در نخستین گردهمایی روانپزشکی سالمندان، ساری، ایران.

آبان 1375

·        نقش حمایت اجتماعی در بهداشت روان سالمندان. پوستر در نخستین گردهمایی روانپزشکی سالمندان، ساری، ایران.

آبان 1375

·        آماده­سازی و هنجاریابی پرسشنامه MMPI-2  در شهر تهران. پایان نامه برای دریافت کارشناسی ارشد                                    

                  آبان  1374

تالیفات

 

·        مقايسه طرحواره هاي مربوط به عود در بيماران افسرده با سابقه عود، بدون سابقه عود و افراد غير افسرده( زیر چاپ). موتابی، فرشته؛ جزایری، علیرضا؛ محمدخانی، پروانه؛ پورشهباز، عباس.

پذیرفته شده برای چاپ در مجله روان­شناسی معاصر

·        آموزش کارگاهی مدیریت استرس. فتی، لادن؛ موتابی، فرشته؛ بوالهری، جعفر؛ کاظم­زاده عطوفی، مهرداد.

زیر چاپ

·        مجموعه 11 جلدی آموزش مهارت های زندگی به دانشجویان. فتی، لادن؛ موتابی، فرشته؛ محمدخانی، شهرام؛ کاظم­زاده عطوفی، مهرداد. انتشارات دانژه، تهران،ایران.

1385

·        ارزشیابی درمان اختلالات مصرف مواد: کتاب راهنمای چهارچوب کار. موتابی، فرشته. انتشارات واحد تبلیغات و گرافیک جمعیت سینماگران پیشرو، تهران، ایران.

1383

·        سه مجموعه آموزش مهارت های زندگی برای پیشگیری از خشونت(ویژه دانش­آموز، والدین و معلم ). موتابی، فرشته؛ محمدخانی، شهرام؛ نوری قاسم­آبادی، ربابه. وزارت آموزش و پرورش، تهران.

1383

·        اصول کلی رفتار درمانی شناختی. مقاله چاپ شده در مجله علمی- کاربردی دفتر مرکزی مشاوره وزارت علوم، تحقیقات و فناوری. دوره اول، شماره 1.

تابستان 1380

·        بهداشت روان و مراقبت از بیماران روانی( کتاب درسی دانش آموزان بهیاری). بوالهری،جعفر؛ اصغرنژاد فرید، علی اصغر و موتابی، فرشته. ارومیه، ایران.

1375

سخنرانی ها

 

·        سخنرانی سلامت روانی و خانواده. دانشگاه علوم پزشکی تبریز. ایران.

آبان 1385

·        مجموعه سخنرانی­های مهارت­های زندگی برای دانشجویان. باشگاه دانشجویان، تهران، ایران.

1384

·        سخنرانی در مورد افزایش مقاومت روانی کودکان، پتروشیمی رازی، ماهشهر، ایران.

خرداد 1383

·        سخنرانی در مورد مدیریت خلق منفی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران، تهران، ایران.

اردیبهشت 1383

·        سخنرانی در مورد مقابله با افسردگی، پتروشیمی رازی، ماهشهر، ایران.

اردیبهشت 1383

·        سخنرانی مقابله با استرس، سمینار بهداشت روان، رباط کریم، ایران.

1377

 :: موضوعات مرتبط: cvاساتید محترم
ن : فاطمه بیدی
ت : 87/08/02

دکتر کارینه طهماسیان

 

 

مشخصات فردی

 

نام: کارينه

نام خانوادگی: طهماسيان

متولد: 1345

آدرس: اوين، دانشگاه شهيد بهشتی، پژوهشکدة خانواده

تلفن تماس: 0912241180 – 29902387

پست الکترونيکی: Karineh_438@yahoo.com

 

 

سوابق تحصيلی

 

q                       دکترای روانشناسی بالينی از دانشگاه علوم بهزيستی و توانبخشی (1384).

q                       کارشناسی ارشد روانشانسی بالينی از دانشگاه علوم پزشکی ايران: انستيتو روانپزشکی تهران، (1375).

q                       کارشناسی روانشناسی بالينی از دانشگاه الزهرا (1368).

 

 

سوابق کاری و حرفه­ای

 

       عضو هیئت علمی پژوهشکده خانواده دانشگاه شهید بهشتی

     مدیر گروه خانواده و نیازهای ویژه پژوهشکده خانواده

     عضو کمیته بالینی پژوهشکده خانواده

q             همکاری با مرکز مشاوره سگال

q             همکاری با کلینیک تخصصی خانواده و کودک دانشگاه شهید بهشتی

q             عضوکمیته پیشگیری از آسیبهای دختران دانشجو وزارت علوم تحقیقات و فن آوری

 

 

تحقيقات و تأليفات

 

   مدلیابی خوداثرمندی جسمانی در افسردگی نوجوانان(مقاله در دست چاپ)

   نقش تحصیلات والدین در خوداثرمندی دختران و پسران نوجوان(مقاله در دست چاپ)

q             مدليابی خود اثرمندی در افسردگی نوجوانان ايرانی بر مبنای مدل عامليتی بندورا از افسردگی (1384) رساله دکتری. تهران: دانشگاه علوم بهزيستی و توانبخشی.

q              

q             تاثير مستقيم و غيرمستقيم خوداثرمندی اجتماعی بر افسردگی نوجوانان، تحليل مسير از خوداثرمندی اجتماعی به افسردگی (1384) مجله رفاه اجتماعی سال پنجم شماره 19.

q             مهارتهای زندگی بر کودکان پايه پيش دبستان (در دست چاپ) وزارت آموزش و پرورش اداره کل و دفتر بهداشت و تغذيه.

q             مهارتهای زندگی برای کودکان پايه اول ابتدائی (در دست چاپ) وزارت آموزش و پرورش اداره کل و دفتر بهداشت و تغذيه.

q             مهارتهای زندگی برای کودکان پايه دوم ابتدائی (در دست چاپ) وزارت آموزش و پرورش اداره کل و دفتر بهداشت و تغذيه.

q             مهارتهای زندگی برای کودکان پايه سوم ابتدائی (در دست چاپ) وزارت آموزش و پرورش اداره کل و دفتر بهداشت و تغذيه.

q             مهارتهای زندگی برای کودکان پايه چهارم ابتدائی (در دست چاپ) وزارت آموزش و پرورش اداره کل و دفتر بهداشت و تغذيه.

q             مهارتهای زندگی برای کودکان پايه پنجم ابتدائی (در دست چاپ) وزارت آموزش و پرورش اداره کل و دفتر بهداشت و تغذيه.

q             بروشورهای آموزشی مهارتهای اجتماعی، همدلی، حل مسئله، تفکر خلاق برای معلمان مقطع ابتدائی (در دست چاپ) وزارت آموزش و پرورش دفتر بهداشت و تغذيه.

q             بروشورهای آموزشی مهارتهای اجتماعی، همدلی، حل مسئله، تفکر خلاق برای والدين دانش­آموزان مقطع ابتدائی (در دست چاپ) وزارت آموزش و پرورش دفتر بهداشت و تغذيه.

q             خوداثربخشی در نظريه آلبرت بندورا (1381) مجله علمی ـ کاربردی دفتر مرکزی مشاهده دانشجويي وزارت علوم، تحقيقات و فناوری دوره اول، شماره 2 و 3.

q             تاثير آموزش والدين در کاهش اختلالات رفتاری کودکان (1376) فصلنامه انديشه و رفتار سال سوم، شماره 3.

q             مهارتهايي برای زندگی (1377). اداره کل تغذيه و بهداشت مدارس، وزارت آموزش و پرورش با همکاری معاونت امور فرهنگی و پيشگيری سازمان بهزيستی کشور.

q             راهنمای آموزش مهارتهای زندگی برای معلمان و مربيان (1377) اداره کل تغذيه و بهداشت مدارس، وزارت آموزش و پرورش با همکاری معاونت امور فرهنگی و پيشگيری سازمان بهزيستی کشور.

q             فعاليتها و شيوه­های آموزش مهارتهای زندگی برای معلمان و مربيان (1377). اداره کل تغذيه و بهداشت مدارس، وزارت آموزش و پرورش با همکاری معاونت امور فرهنگی و پيشگيری سازمان بهزيستی کشور.

q             برنامه روان بهداشتياران مدارس (1378). اداره کل تغذيه و بهداشت مدارس، وزارت آموزش و پرورش با همکاری معاونت امور فرهنگی و پيشگيری سازمان بهزيستی کشور.

q             برنامه­های بهداشت روان مدرسه، واحد بهداشت روان ـ سازمان جهانی بهداشت (1377). معاونت امور فرهنگی و پيشگيری سازمان بهزيستی کشور (ترجمه).

 

 

برگزاری کارگاهها سخنرانی­ها و سمينارها

 

q             برنامه مهارتهای زندگی در شبکه سلامت صدای جمهوری اسلامی ايران (1384).

q             برنامه مهارتهای زندگی در شبکه جوان صدای جمهوری اسلامی ايران (1384).

q             کارگاه آموزش مهارتهای زندگی برای مديران و معلمان مقطع ابتدائی شهر تهران (1384).

q             کارگاه آموزش مهارتهای زندگی برای مديران و معلمان مقطع ابتدائی شهرستان تبريز (1383).

q             کارگاه آموزش مهارتهای زندگی برای مديران و معلمان مقطع ابتدائی شهرستان گرمسار (1383).

q             کارگاه آموزش مهارتهای زندگی برای مديران و معلمان مقطع ابتدائی شهرستان تبريز (1383).

q             کارگاه آموزش مهارتهای زندگی برای مديران و معلمان مقطع ابتدائی شهرستان کرج (1383).

q             کارگاه پيشگيری از ايدز برای دانشجويان دانشگاه تهران مرکز مشاوره دانشگاه تهران (1383).

q             کارگاه مهارتهای زندگی برای دانشجويان دانشگاه علوم پزشکی تهران مرکز مشاوره دانشگاه علوم پزشکی تهران (1382).

q             کارگاه مهارتهای زندگی برای مسئولان خوابگاههای دانشگاه علامه طباطبائی، مرکز مشاوره دانشگاه علامه طباطبايي (1382).

q             کارگاه آموزش مهارتهای اجتماعی برای دانشجويان دانشگاه علوم پزشکی تهران، مرکز مشاوره دانشگاه علوم پزشکی تهران (1380).

q             کارگاه آموزش مهارتهای زندگی و پيشگيری از اعتياد برای مشاوران مراکز مشاوره دانشجويي وزارت علوم و فناوری با همکاری مرکز مشاوره دانشگاه تهران (1380).

q             برگزاری دوره­های آموزش بهداشت روان برای مربيان پيش دبستان (1378).

q             سمينارهای مهارتهای زندگی برای مسئولين و مربيان شبانه­روزيها، مهدهای کودک و مراکز بازپروری زنان (1377).

 

 :: موضوعات مرتبط: cvاساتید محترم
ن : فاطمه بیدی
ت : 87/08/02

دكتر لادن فتي

 

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي و درماني ايران

آدرس: تهران، خيابان دكتر شريعتي، نرسيده به پل صدر، روبروي خيابان دولت، خيابان امامزاده، پلاك3 طبقه 3، مركز مشاوره و خدمات روان‌شناختي سگال

تلفكس 22609389

E-mail: lfata@yahoo.com

 

 

تحصيلات

                                                        

دكتراي روانشناسي باليني، دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي و درماني ايران، 1382-1376.

كارشناسي ارشد روانشناسي باليني، دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي و درماني ايران، 1370-1367.

كارشناسي روانشناسي باليني، دانشگاه شيراز، 1366-1362.

 

دوره‌هاي آموزشي

 

كارگاه روش‌هاي نمونه‌گيري و حجم نمونه، انستيتو روانپزشكي تهران و مركز تحقيقات بهداشت روان، خرداد 1385.

كارگاه آموزشي مهارت‌هاي فرزندپروري، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي – معاونت سلامت و سازمان جهاني بهداشت، دي‌ماه 1384.

كارگاه مديريت منابع، دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي- درماني ايران، پاييز 1384.

كارگاه خانواده و زوج‌درماني توسط پرفسور فرانك داتيليو، كنگره اروپايي درمان‌هاي رفتاري و شناختي، يونان، دسامبر 2005.

كارگاه طرح درس، دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي- درماني ايران، پاييز 1383.

كارگاه طرح سؤال، دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي- درماني ايران، زمستان 1383.

كارگاه مداخلات روانشناختي در بحران، مركز ملي علوم تحقيقات بهداشت روان، دي‌ماه 1382.

كارگاه بين‌المللي اسكيما درماني توسط پرفسور يانگ، جمهوري چك، 2003.

كارگاه بين‌المللي غلبه بر مقاومت در رواندرماني توسط دكتر ليهي، جمهوري چك، 2003.

كارگاه بين‌المللي درمان شناختي رفتاري اختلالات اضطرابي توسط پرفسور بارلو، جمهوري چك، 2003.

كارگاه شش روزه درمان شناختي رفتاري توسط پرفسور دابسون، تهران، 1382.

دوره شش ماهه رواندرماني شناختي- رفتاري، كانادا، دانشگاه كلگري، 1381.

كارگاه SPSS ، دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي- درماني ايران، 1379.

كارگاه مقاله نويسي، دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي- درماني ايران، 1379.

كارگاه 30 ساعته نظريه روانكاوي تحولي، توسط دكتر هاوسر، دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي- درماني ايران، 1380.

كارگاه روش‌ تحقيق در علوم باليني، دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي- درماني ايران، 1379.

كارگاه مشاوره در ايدز، دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي- درماني ايران، 1378.

كارگاه آموزش پزشكي، دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي- درماني ايران، 1378.

 

 

سوابق كاري

 

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي- درماني ايران، 1373 تا زمان حاضر.

عضو هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد رودهن، از 1371 لغايت 1373.

صاحب امتياز و مدير مسئول مركز مشاوره و خدمات روانشناختي سگال، از 1383 تا زمان حاضر.

عضو کمیته ی کشوری بهداشت روان کشور.

عضو هيئت مديره انجمن روانشناسي ايران در دوره‌ي ششم.

مجري سلسله طرح‌هاي پژوهشي- اجرايي تربيت مدرس و تدوين متون آموزش مهارت‌هاي زندگي ويژه دانشجويان دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي- دفتر مشاور وزير در امور زنان، 1385.

داور نشريه‌هاي انديشه و رفتار، پژوهش‌هاي روانشناختي ، روانشناسي معاصر، مطالعات روانشناختي، و مجله علوم شناختي.

استاد مدعو دانشگاه شهيد بهشتي، گروه روانشناسي، 1383.

استاد مدعو دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي، گروه روانپزشكي، از 1383 تاكنون.

معاون پژوهشي گروه روان‌شناسي باليني دانشگاه علوم پزشكي ايران.

رواندرمانگر و مشاور همكار آقاي دكتر مهرابي (روانپزشك) از 1371 لغايت 1383.

مشاور پاره‌وقت دفتر امور زنان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران از 1381 تا زمان حاضر.

دبير اجرايي كارگاه بين‌المللي CBT در سال 1382.

دبير علمي كارگاه مهارت‌هاي زندگي، ويژه كارشناسان مسئول دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي و درماني بندرعباس، تيرماه 1384.

دبير علمي كارگاه زوج و خانواده درماني شناختي و رفتاري، با همكاري مؤسسه علوم شناختي و مؤسسه مطالعات رفتاري ايده‌پاژ، مشهد، زمستان 1384.

دبير علمي كارگاه درمان شناختي و رفتاري افسردگي، با همكاري مؤسسه علوم شناختي و مؤسسه مطالعات رفتاري ايده‌پاژ، مشهد، پاييز 1385.

دبير علمي كارگاه زوج و خانواده درماني شناختي و رفتاري، با همكاري مؤسسه علوم شناختي و مؤسسه مطالعات رفتاري ايده‌پاژ، مشهد، بهار 1385.

مشاور پاره‌وقت مدارس بين‌الملل و تطبيقي دخترانه تهران، 1381.

عضو كميته علمي دومين كنگره روانشناسي ايران، ارديبهشت 1385.

 

انتشارات

 

فتي، لادن؛ موتابي، فرشته؛ محمدخاني، شهرام و كاظم‌زاده عطوفي، مهرداد (1385). آموزش مهارت‌هاي زندگي ويژه دانشجويان: كتاب راهنماي مدرس. تهران: نشر دانژه.

فتي، لادن و كاظم‌زاده عطوفي، مهرداد (1385). مهارت حل مسئله. تهران: نشر دانژه.

فتي، لادن و موتابي، فرشته (1385). مهارت روابط بين‌فردي مؤثر. تهران: نشر دانژه.

فتي، لادن و موتابي، فرشته (1385). مهارت مديريت استرس. تهران: نشر دانژه.

فتي، لادن و موتابي، فرشته (1385). مهارت مديريت زمان. تهران: نشر دانژه.

محمدخاني، شهرام (1385). مهارت خودآگاهي و همدلي. تهران: نشر دانژه.

موتابي، فرشته و فتي، لادن (1385). مهارت برقراري ارتباط مؤثر. تهران: نشر دانژه.

موتابي، فرشته و فتي، لادن (1385). مهارت تفكر نقاد. تهران: نشر دانژه.

موتابي، فرشته و فتي، لادن (1385). مهارت مديريت خشم. تهران: نشر دانژه.

موتابي، فرشته و كاظم‌زاده عطوفي، مهرداد (1385). مهارت رفتار جرأت‌مندانه. تهران: نشر دانژه.

فتي، لادن. ارزيابي و درمان غيردارويي اختلال وسواس فكري- عملي كودكان و نوجوانان. فصل اردائه شده در: خداياري‌فرد، محمد؛ شكوهي يكتا، محسن (تدوين‌كنندگان) (1385) تشخيص و درمان اختلالات روانشناختي كودك و نوجوان. تهران: نشر يسطرون.

فتي، لادن و همكاران (در دست چاپ). فنون شناخت‌درماني (ترجمه). تهران: نشر دانژه.

 

Fata, L., Dobson, K.S., Birashk, B. & Atef-Vahid, M.K. (in press).  Memory biases as a function of emotional disorder and mood induction.

 

Epp, M.A. Dobson, K.S. Fata, L. & Hernandez, L. (in press). Cross-Cultural Comparison of the Gender Difference in Depression.

 

Dobson, K.S., Ryan, J., Fata, L. Scherrer, M.C. & Haubert, L.C. (in press). The prevention of depression and anxiety in a sample of high-risk adolescents: a randomized controlled trial.

 

Dobson, K.S. & Fata, L. (in press). An examination of symptom change in behavioral activation and cognitive therapy for depression.

 

فتي، لادن، بيرشك، بهروز، عاطف‌وحيد، محمد كاظم، و دابسون، كيث ( 1384). ساختارهاي معناگذاري/ طرحواره‌ها، حالت‌هاي هيجاني و پردازش شناختي اطلاعات هيجاني: مقايسه دو چارچوب مفهومي، فصلنامه انديشه و رفتار، 42، 312-326.

 

 بيرشك، بهروز و فتي، لادن (1382). ارزشيابي برنامه‌هاي پيشگيري از سوء مصرف مواد (ترجمه). انستيتو روانپزشكي تهران باهمكاري دفتر همكاري‌هاي سازمان جهاني بهداشت.

 

عاطف‌وحيد، محمدكاظم و فتي، لادن (1382). مشاوره انزجاري به منظور پيشگيري از ايدز. تهران: انستيتو روانپزشكي تهران.

 

فتي، لادن؛ بوالهري، جعفر (1378). بررسي تابلو باليني اختلال وسواس فكري- عملي در تهران. مجله علوم پزشكي ايران، 2، 152-140.

 

فتي، لادن (1376). اثربخشي درمان شناختي- رفتاري در درمان بيماران مبتلا به اختلال وسواس فكري- عملي مقاوم به درمان، فصلنامه انديشه و رفتار، 12، 59-52.

 

برگزاري كارگاه‌هاي آموزشي:

 

كارگاه آموزشي رابطين تخصصي پيشگيري از آسيب‌هاي رواني- اجتماعي دانشگاه‌هاي كشور، وزارت علوم تحقيقات و فناوري، تيرماه 1385.

كارگاه شناخت‌درماني، انجمن روانشناسي ايران و مركز سگال، ارديبهشت‌ماه 1385.

كارگاه طرحواره‌درماني، انجمن روانشناسي ايران و مركز سگال، ارديبهشت‌ماه 1385.

كارگاه آموزشي كاربرد تكنيك‌هاي CBT در ارزيابي و درمان گروهي زوج‌هاي داراي مشكل، در حاشيه دومين كنگره آسيب‌هاي خانواده در ايران، دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي و مركز سگال، ارديبهشت‌ماه 1385.

سلسله كارگاه‌هاي 14 گانه 30 ساعتي بسترسازي آموزش مهارت‌هاي زندگي در استان‌هاي محروم ويژه افراد كليدي استان، خرداد لغايت مرداد‌ماه 1385، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي- دفتر مشاور وزير در امور بانوان و مركز سگال.

كارگاه 70 ساعتي تربيت مدرس بومي مهارت‌هاي زندگي ويژه مدرسين محوري 15 دانشگاه علوم پزشكي كشور، تهران، شهريورماه 1385، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي- دفتر مشاور وزير در امور بانوان و مركز سگال.

كارگاه 20 ساعته درمان شناختي- رفتاري اختلال وسواس فكري- عملي، مؤسسه مطالعات علوم رفتاري ايده‌پاژ، مؤسسه علوم شناختي، و مركز سگال، مشهد، 1385.

كارگاه 20 ساعته درمان شناختي- رفتاري افسردگي، مؤسسه مطالعات علوم رفتاري ايده‌پاژ، مؤسسه علوم شناختي، و مركز سگال، مشهد، 1385.

كارگاه آموزش مهارت‌هاي زندگي/ مديريت خشم ويژه كاركنان پتروشيمي رازي با همكاري مركز سگال، 1384.

كارگاه 20 ساعته خانواده‌درماني و زوج‌درماني شناختي- رفتاري، مؤسسه مطالعات علوم رفتاري ايده‌پاژ، مؤسسه علوم شناختي، و مركز سگال، مشهد، 1384.

كارگاه مهارت‌هاي زندگي/ مديريت استرس ويژه مديران ارشد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، تهران، 1384.

هشت كارگاه 16 ساعته مهارت‌هاي زندگي/ مديريت استرس ويژه كاركنان ستادي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، تهران، 1384.

كارگاه آموزش مهارت‌هاي زندگي/ حل مسئله (چهار دوره هشت ساعته) ويژه كارشناسان انجمن اوليا و مربيان وزارت آموزش و پرورش، تهران، 1384.

كارگاه تخصصي CBT ويژه دستياران روانپزشكي و روانشناسان باليني، 1384.

كارگاه TOT مهارت‌هاي زندگي/  ويژه مشاوران دانشگاه‌ علوم پزشكي بندر عباس (54 ساعت)، بندرعباس، 1384.

كارگاه مهارت‌هاي زندگي/ آموزش روابط بين‌فردي مؤثر با تاكيد بر روابط همسران، ويژه بانوان شاغل در صدا و سيما، 1384.

كارگاه كشوري آموزش زوج درماني ويژه همسران دانشجو، شيراز، دانشگاه علوم پزشكي شيراز، 1384.

كارگاه آموزش مهارت‌هاي زندگي به مادران(80 ساعت)، تهران، مدرسه طلوع، 1384-1383.

كارگاه آموزش مهارت‌هاي زندگي/ مديريت روابط بين‌فردي ويژه كاركنان مدارس بين‌الملل و تطبيقي تهران، تهران، 1383.

كارگاه كشوري آموزش مشاوران دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور جهت آموزش مهارت‌هاي زندگي به دانشجويان، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي (50 ساعت)، تهران، 1383.

كارگاه آموزش مشاوران جهت آموزش مهارت‌‌هاي زندگي به دانشجويان (80 ساعت). دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي- درماني تهران، 1383.

كارگاه آموزش مهارت‌هاي زندگي/ مديريت استرس ويژه بانوان شاغل در وزارت نيرو با همكاري مركز سگال، تهران، 1383.

كارگاه مداخله در رفتارهاي پرخطر مربوط به سوءمصرف مواد ، دانشگاه تبريز (1383).

كارگاه تخصصي شناسايي خانواده‌هاي آسيب‌زا و مداخلات درماني ويژه مشاوران وزارت آموزش و پرورش كرج، 1383.

كارگاه ارزشيابي برنامه‌هاي خدماتي در اختلالات سوءمصرف مواد ، دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي- درماني ايران (1382).

كارگاه تخصصي مهارت‌هاي زندگي/ مديريت زمان ويژه مديران بريتيش پتروليوم در تهران، 1382.

كارگاه كشوري مهارت‌هاي زندگي/ مهارت‌هاي ارتباطي ويژه معاونين دانشجويي دانشگاه‌هاي وابسته به وزارت نيرو، تهران، 1382.

كارگاه كشوري پيشگيري اوليه سوءمصرف مواد در دانشجويان، مهارت‌هاي زندگي/ كنترل خلق منفي، دانشگاه تبريز، تبريز، 1380.

كارگاه كشوري پيشگيري اوليه سوءمصرف مواد در دانشجويان، مهارت‌هاي زندگي/ مديريت استرس و مقابله‌هاي سازگارانه، دانشگاه تبريز، تبريز، 1380.

كارگاه كشوري مشاوره انزجاري در پيشگيري از رفتار پرخطر، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، 1380.

كارگاه كشوري پيشگيري اوليه سوءمصرف مواد در دانشجويان دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور: مهارت‌هاي زندگي/ مديريت استرس و مقابه‌هاي سازگارانه، دانشگاه علوم پزشكي ساري، ساري، 1380.

كارگاه كشوري پيشگيري اوليه سوءمصرف مواد در دانشجويان دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور: مهارت‌هاي زندگي/ كنترل خشم، دانشگاه علوم پزشكي ساري، ساري، 1380.

درمان شناختي- رفتاري اختلال وسواس فكري- عملي در كودكان و نوجوانان، دانشگاه روزبه، 1379.

كارگاه كشوري مصاحبه تشخيصي و ارزيابي بيماران مبتلا به اختلالات خلقي ويژه مشاوران مراكز مشاوره دانشجويي، وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، 1378.

كارگاه كشوري مصاحبه تشخيصي و ارزيابي بيماران مبتلا به اختلال وسواس فكري عملي ويژه مشاوران مراكز مشاوره دانشجويي، وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، 1378.

 

سمينارها و سخنراني‌ها

 

گزارش طرح آموزش مهارت‌هاي زندگي ويژه دانشجويان علوم پزشكي، ارائه شده در شوراي معاونين وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، آبان‌ماه 1385.

جايگاه روانشناسي باليني، نگاهي مقايسه‌اي به وضعيت روانشناسي باليني در ايران و جهان، دانشگاه تهران، انجمن علمي دانشجويي روانشناسي دانشگاه تهران، پاييز 1385.

جنبه‌هاي غير تشخيصي افسردگي، انستيتو روانپزشكي تهران،  پاييز 1385.

روابط قبل از ازدواج، دانشگاه علوم پزشكي بابل، پاييز 1385.

هوش هيجاني و تيپ شخصيت، به عنوان پيش‌بيني كننده‌هاي رضايت شغلي، پوستر ارائه شده در كنگره بين‌المللي EABCT ، پاريس، 2006.

مروري بر شيوه‌هاي سنجش نگرش مذهبي، زمستان 1384.

CBT و پيشگيري، انستيتو روانپزشكي تهران، پاييز 1384.

مروري بر روش‌هاي سنجش نگرش ديني، انستيتو روانپزشكي تهران، دفتر مطالعات اسلامي در بهداشت روان، زمستان 1384.

حافظه و فرايند تغيير در افسردگي و اضطراب، مقاله ارائه شده در كنگره بين‌المللي EABCT ، يونان، 2005.

جنسيت و فرهنگ و افسردگي: يك مقايسه بين‌فرهنگي، مقاله ارائه شده در كنگره بين‌الملليEABCT يونان، 2005.

مقايسه افسردگي و شيوه‌هاي مقابله با آن در زنان و مردان سه كشور ايران، كانادا و مكزيك: پوستر ارائه شده در CAPC ،كانادا، 2005 .

آزمون فرايند تغيير در شناخت- رفتاردرماني افسردگي، سخنراني ارائه شده در EABCT ، پراگ، 2003.

پيش‌بيني كاهش و ابقاي مداخلات پيش‌گيرانه اضطراب و افسردگي در نوجوانان در معرض خطر، پوستر ارائه شده در CAPC، اونتاريو، 2003 .

پيشگيري از افسردگي و اضطراب در دانش‌آموزان: يك مقايسه با گروه كنترل پوستر ارائه شده در CAPC، اونتاريو، 2003 .

اثربخشي مواجهه همراه با منع پاسخ در مقايسه با كلوميپرامين در درمان اختلال وسواس فكري- عملي، كرمان، اولين سمپوزيوم درمان‌هاي غيردارويي، دانشگاه كرمان، 1370.

درمان غير دارويي اختلال وسواس فكري- عملي در سالمندان: يك مطالعه موردي، كنگره سالمندي و روانپزشكي، دانشگاه علوم پزشكي مازندران، 1375.

اثربخشي رويارويي همراه با منع پاسخ در درمان اختلال وسواس فكري- عملي مقاوم به درمان: مطالعه موردي، دومين كنگره روانشناسي، تهران، 1375.

مهارت‌هاي زندگي/ آموزش قاطعيت، دانشگاه هرمزگان، 1379.

روش‌هاي رفتاري براي كودكان، وزارت آموزش و پرورش، تهران، 1378.

سخنراني‌هاي متوالي ماهانه آموزش مادران، مدرسه احسان و مدرسه رضوي، 1380-1378.

 :: موضوعات مرتبط: cvاساتید محترم
ن : فاطمه بیدی
ت : 87/08/02

 

 پروفسور سعید شاملو، بنیان گذار روانشناسی بالینی ایران، در سال 1308 در ملایر چشم به جهان گشود. پس از طی دوران دبستان و دبیرستان برای ادامه ی تحصیل به کشور آمریکا رفت. در آنجا در دانشگاه جورج واشنگتن ، دانشگاه ایالتی واشنگتن و دانشگاه ایلی نویز به دریافت درجات کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری در روانشناسی بالینی و فوق دکتری در روان درمانی نایل آمد. سپس در آمریکا دو سال با سمت استادیاری به تدریس پرداخت و نیز در بخش روانپزشکی بیمارستان ایلی نویز به عنوان روانشناس بالینی بخش، به فعالیت پرداخت.

پس از بازگشت به ایران،از سال 1340 تا 1342 در دانشکده پزشکی شهید بهشتی (دانشگاه ملی ایران) به تدریس و تحقیق و فعالیت بالینی پرداخت. از سال 1342 تا 1373 در دانشگاه تهران، سپس دانشگاه علوم پزشکی تهران با سمت های استادیاری ، دانشیاری و استادی به تدریس و تحقیق و ارایه خدمات بالینی اشتغال داشت. در سال 1373 ، گروه روانشناسی دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی را تاسیس کرد و از آن سال استادی و مدیریت همان گروه را بر عهده داشت.

پروفسور سعید شاملو بانی تجدید حیات انجمن روانشناسی ایران بوده و در دوره های اول، دوم و پنجم ریاست هیات مدیره انجمن را نیز بر عهده داشتند. ایشان همچنین از پیشگامان طراحی سازمان نظام روانشناسی بود.

پروفسور سعید شاملو از سوی «مرکز بین المللی شرح حال نویسی» (IBC) در کمبریج انگلستان به عنوان نامزد مرد سال 2004 انتخاب شدند. این عنوان تنها به معدودی از برگزیدگان اعطا می گردد که دستاوردها و پیشگامی آنها در جامعه بین المللی برجسته باشد و انتخاب پروفسور شاملو از میان دهها هزار فرد لایق دیگر ، به درستی نشاندهنده قدر و ارزش اقدامات علمی ایشان است.

برگزاری دومین کنگره بين‌المللي روان درمانی در شرق و كفتگوي بين تمدنها كه بيش از 60 مهمان از تمام قاره هاي جهان در آن شركت داشته اند ، برجسته ترین فعالیت علمی پروفسور شاملو در آخرین پاییز زندگانی وی بود. پروفسور شاملو ریاست و سمت دبیر کمیته علمی این کنگره را بر عهده داشتند.

پس از برگزاری دومین کنگره بین المللی روان درمانی در شرق ، تعهد علمی و حساسیت پروفسور شاملو به مسایل حرفه ای، وی را، که سالها از بیماری قلبی رنج می برد و لازم بود از هر فعالیت همراه با استرس دوری جوید، برای چندمین بار روانه بیمارستان کرد. اما تن خسته و رنجور بنیان گذار روانشناسی بالینی ايران، که هفته ها بی خوابی و فشار روانی را تحمل کرده بود، اینبار توان مقابله با بیماری را نداشت. دکترشاملو يك هفته پس از برگزاري این كنگره بين‌المللي دچار حمله قلبي شد.

یمارستان، همچون همیشه به ارتقای علم روانشناسی کمرهمت بسته بود و ریاست مسئولانه وی در جلسات اخیر پنجمین هیات مدیره انجمن روانشناسی ایران از آن جمله است.

پروفسور شاملو بلافاصله پس از ترخيص از بيمارستان و با وجود توصيه پزشك معالج مبنی براستراحت، به دانشگاه مراجعه كرد تا به امور جاري گروه، دانشجويان و انجمن روانشناسي ايران رسيدگي كند. چند روز پس از مراجعت به دانشگاه بار دیگر دچار حمله قلبي شد و از آن پس در بيمارستان بستري بود تا سرانجام در صبحگاه روز دهم دی ماه 1383 قلبی که به دلها آرامش می بخشید به آرامش ابدی پیوست. روز یازدهم دی ماه، دانشجویان پروفسور شاملو که بسیاری از آنها خود به کسوت استادی درآمده اند با پدر روانشناسی بالینی وداع گفتند و ایشان را تا قطعه هنرمندان بهشت زهرا بدرقه نمودند.

نام و كارهايش جاودان و راهش پررهرو باد

خدمات پروفسور شاملو به اختصار

الف : تالیف و ترجمه کتب زیر:

 • بهداشت روانی
 • روان شناسی بالینی
 • روش های نو در روان کاوی
 • کاربرد روان درمانی
 • مکاتب و نظریه های شخصیت
 • آسیب شناسی روانی
 • روش تهیه شرح حال
 • مصاحبه تشخیصی
 • تاریخ علم روان شناسی
 • روان درمانی کودک
 • شخصيت ايراني (ناتمام )

ب : تالیف بیش از یکصد مقاله نظری و پژوهشی در روانشناسی

ج : تاسیس اولین کلینیک مرکز مشاوره و راهنمایی در دانشگاه تهران در سال 1344

د : راه اندازی اولین دوره ی فوق لیسانس و دکتری روانشناسی بالینی در ایران

ه : برگزاری دومین کنگره بین المللی روان درمانی در شرق

سمت های پروفسور شاملو در چند موسسه:

· بانی تجدید حیات و رئیس چند دوره از هیات مدیره انجمن روانشناسی ایران

· عضو آکادمی علوم نیویورک از سال 1976

· عضو انجمن روانشناسی آمریکا (APA) از سال 1970

· عضو انجمن روان درمانی آمریکا از سال 1972

· عضو انجمن هیپنوتیست های آزمایشگاهی از سال 1967

· عضو مشاوره در هیات تحریه دایره المعارف بین المللی روان کاوی، روان پزشکی ، اعصاب و روان شناسی از سال 1973:: موضوعات مرتبط: cvاساتید محترم
ن : فاطمه بیدی
ت : 87/06/23

آقای دکتر علی‌محمد کاردان درسال 1306 در شهر یزد به­دنیا آمدند. ایشان فرزند پدری اهل قلم و شاعر بودند و تا پایان تحصیلات متوسطه و دوره­ی دانشسرای مقدماتی در همان شهر یزد با نتایجی درخشان به تحصیل ادامه دادند. سپس دانشسرای عالی و در ادامه دوره‌ي لیسانس فلسفه و علوم تربیتی را در تهران به پایان رساندند و برای ادامه‌ي تحصیل راهی سویس شدند. درسال 1336 پس از دفاع از پایان‌نامه‌ي دکترا به ایران بازگشتند و از ابتدای سال 1337 رسماً در دانشگاه تهران به تدریس پرداختند. نیم قرن بعد از آن، سال های پرباري برای ایران، دانشجویان دکتر علی­محمد کاردان و خود استاد بود.

دکتر علی­محمد کاردان علاوه بر نقش فعال در تدریس و پژوهش، در مديريت امور دانشگاه نيز مشاركت داشتند؛ از جمله تا سال 1341 مديريت دروس موسسه مطالعات و تحقيقات اجتماعي، از سال 1341 تا 1348 رياست اداره‌ي كل آموزش دانشگاه تهران و از سال 1348 تا 1356 نيز رياست نخستين دانشكده علوم تربيتي كشور را كه در دانشگاه تهران داير شده بود برعهده داشتند.

پس از انقلاب، استاد مدیریت موسسه روانشناسی دانشگاه تهران را برعهده گرفتند و از 1363 تا 1376 به این مهم همت ورزیدند. استاد در سال 1369 به عضویت پیوسته فرهنگستان علوم مفتخر شدند و همچنین مدیر گروه علوم تربیتی سازمان تهیه و تدوین کتب درسی دانشگاهی، عضو شورای پژوهشی پژوهشگاه علوم انسانی و عضو هیئت ممیزه دانشگاه تهران بودند و در انجمن‌هاي علمي مختلف حضور داشته و در دوره‌اي رياست انجمن روانشناسي اجتماعي را بر عهده داشتند.

داشتن سمتهایی نظیر سمتهای فوق زمانی ارزشمند است که در پس آن فلسفه­ای برای عمل، ارزش­هایی برای اتکا، نظریه­ای عملی برای پایبندی به آن وجود داشته باشد. نگاه دکتر علی‌محمد کاردان به پست­ها، مسئولیت­ها و مقامات خود آن­چنان بود که تعهد ایشان در حیطه­های فوق‌الذکر را نشان می­داد.

کارنامه‌ي استاد پر از ترجمه­های ماندگار در حوزه‌ي فلسفه، تعلیم و تربیت، آموزش و پرورش، روش تحقیق و روانشناسی اجتماعی است كه در اين ميان ‌ترجمه‌ي شيواي روانشناسي اجتماعي نوشته‌ي اتوكلاين برگ بيش از همه براي دانشجويان و دانش‌آموختگان روانشناسي آشناست. همچنين در كارنامه‌ي استاد حدود 100 مقاله و چهار تألیف به زبان­های فارسی و فرانسه وجود دارد. برخی از آثار استاد از این قرارند:

· سیر آراء تربیتی در غرب، انتشارات سمت، 1381.

· L'Organization scolaire en Iran, histoire et perspective, these de doctorat, Faculte des letters, Universite de Geneve, Imperimerie Reggioni et Jaccoud, 1957.

· طرح اصلاح فرهنگ فرانسه، پل لانژون و هانری والون، انتشارات وزارت فرهنگ، چاپ اول 1337.

· تحولات روانی دوره­ی نوجوانی، مجله سخن، ش 9، 1337

· ویژگی­های اخلاقی و شخصیت پژوهشگری، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، تهران 26، آذرماه 1381.
و نهایتاً پس از سال ها تلاش در عرصه علم و فرهنگ، در زمستان سال1386 دیار باقی را وداع گفتند.روحش شاد و یادش گرامی باد:: موضوعات مرتبط: cvاساتید محترم
ن : فاطمه بیدی
ت : 87/06/23

 

 

آقاي دكتر اصغر رضويه، در سال 1310 در کاشان متولد شد. تحصیلات ابتدائی را در کاشان و تحصیلات متوسطه را در تهران انجام داد، ایشان تحصیلات دانشگاهی را در دانشگاه تهران در رشته فلسفه و علوم تربیتی به انجام رسانید و در سال 1339 در این رشته فارغ اتحصیل شد.

آقای دکتر رضویه در تمام دوره تحصیل، ابتدائی، متوسطه و دانشگاه حائز رتبه اول گردید. بنا بر همین امر به موجب قانون اعزام دانشجویان رتبه اول با بورس تحصیلی چهار ساله برای ادامه تحصیل به کشور آمریکا اعزام و در دانشگاه ایندیانای امریکا به تحصیل اشتغال ورزید. ایشان درجه فوق لیسانس (MA) خود را در سال 1343 (1964) در رشته روانشناسی تربیتی و درجه دکترای (Ph.D.) خود را در سال 1346 (1967) در همین رشته به پایان رسانید.

آقای دکتر رضویه در دوره دکترا به عنوان مدرس درس‌های روانشناسی تربیتی، آمار و روش تحقیق با بخش روانشناسی تربیتی دانشگاه ایندیانا همکاری داشت و بعد از احراز درجه دکترا با عنوان استادیار به استخدام دانشگاه مزبور در آمد و تا سال 1347. در این سمت به کـــار اشتغال داشت

 ایشان در همین سال تنظیم کتاب:Introduction to Research in Education
( مقدمه ای بر تحقیق در تعلیم و تربیت ) را با همکاری دو تن از استادان آمریکایی دانشگاه ایندیانا آغاز کرد. کتاب مزبور از اولین سال انتشار (1972) به وسیله مؤسسه معتبر Holt، Rinehart and Winston تاکنون 6 بار با تجدید نظر (که آخرین آن سال 2006 است) انتشار یافته و به چندین زبان ترجمه گردیده و در دانشگاه های معتبر جهان به عنوان متن درسی روش تحقیق در دوره های فوق لیسانس و دکتری مورد استفاده است.

آقای دکتررضویه در سال 1347 به دعوت دانشگاه شیراز به شیراز آمد و کار دانشگاهی خود را در بخش روانشناسی این دانشگاه آغاز کرد. ایشان در سال 1348 و 1349 کنکور ورودی دانشگاه شیراز را برنامه‌ریزی و سرپرستی نمود. در سال 1348 نیز به عضویت هیأت اجرایی آزمون‌شناسی وزارت علوم و آموزش عالی منصوب شد و در هیأت مذکور طرح کنکور سراسری دانشگاه‌های کشور را تنظیم کرد و در سال‌های اولیه آن با ادامه عضویت در هیأت اجرایی آزمون‌شناسی وزارت علوم و آموزش عالی مسئول تهیه آزمون‌های مسابقات ورودی دانشگاه‌‌های کشور و تعیین نتایج آن بود.

دکتر رضویه از سال 1347 ریاست دبیرستان دانشگاه شیراز را به عهده گرفت و این سمت را تا سال 1358 به عهده داشت. اين دبيرستان همچنان الگويي برجسته از فرايند كشف استعداد‌هاي درخشان در مناطق محروم و برخوردار كردن اين افراد از بهترين شرايط پرورشي بوده است.

تنظیم طرح تشکیل دانشکده علوم تربیتی دانشگاه شیراز در سال 1353 به عهده دكتر رضويه گذاشته شد. ایشان با انجام موفقیت آمیز طرح مزبور در سال 1355 به عنوان اولین رئیس دانشکده انتخاب شد و این سمت را تا سال 1358 به عهده داشت.

عمده تدریس آقای دکتر رضویه در زمینه روش‌های تحقیق، آمار، سنجش و روانشناسی تربیتی در دوره‌های دکتری، فوق لیسانس و لیسانس بوده است. ايشان در بیشتر دوره خدمت خود، سرپرست برنامه‌های تحصیلات تکمیلی، ابتدا در بخش روانشناسی و بعد در دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی داشنگاه شیراز بوده است. ایشان سرپرستی پایان‌نامه‌های بخش عمده‌ای از فارغ‌التحصیلان دوره دکتری و کارشناسی ارشد روانشناسی تربیتی را در دوره خدمت خود عهده دار بوده است. از جمله خدمات آموزشی دیگر آقای دکتر رضویه برنامه‌ریزی و اجرای کارگاه‌های متعدد آموزشی و پژوهشی در دانشگاه‌های شیراز و دیگر دانشگاه‌های کشور بوده است.

کارهای تحقیقاتی دکتر رضویه بیشتر در زمینه انطباق و هنجاریابی آزمون‌های روانی و تربیتی برای استفاده در ایران متمرکز بوده که نتیجه این تحقیقات به صورت ده‌ها مقاله و در پژوهش‌نامه‌های داخلی و خارجی درج گردیده و در کنگره‌های روانشناسی ارائه شده است.

فعاليت‌هاي دلسوزانه و توأم با تعهد و مسئوليت‌پذيري تحسين‌برانگيز دكتر رضويه منجر به معرفي ايشان به‌عنوان استاد نمونه از فرهنگستان ادبیات و علوم ایران در سال 1357 و استاد برجسته دانشگاه شیراز در سال 1373 گردید. ايشان علي‌رغم نايل شدن به افتخار بازنشستگي، همچنان فعاليت‌هاي آموزشی و پژوهشی خود را ادامه مي‌دهند. از جمله خدماتی که ایشان در حال حاضر بر عهده‌ دارند، ریاست سازمان نظام روانشناسی و مشاوره منطقه 4 کشور است.

 :: موضوعات مرتبط: cvاساتید محترم
ن : فاطمه بیدی
ت : 87/06/23
 

 دکترشکوه السادات بنی جمالی

Shokohosadat Banijamali, Ph.D.

دكتر شكوه السادات بني‌جمالي ليسانس روانشناسي را در سال 1353 و فوق ليسانس مشاوره و راهنمايي را در سال 1357 از ايران دريافت نمود. پس از اخذ درجه فوق ليسانس ابتدا به صورت مدعو در مدرسه عالي شميران ( دانشگاه علامه طباطبايي ) ، مدرسه عالي پرستاري زينب و دانشگاه الزهرا تدريس نموده و سپس به عنوان عضو هيات علمي به تدريس و تحقيق پرداخت. كه تاكنون ادامه دارد. در سال 1373 موفق به اخذ درجه دكترا در رشته روانشناسي از ايران شد. وي هم اكنون به جز تدريس ، در شوراي پژوهشي ، شوراي انتشارات و به عنوان مدير مسئول مجله مطالعات روانشناختي ( علمي ـ پژوهشي ) دانشگاه الزهرا فعاليت مي‌نمايد.

تاليفات و ترجمه

مفاهيم بنيادي در روانشناسي رشد چاپ يازدهم 1378

2ـ بهداشت رواني و عقب‌ماندگي ذهني چاپ سوم 1375

3ـ علم‌النفس از ديدگاه دانشمندان و مقايسه آن با روانشناسي جديد چاپ هشتم 1377

4ـ ديناميسم گروهي ـ 1373

5ـ تغيير و اصلاح رفتار كودك( راهنمايي براي معلمان ، پرستاران و والدين ) تاليف لوك- اس. واتسن- ترجمه شكوه السادات بني جمالي- چاپ اول 1381

مقالات

1ـ مكتب ساخت‌گرايي ـ مجله پژوهش در مسائل رواني ـ اجتماعي ( علمي ـ پژوهشي ) 1369 ـ سال سوم

2ـ سرشت و شخصيت انسان ـ مجله دانشنامه ـ ( علمي ـ پژوهشي ) 1369 ـ سال اول شماره 2

3ـ فرهنگ و رشد شناختي ـ مجله دانشنامه ( علمي ـ پژوهشي ) 1375ـ سال دوم شماره 4

4ـ پرخاشگري انسان ـ مجله دانشنامه ( علمي ـ پژوهشي ) 1375 ـ شماره 20 و 21

5 ـ بررسي علل بروز اختلالات رواني نزدرزمندگان در جنگ عراق عليه ايران ( علمي ـ پژوهشي ) 1376 ـ شماره 24 و 26

سوابق پژوهشي

ـ مجري دو طرح پژوهشي تحت عنوان « ريشه‌يابي علل از هم پاشيدگي خانواده‌ها در رابطه با ويژگي‌هاي رواني ـ اجتماعي دختران و پسران قبل از ازدواج و هنجاريابي آزمون جسمي ، خلقي و عاطفي ‌P.T.A

و همكاراصلي در :

1ـ بررسي كتب دروس دوره راهنمايي از ديدگاه روانشناختي

2ـ بررسي عوامل موثر در اختلالات رفتاري نوجوانان و دانش‌آموزان در سطح كشور

3ـ بررسي جايگاه روانشناختي در ايران

4ـ بررسي رشد جسمي ، شناختي و عاطفي ( از 3 تا 7 سالگي )

5ـ استاندارد كردن تست هوشي EDL

6ـ بررسي علل عقب ماندگي در ايران:: موضوعات مرتبط: cvاساتید محترم
ن : فاطمه بیدی
ت : 87/06/23
 

 دکترسوسن سیف

Sosan Seif, Ph.D.

سابقه تحصيلي :

1ـ ليسانس روانشناسي ـ مدرسه عالي دختران ( دانشگاه الزهرا ) 54 ـ50

2ـ فوق‌ليسانس مشاوره و راهنمايي خانواده ـ مدرسه عالي شميران ( دانشگاه علامه طباطبايي ) 56 ـ 54

3ـ دكتراي مطالعه خانواده و كودك ـ دانشگاه سراكيوز آمريكا 57 ـ 61

سابقه اشتغال به خدمت:

ـ عضو هيات علمي مدرسه عالي شميران ( دانشگاه علامه طباطبايي )

ـ عضو هيات علمي دانشگاه الزهرا ( دانشيار )

ـ عضو هيات علمي دانشگاه اما م صادق ( واحد خواهران )

ـ عضو هيات علمي مركز مطالعات و تحقيقات مسائل زنان

ترجمه و تاليف :

1ـ روانشناسي رشد كودكان و نوجوانان ، تاليف مولي و راسل اسمارت: ترجمه

2ـ تئوري رشد خانواده : تاليف و ترجمه

3ـ اصلاح رفتار كودكان استثنايي : تاليف و ترجمه

4ـ جابه جا كردن كودك خردسال فلج مغزي در خانه : تاليف و ترجمه

5ـ آموزش و پرورش دوران نخستين كودكي : ترجمه

6ـ رشد كودكان تهراني از يك سالگي تا پنج سالگي : بررسي و تحقيق و تاليف

7- ناتواني‌هاي يادگيري ، تشخيص و درمان : تاليف

8ـ‌ريشه‌هاي فلسفي و تاريخي تئوري‌هاي نوجواني : تاليف و ترجمه

9ـ مشاوره خانواده : تاليف

10ـ مباحثي در اختلالات دوران نوجواني : تاليف

تعدادي از مقالات

ـ فرضيه زبان و تفكر ويگوتسكي ، مجله علوم انساني ، دانشگاه الزهرا

ـ فقدان پدر و تاثير آن در روند رشد كودكان ، مجله علوم انساني وزارت آموزش عالي

ـ مقايسه مشكلات دختران نوجوان ايراني با مشكلات دختران نوجوان ايراني مقيم آمريكا ، مجله علوم انساني دانشگاه الزهرا

فعاليت ها در امور اجرايي ، آموزشي و پژوهشي

1ـ عضويت در شاخه كودكان استثنايي و برنامه ريزي وزارت فرهنگ و آموزش عالي

2ـ مديريت گروه علوم تربيتي دانشگاه الزهرا

3ـ عضو كميته مشورتي انستيتو روانپزشكي

4ـ مدير تحصيلات تكميلي ( كارشناس ارشد و دكترا دانشكده الهيات ، ادبيات و علوم انساني دانشگاه الزهرا

5ـ عضويت در كميته علمي سمينار روانشناسي در اسلام و دبير سمينار دانشگاه الزهرا

6ـ عضو كميته برنامه‌ريزي آموزش كودكان استثنايي و عضويت در چهارشاخه اختلالات عاطفي ، ناتواني يادگيري ، عقي‌ماندگي ذهني و چند معلوليتي

7ـ رياست دانشكده علوم تربيتي و روانشناسي دانشگاه الزهرا

8ـ عضو شوراي تحقيقات سازمان آموزش و پرورش استثنايي:: موضوعات مرتبط: cvاساتید محترم
ن : فاطمه بیدی
ت : 87/06/23
 

دکترشهریارشهیدی

Sharyar Shahidi, Ph.D. 


 

به سال 1343 شمسي در شهر تهران ، به دنيا آمد. پس از گذراندن تحصيلات ابتدايي و متوسطه در سال 1357 براي ادامه تحصيل به كشور انگلستان عزيمت نمود.

مدرك ليسانس روانشناسي را در پلي‌تكنيك لندن ، فوق ليسانس را با گرايش روانشناسي باليني در دانشگاه گيلفورد ، و دكتراي روانشناسي باليني و بهداشت را در University college لندن دريافت كرد. در سال 1368 تا 1369 در بيمارستان سلطنتي رويال فري ( Royal Free ) لندن با سمت مربي و از سال 1369 تا 1371 در بيمارستان لندن با سمت استادياري مشغول فعاليت بوده است. پس از مراجعت به ايران در دانشگاه شهيد بهشتي با سمت استاديار و روانشناس مركز خدمات مشاوره‌اي به فعاليت پرداخته است . دكتر شهيدي هم اكنون مدير مسئول مجله «روانشناسي معاصر» انجمن روانشناسي ايران نيز مي‌باشد.

ترجمه و تاليف :

بهداشت رواني با همكاري دكتر حمديه : تاليف

دشت سترون : ترجمه

مقالات :

- Belief and fears underlying the type a behavior patterns in adolescence, 1992

- British Journal of Medical Psychology

- Biofeedback training in healthy type A. adults: Can type A’s relax by competing? 1993

- False heart rate feedback and the Self-attribution of embarrassment, 1991, Psychology Reports

- Biofeedback training of relaxation: The Effects of false feedback and the influence of suggestibility, 1988, Journal of Personality and Individual Difference

- Psychological Strategies in beginner readers of Persian, 1991 , Journal of Perceptual and Motor Skills

ـ‌ بيماري‌ رواني بعداز فاجعه طبيعي در ايران ، 1369 ، فصلنامه علمي برانوش ، چاپ كمبريج ( به زبان فارسي )

ـ نظري كلي بر تاريخچه بيماري رواني ، فصلنامه علمي برانوش ، چاپ كمبريج ،1370:: موضوعات مرتبط: cvاساتید محترم
ن : فاطمه بیدی
ت : 87/06/23
 

دکتربهروز بیرشک 

Behrooz Birashk, Ph.D.دكتر بهروز بيرشك در سال 1327 در تهران متولد شد. پس از پايان دوره تحصيلات دبيرستاني در دانشگاه ملي به تحصيل پرداخت . در سال 1354 براي ادامه تحصيل در رشته روانشناسي مشاوره در دانشگاه ايلينوي به آمريكا رفت. پس از اخذ مدرك فوق‌ليسانس و دكتري در سال 1359 به ايران بازگشت. در بدو ورود به استخدام وزارت بهداري و بيمارستان رواني رازي در آمد و براي راه‌اندازي دو بيمارستان رواني وابسته به مركز روانپزشكي رازي از طرف بيمارستان به فعاليت پرداخت. پس از جايگزيني وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي به جاي وزارت بهداري در زمره نخستين افرادي بود كه به عزيمت هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي ايران در آمد.

با آغاز دوره تحصيلات كارشناسي ارشد روانشناسي باليني و انيستيتو روانپزشكي وي همكاري در اين دوره را آغاز نمود و مسووليت آموزشي انيستيتو به وي محول گرديد. سپس عنوان معاونت آموزشي انيستيتو و مديريت گروه روانشناسي باليني به وي داده شد. در حال حاضر نيز به عنوان دانشيار ، مسووليت‌هاي فوق بر عهده ايشان مي‌باشد.

مسووليت و عضويت :

1ـ عضو هيات موسس انجمن روانشناسان

2ـ عضو هيات موسس انجمن مشاوره ايران

3ـ عضو هيات موسس انجمن روانشناسي ايران از بدو تاسيس و عنوان رئيس هيات مديره از دي ماه 1378 به مدت دو سال

4ـ عضو هيات موسس بورد تخصصي وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي

5ـ عضو هيات موسس كميته‌هاي فني ـ تخصصي مشاوره در زمينه ايدز ( كميته ملي مبارزه با ايدز )

6ـ عضو هيات موسس هيات تحريريه در نشريه انديشه و رفتار

7ـ عضويت در انجمن روانشناسي آمريكا از سال 1976 ( گروه تخصصي رواندرماني و مشاوره رواني )

8ـ عضو پيوسته ـ فرهنگستان علوم پزشكي

تعدادي از مقالات

ـ عقايدي درباره خصوصيات شخصيتي مشاوران و روان‌درمانگران ، نشريه روانشناسي مركز روانپزشكي رازي ، 1362

ـ مغز مرد ، مغز زن ، تفاوت‌هاي پنهان ، نشريه روانشناسي مركز روانپزشكي رازي ، 1364

ـ بررسي اثر آموزش مادران در كاهش اختلال‌هاي رفتاري كودكان ، فصلنامه انديشه و رفتار ، 1376

ـ بررسي عوامل رواني ـ اجتماعي در بيماران مبتلا به زخم اثني‌عشر ، فصلنامه انديشه و رفتاار ، 1378

ـ پيشرفت در روانپزشكي ، گزيده‌اي از تازه‌هاي پزشكي ، فرهنگستان علوم پزشكي 1376:: موضوعات مرتبط: cvاساتید محترم
ن : فاطمه بیدی
ت : 87/06/23
دکترعلیرضا جزایری

Ali-Reza Jazayeri, Ph.D.

نام و نام خانوادگي : عليرضا جزايري

تاريخ و محل تولد : تهران تير ماه 1333

داراي دو فرزند 3 و 15 ساله

سوابق تحصيلي : دكتري در روانشناسي باليني از دانشگاه سندياگو ـ كاليفرنيا 1985 ، فوق ليسانس در مشاوره و خانواده درماني از دانشگاه سندياگو ـ كاليفرنيا 1980 ، ليسانس در روانشناسي باليني از كالج پاريس تهران 1977

سوابق دوره‌هاي تخصصي : بنيان گذار پنج مركز، مداخله در بحران‌هاي فردي ، زوجي و خانوادگي در سندياگوكاليفرنيا 1980 ، ارائه سرويس و ايجاد مراكز HOT-LINE (خط بحران) درمركزدرمانيTURNING-POINT 1980 ، كار با كودكان ‌مورد سوءاستفاده قرارگرفته وخانواده‌هايشان ، مركزHALCYON سندياگو 1981، درمان بيماران با اختلال شخصيت مرزيUCLA 1982 ،آموزش تخصصي در دوره‌هـاي پيشرفته PSYCHO-DIAENOSES سندياگو 1983 ، دوره پيشرفته تست رورشاخ EXNER سندياگو 1984 ، برنامه‌ريزي‌هاي تحقيقات كشوري در زمينه آسيب‌هاي اجتماعي (خصوصاً اعتياد) سندياگو 1999 ـ

سوابق تحقيقاتي: مجري طرح‌هاي‌انطباق وهنجاريابي وكسلر كودكان WISC III 1376 تا 1379، نگرش دانش آموزان دبيرستاني شهرتهران نسبت به پديده‌هاي اعتياد ـ معتاد و مواد مخدر 1380 تا1381، تعيين شاخص‌هاي ازمان در بيماران مزمن 1380تا 1383، تعيين عوامل خطرآفرين وحفاظت كننده‌درسو مصرف مواد براي دانش آموزان دبيرستان كشور براي U.N.D.C.P. از1380 ، تعيين شاخص‌هاي بررسي كننده دانش آموزان در معرض خطر ابتلا به اعتياد، تدوين ماتريس‌هاي تحقيقاتي پيگيري و آگاه سازي در سوء مصرف مواد ، همكار اصلي تحقيقاتي در تحقيق بررسي نيمرخ رواني اجتماعي بيماران با كمردرد بدون ضايعه عضوي 1378 تا 1380 ، و پژوهش نيمرخ رواني اجتماعي دختران فراري در شهر تهران 1379 تا1381و هم چنين مشاوردر امور آسيب‌هاي اجتماعي موسسه بنياد نيكوكاري مهر تهران1380 ، فعاليت درسازمان غيرانتفاعي غيردولتي NGO از سال 1375

سوابق فعاليت‌هاي آموزشي : استاديار گروه روانشناسي باليني ازسال 1373و مدرس دروس باليني در مقطع دكترا از سال 1376 در دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي ، مدرس ‌دروس روانشناسي باليني ازسال 1368تا1374 ومدرس دروس باليني‌درمقطع دكترا ازسال1376درانستيتو روانپزشكي تهران ، مدرس دروس روان‌شناسي باليني دانشگاه آزاد اسلامي تهران در مقطع كارشناسي از سال 1368تا 374 ، مدرس دوره‌هاي آموزش آزادـ آموزش كوتاه مدت دفتر آموزش ضمن خدمت دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي از 1374 تا زمان حاضر

سوابق انتشاراتي : انتشار كتاب61راه مبارزه با‌STRESS به همراه دكترمهريارودكترمجتبي‌جزايري 1377، كتاب وكسلر و هوش جزايري و پور شهباز 1378 ، راهنماي عملي كمك به بيماران اسكيزوفرنيك جزايري وپورشهباز1379، واژه‌نامه روان‌شناسي همراه با جمعي از نويسندگان 1381 زير چاپ ـ كتاب زندگي فرويد 1383 زير چاپ

مدرس دوره‌هاي آموزشي آزاد و كوتاه مدت : STRESS MANAGEMENT براي مديران ، مداخله در بحران براي متخصصين مشاوره وروانشناسي ، مداخله‌هاي روانشناختي در درمان اعتياد براي متخصصين مشاوره و روانشناسي ، ارزيابي هوشي توسط تست وكسلر كودكان و نوجوانان ـ آموزش آزاد ، مداخلات روانشناختي در اختلات روانپزشكي كودكان و نوجوانان ـ آموزش آزاد ، خانواده درماني و مداخله در بحران‌هاي خانوادگي ـ براي مركز درماني اختلالات كودكان و نوجوانان ، تنظيم طرح درمان ـ براي مديران توانبخشي سازمان بهزيستي ، ارزيابي و تشخيص اختلالات رواني براي دختران فراري براي كارشناسان مراكز نگهداري دختران فراري ، مداخله در خودكشي براي كارشناسان مراكز سازمان بهزيستي ، آموزش يك ساله براي مشاورين مراكز مراقبت بعد از خروج در زمينه معرفي و درماني.

شايان ذكر است ، در حال حاضرايشان عضو اولين شوراي مركزي سازمان نظام روانشناسي و مشاوره كشورمي‌باشند:: موضوعات مرتبط: cvاساتید محترم
ن : فاطمه بیدی
ت : 87/06/23
 

دکترمهرناز شهرآرای

Mehrnaz Shararai Ph.D.
 


 

نام‌ونام‌خانوادگي: مهرناز شهر‌آراي

تاريخ تولد : 23 ديماه 1324

وضعيت تاهل: متاهل،داراي دو فرزند: شهرزاد، دانشجوي پزشكي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي؛شهريار، دانشجوي مهندسي الكترونيك و كامپيوتر دانشگاه ايرواين، كاليفرنيا

همسر: رضامدني‌پور،دكتراي مديريت بازرگاني و اداري، مشاور مديريت و سازمان

تحصيلات : ليسانس روان شناسي، دانشگاه كاليفرنيـا در لوس آنجلـس 1351، فوق ليسـانس

روان شناسي ، دانشـگاه ايالتـي كاليفرنيـا در لوس آنجلس 1353، دكتري تعليم و تربيـت و روان‌شناسـي رشـد، دانشـگاه كـاليفرنيـا، لوس‌آنجلس 1356، تحصيـلات تكميلي پاسيفيكا (Pacifica Graduate Institute در كاليفرنيا )

وضعيت شغلي : عضو هيات علمي گروه روان شناسي دانشگاه تربيت معلم (تهران) .

تجربه:تدريس(دور‌هاي كارشناسي ، كارشناسي ارشد، دكتري) ، مديريت گروه روان‌شناسي دانشگاه تربيت معلم؛ مشاور روانشناسي

سابقه تدريس: از سال 1357 تا كنون

محل تدريس: دانشگاه شيراز، دانشگاه شهيد بهشتي ، دانشگاه‌تربيت ‌مدرس و تربيت معلم

تعدادي از آخرين مقالات

1. «ترغيب وآموزش خلاقيت درسازمانهاي پويا» دانش مديريت.دانشگاه تهران.شماره37و38 تابستان و پاييز 1376.(با همكاري دكتر رضا مدني پور)

2. « فشار رواني در سازمان » مجله علمي پژوهشي اقتصاد و مديريت. تابستان و پاييز 1377.شماره 37و38.(باهمكاري دكتر رضا مدني پور) .

3. « رابطه بين تكلم خصوصي وخلاقيت ‌كودكان پيش دبستاني » با همكاري نوشاد قاسمي، پژوهشهاي روان شناختي. زمستان1377دوره 5،شماره 1و2.

4. « آموزش و پرورش مطلوب در آستانه سده بيست و يكم » پژوهشهاي تربيتي. فصلنامه علمي ، پژوهشي موسسه تحقيقات تربيتي دانشگاه تربيت معلم .جلد چهارم .شماره 3و4 ، پاييز و زمستان 1375(تاريخ انتشار 1378)

5. « ارتباط ‌مكان ‌كنترل مادر و فرزند با پيشرفت تحصيلي فرزند» مجله روان ـ شناسي وعلوم تربيتي، دانشگاه تهران سال چهارم . شماره2 ، تابستان 1378 (با همكاري خانم‌ گلرخ‌شلويري) پژوهش شايسته سال 1378 وزارت فرهنگ وارشاد اسلامي .

6. «رويكردهاي چند وجهي: راه حلي براي مشكلات پژوهش در خلاقيت » فصلنامه علمي. پژوهشي موسسه تحقيقات تربيتي دانشگاه تربيت معلم. شماره 3و4 سال 1379

· تأليف و ترجمه (كتاب)

1. اصول و مباني رشد . انتشارات كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان . چاپ اول ، 1360، چاپ دوم ، 1363.

2. رشد در دوران قبل از تولد. انتشارات كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان. چاپ اول ،1361، چاپ دوم ، 1363.

3. راهنماي انتخاب اسباب بازي . انتشارات كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان،

4. رشد كودك از تولد تا دوازده سالگي . انتشارات كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان ، چاپ اول ، 1366.

5. رشدجنسيت . گلمبروك، اس. و فيوش، آر. انتشارات ققنوس. ترجمه سال 1378.

6. محمد نقي براهني. تهران ، انتشارات رشد. (ترجمه فصل رشد.)

7. چشم انداز‌هايي در روانشناسي . ويدلي، اليسون، برچ، ان و ماليم، توني. انتشارات مرواريد.

8. روان شناسي يادگيري كودك و نوجوان. انتشارات رشد ، چاپ اول، 1369؛ چاپ دوم، 1372.زمينه روانشناسي ، اتكينسون ، ريتا و همكاران . (1378) . جلد اول ، ويراستاردكتر براهنی:: موضوعات مرتبط: cvاساتید محترم
ن : فاطمه بیدی
ت : 87/06/23

دکتر پریرخ دادستان

Parirokh Dadsetan Ph.D.

نام و نام خانوادگي : پريرخ دادستان

تاريخ و محل تولد : تهران 1310

سوابق تحصيلي : دريافت ديپلم متوسطه از دبيرستان ناموس 1328 ـ قبولي در كنكور سراسري و دريافت بورس از وزارت فرهنگ و آموزش عالي و اعزام به كشور سوئيس ( به عنوان تنها زن پذيرفته شده ) 1330 ـ دريافت گواهينامه علوم تربيتي در رشته روانشناسي از دانشگاه ژنو 1331ـ دريافت دانشنامه تخصصي روانشناسي باليني كودك ، ژنو1332ـ دريافت دانشنامه عمومي روانشناسي كاربردي ، ژنو 1332ـ دريافت دانشنامه ليسانس روانشناسي ،ژنو 1333ـ دريافت دانشنامه كارشناسي ارشد روانشناسي ، ژنو1335ـ دريافت دكتري روانشناسي ، ژنو1339ـ بازگشت به ايران 1339 و شركت در دوره‌هاي تخصصي و كنگره‌هاي داخلي و خارجي ، تدريس ، پژوهش و ... تاكنون

سوابق شغلي : عضويت شوراي راهبري سند ملي آموزش و پرورش 1383 تا كنون ـ مدير مسئول و سردبير فصلنامه روانشناسان ايراني 1382 تا كنون ـ استاد گروه روانشناسي دانشگاه شهيد بهشتي 1381 تاكنون ـ مدير گروه روانشناسي سازمان مطالعه و تدوين كتب علوم انساني ( سمت ) 1375 تاكنون ـ مدير دفتر مطالعات و تحقيقات علوم انساني معاونت پژوهشي و برنامه ريزي دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران جنوب 1372 تا كنون ـ استاد 1379- 1365 ، دانشيار 1365- 1359 ، مدير گروه 1362- 1354 و استاديار 1359- 1344 گروه روانشناسي دانشگاه تهران

سوابق پژوهشي : مجري 16 مورد طرح پژوهشي و هنجار گزيني تست‌هاي متفاوت در دانشگاه تهران ، دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب و سازمان پژوهش و برنامه ريزي وزارت آموزش و پرورش كه در اين ميان

برخي از طرح‌هاي ايشان برنده جوايز ارزنده‌اي نيز شده‌اند . از آن جمله ‌روش‌هاي تشويق و تنبيه در مدارس راهنمايي از ديدگاه معلمان و دانش آموزان ( برنده طرح برگزيده سال 1377) ، بررسي توان ذهني دانش آموزان دوره ابتدايي به منظورتعيين استانداردهاي آموزشي (برنده پانزدهمين جشنواره بين‌اللملي خوارزمي) 1376 ،بررسي توانايي‌هاي كودكان غير فارسي زبان در زبان فارسي در بدو ورود به نظام آموزشي ( برنده طرح برگزيده 1379 ) و ميزان اضطراب دانش آموزان در جلسات امتحاني و راه‌هاي كاهش آن ( برنده طرح برگزيده سال 1375 )

سوابق فعاليت‌هاي آموزشي : 17 مورد پايان‌نامه دكترا و 101 مورد پايان‌نامه كارشناسي ارشد در دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي مختلف استان تهران.

سوابق انتشاراتي : روانشناسي جنايي ،1382ـ اختلال‌هاي زبان ، روش‌هاي تشخيص و بازپروري (روانشناسي مرضي تحولي ، جلد سوم) 1380 ـ روانشناسي مرضي تحولي ، از كودكي تا بزرگسالي ، جلد دوم ، 1379 ـ تنيدگي يا استرس ، بيماري جديد تمدن ، 1377ـ روانشناسي مرضي تحولي ، از كودكي تا بزرگسالي ، جلد اول ، 1376 ـ گفتگوهاي آزاد با ژان پياژه ،1375ـ ديدگاه پياژه ، در گستره تحول رواني ، 1375ـ ارزشيابي شخصيت كودكان بر اساس آزمون‌هاي ترسيمي ،1374 ـ روانشناسي ژنتيك 2 ،1372ـ نقاشي كودكان ، كاربرد تست ترسيم خانواده در كلينك ،1371ـ روانشناسي باليني .1371ـ روانشناسي مرضي تحولي ، از كودكي تا نوجواني ،1371 ـ تربيت به كجا ره مي‌سپرد؟1369ـ بيماري‌هاي رواني ، 1368 ـ لغت‌نامه روانشناسي ، 1365و هم چنين ارائه 29 مقاله (1383ـ1355) كه در مجلات مختلف روانشناسي داخلي به چاپ رسيده است.

عناوين و جوايز:

ايشان منتخب اولين دوره معرفي پژوهشگران قابل تقدير دانشگاه تهران ، 1383‌ـ برنده چندين لوح تقدير از انتشارات سمت ،1383 ـ برگزيده دومين مراسم بزرگداشت چهره‌هاي ماندگار 1381ـ پژوهشگر برگزيده جامعه اسلامي پژوهشگران ، 1380 ، برنده چندين طرح برگزيده از سوي وزارت آموزش و پرورش و در مجموع برنده 16 عنوان جايزه از سال 1371 تا1383 بوده‌اند.:: موضوعات مرتبط: cvاساتید محترم
ن : فاطمه بیدی
ت : 87/06/23
 

 دکترامیرهوشنگ مهریار  

AmirHoshang Mehryar Ph.D. 

سال تولد: 1315
رتبه علمي: استاد

تحصيلات : Ph.D
ـ روانشناسي ـ لندن ـ (1344) 1965

نشاني : مركز مطالعات و پژوهشهاي جمعيتي آسيا و اقيانوسيه، خيابان افشار، مجتمع كامپيوتر پايتخت، طبقه ششم، آپارتمان 602


(پست الكترونيكي): mehr@dena.irpd.ac.ir

نمابر: 8777939 تلفن: 8777925

سوابق اشتغال:

1. دانشگاه شيراز، شيراز ـ پژوهشي/ آموزشي/ اجرايي ـ رئيس مركز جمعيت‌شناسي، سرپرستي

2. دانشگاه هاروارد، دانشكده پزشكي بوستون ـ پژوهشي ـ Post-Doctoral
3. دانشگاه پنسيلوانيا، فيلادلفيا ـ پژوهشي/ آموزشي ـ استاد مدعو
4. سازمان بهداشت جهاني ـ پژوهشي ـ مشاور علمي

5. مؤسسه عالي پژوهش در برنامه‌ريزي ‌و توسعه تهران ـ پژوهشي/آموزشي/ اجرايي ـ استاد ـ رئيس گروه

سوابق تحقيقاتي:
1 ـ تطبيق و فرم‌يابي آزمونهاي هوش
AH4 وAHS در ايران ـ مجري طرح
2 - تطبيق و فرم‌يابي آزمون تشخيصي 16
PF
در ايران ـ مجري طرح
3ـ تطبيق و نرم‌يابي آزمون تشخيصي آيزنك در ايران ـ مجري طرح
4ـ بررسي مشكلات، آرزوهاي شغلي نوجوانان ايراني ـ مجري طرح
5ـ بررسي نظام تأمين اجتماعي كشور ـ مجري طرح
6ـ بررسي توسعه انساني پايدار در ايران ـ مجري طرح
7ـ بررسي نقش مردان در تنظيم خانواده ـ مجري طرح
8 ـ بررسي آموزش فني و حرفه‌ا‌ي كشور ـ مجري طرح
9ـ بررسي تقاضاي اجتماعي براي آموزش عالي ـ مجري طرح

10ـ بررسي وضع‌سوء مصرف مواد و تهيه برنامه ملي مبارزه با اعتياد در ايران ـ مجري طرح

سوابق فعاليتهاي آموزشي:
1 ـ روانشناسي باليني ـ دانشگاه شيراز ـ شيراز
2ـ روانشناسي اجتماعي ـ دانشگاه شيرازـ شيراز
3ـ روانسنجي ـ دانشگاه شيراز ـ شيراز

4ـ روانشناسي باليني كودك ـ دانشگاه تربيت مدرس ـ تهران

5ـ روانشناسي باليني پيش‌رفته ـ انستيتوي روانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي ايران ـ تهران
6ـ روانشناسي اجتماعي ـ باليني ـ دانشگاه شيراز ـ شيراز

7ـ روشهاي تحقيق در علوم اجتماعي ـ مؤسسه عالي پژوهش برنامه‌ريزي و توسعه ـ تهران

پايان‌نامه( راهنمايي و مشاوره ):
1ـ هنجاريابي آزمون جديد شخصيتي نئو(
NEO) و بررسي تحليلي ويژگيها و ساختار عاملي آن... (گروسي) ـ دكتراـ 1377

2ـ بررسي ميزان شيوع و عوامل مرتبط به رفتارهاي وسواسي و تيك در كودكان(جاويدي)ـ دكتراـ 1381

3ـ افسردگي و رابطه آن با برخي از ويژگيهاي فردي و خانوادگي دانش‌آموزان ...(مريم خيامي) ـ كارشناسي ارشدـ 1374

4ـ بررسي پاره‌اي الگوهاي شناختي در بيماران مبتلا به همبودي اضطراب و افسردگي (بنفشه عزائي) ـ كارشناسي ارشدـ1372

5ـ بررسي اثر آموزش مادران در كاهش اختلالات رفتاري كودكان (كارينه طهماسبيان) ـ كارشناسي ارشدـ 1375

6ـ مقايسه اثربخشي تكنيكهاي شناختي ـ رفتاري،كلومپيرامين و تركيب آنها در اختلال وسواس (صبوري) ـ كارشناسي ارشدـ 1376
7ـ بررسي مدل آمادگي شناختي ـ‌ استرس از افسردگي(نوري قاسم‌آبادي) ـ كارشناسي ارشدـ 1372

8ـ بررسي همه‌گيرشناسي اختلالات رواني در مناطق روستايي مرودشت فارس (حجت‌اله جاويدي) ـ كارشناسي ارشد ـ 1372
9ـ استفاده از حساسيت‌زدائي حركات چشم (
EMD) در درمان اختلالات فشار رواني پس‌آسيبي ناشي از جنگ ـ كارشناسي ارشد ـ 1371

10ـ بررسي عوامل اقتصادي ـ اجتماعي مؤثر بر مهاجرت داخلي (مازيار صالحي)ـ كارشناسي ارشد ـ 1377

تأليف يا ترجمه كتاب:
1ـ روشهاي آماري در علوم رفتاري (تاليف)ـ دانشگاه شيرازـ فارسي ـ 1349

2ـ تشخيص و درمان بيماريهاي رواني در كودكان (ترجمه و تاليف)ـ انتشارات رشدـ فارسي ـ 1369
3ـ اختلالات رفتاري كودكان (ترجمه) ـ انتشارات رشدـ فارسي ـ1371
4ـ وسواس (ترجمه) ـ انتشارات رشدـ فارسي ـ 1373
5ـ افسردگي (تاليف و ترجمه) ـ انتشارات رشدـ فارسي ـ 1372
Government spending on Basic social servises and its share GDP in IR Iranـ UNICEF
ـ انگليسي ـ 1999
Integriled Approach to Reproductive Healethy family Planning in the IR Iranـ IRPD / UNFPA ـ انگليسي ـ 2001

آشنايي با زبان(ها): انگليسي
آشنايي با كشور(ها): بعلت كار با سازمان بهداشت جهاني به اكثر كشورهاي آسيا و آفريقا مسافرت كرده‌ام. در سالهاي اخير نيز براي شركت در كنفرانسهاي علمي به چين، برزيل و استراليا رفته‌ام.

اسامي و مشخصات جوايز علمي:
1. جايزه بهترين محقق دانشگاه شيراز (1350)
2. مدال و جايزه بهترين محقق علوم اجتماعي سال از وزارت علوم و آموزش عالي (1357)
3. جايزه بهترين محقق سازمان برنامه و بودجه (1379)
:: موضوعات مرتبط: cvاساتید محترم
ن : فاطمه بیدی
ت : 87/06/23
 

 

زنده ياد دكتر محمد نقي براهني ، نخستين فرزند خانواده اي از طبقه متوسط به سال 1311 در تبريز چشم به جهان گشود. دوره هاي دبستان و دبيرستان را در زادگاه خود به پايان رساند، بعد وارد دانشگاه تبريز شد و در سال 1334 با درجه عالي مدرك ليسانس خود را در آموزش زبان دريافت نمود. همزمان با تحصيل در دوره ليسانس ، در شهرستان مرند ، به عنوان آموزگار مشغول به كار شد . پس از دريافت مدرك ليسانس به مدت دو سال در دبيرستانهاي اروميه به تدريس پرداخت . بخاطر نبوغ و شايستگي قابل توجهي كه در طول تحصيل از خود نشان داده بود در سال 1335 با دريافت بورسيه تحصيلي به كشور انگلستان اعزام شد و در سال 1336 توانست از دانشگاه لندن ديپلم آكادميك روانشناسي پرورشي را دريافت نمايد . به محض دريافت اين مدرك ، به ادامه تحصيل پرداخت و در سال 1338 موفق به دريافت فوق ليسانس روانشناسي پرورشي از دانشگاه لندن شد . در اواسط سال 1340 به تبريز عزيمت كرد و تا سال 1343 به عنوان عضو هيات علمي گروه روانشناسي دانشگاه تبريز به تدريس و پژوهش پرداخت . سپس براي ادامه تحصيل به آمريكا اعزام و در سال 1345 از دانشگاه كلمبيا درجه فوق ليسانس روانشناسي دريافت كرد . به دنبال اين موفقيت، تحصيل دوره دكتري را شروع كرده همزمان با آن به عنوان متخصص آزمون سازي در موسسه هارگوت پرس واقع در نيويورگ آمريكا شروع به كار كرد و تا سال 1346 به اين كار ادامه داد.

دكتر محمد نقي براهني در سال 1347 درجه دكتري روانشناسي را از دانشگاه ياد شده دريافت كرد. در ادامه كار به ايران بازگشت و در گروه روانشناسي دانشكده علوم تربيتي دانشگاه تهران ، ابتدا با سمت استادياري و سپس دانشياري به تدريس و پژوهش پرداخت و در سال 1362 با همان درجه دانشياري از دانشگاه تهران زودهنگام بازنشسته شد.

در دوران حضور در دانشگاه تهران با توجه به فقدان كتابهاي درسي شايسته در زمينه هاي اصلي روانشناسي علمي روز به ترجمه متون زيربنايي دانشگاههاي پيشتاز و پراعتبار جهان همت گماشت . كتابهاي مباني نظري آزمون هاي رواني ، انگيزش و هيجان ، روان آزمايي ، روانشناسي يادگيري محصول اين رويكرد استاد است .

پابپاي اين تلاشها ، نخستين گامها را در راه فعاليتهاي آزمايشي و تجربي يا به بيان دقيق تر عملي شدن مفهوم پژوهش و تحقيق در اين شاخه از دانش بشري برداشت. نخستين اقدام براي تهيه هنجاريابي آزمون ها ، بويژه آزمونهاي شناختي در اين مسير قرار داشت . ضرورت وجود اين قبيل آزمونها در وزارت علوم و نيز آموزش و پرورش و همچنين براي بسياري از برنامه ريزي هاي آموزشي كلان كشوري از دير زمان احساس مي شد . استاد در كنار اين تلاش هاي چند جانبه طرح بزرگ ” بررسي رابطه نمرات دانشگاهي با نمرات آزمون ورودي دانشگاهها و نمرات دبيرستاني “ را به اجرا در آورد و نتايج آن را در كنفرانس هاي داخلي و خارجي منتش ساخت . در عين حال كه دقت علمي تا سرحد وسواس، مهمترين خط مشي استاد بود با اين همه رفتار بسيار دوستانه و فروتنانه او خصوصا با دانشجويان همواره به چشم مي آمد و گاه مايع شگفتي بود.

در طول تعطيلي دانشگاهها و بخصوص بعد از بازنشستگي ، تهيه چند كتاب بنيادي ديگر از جمله كتاب نظريه هاي يادگيري و همچنين تهيه هنجار ايراني براي رايجترين آزمون شناختي دنيا ( وكسلر ) در دستور كار استاد قرار گرفت و در همين دوران بود كه با دعوت انساني بسيار شريف در انستيتو روانپزشكي تهران به تدريس روي آورد و به آموزش دانشجويان و راهنمايي پايان نامه هاي دوره هاي كارشناسي ارشد ، دكتري و دوره هاي تخصصي همت گماشت .

گردهم آمدن صاحبنظران و مدرسين دانشگاهها براي تاليف كتاب كليدي ” واژه نامه روانشناسي و زمينه هاي وابسته “ و ترجمه كتاب ” زمينه روانشناسي “ از زمره تدابير علمي فرهنگي بزرگي است كه در دوران تعطيلي دانشگاهها شروع گرديد. كتاب بزرگ داثرة المعارف روانشناسي را نيز در دست تهيه داشت كه متاسفانه مهلت به ثمر رساندن آن را نيافت .

علاوه بر همه اين فعاليت هاي چشمگير، كار بزرگ ديگري نيز در كارنامه خدمات ملي دكتر براهني قرار دارد و آن ساختن مجموعه آزموني تحت عنوان ” مجموعه آزمون تشخيص استعداد “ است؛ گزارش سال ها رنج و مرارت او در زمينه اين كار خارق العاده در اختيار مسئولين آموزش و پرورش قرار دارد و اميد مي رود هر چه زودتر انتشار يافته و زمينه كاربرد آن فراهم گردد .

ايشان فارغ از سود و زيان مادي و تنها با رويكرد دانشمندي عاشق و بي خبر از خود و بي اعتنا به خور و خواب مشغول خدمت بود . تلاش هاي پيگير اين دانشمند فرزانه در استقرار موازين پژوهشهاي علمي در اين زمينه در چشم انداز بنيانگذاري انجمن روانشاسي ايران نيز قابل وصف است .

ثمره ازدواج دكتر محمد نقي براهني با خانمي آموزگار دو فرزند مي باشد كه يكي از آنان متخصص زنان و زايمان و ديگري در حال گذراندن تخصص در رشته طب اطفال است كه همواره گرمي بخش زندگاني سراسر كوشش و تلاش او بوده اند – هم او كه هرگز گرد منصب و مقام نگشت و هم او كه از سر فروتني، گمنام ماندن را برگزيده بود چنانكه در پاسخ درخواست هاي مكرر دوستان و همكاران براي برگزاري مجلس بزرگداشتي براي او به يكي از دوستان شريفش گفته بود ” شما مي خواهيد براي مورچه عروسي راه بياندازيد “.

برخي از دانش پژوهان و كساني كه از نزديك با اينگونه از خودگذشتگي خاموش دكتر براهني آشنا بوده اند در نظر دارند به رسم پاسداشت اهل علم و جويندگان حقيقت و ترويج دانش امروزي ، از تلاش ها و زحمات علمي و مرتبت والاي انساني او براي پيشرفت دانش در كشور چراغي فرا راه جوانان برافروزند .

فرصت كوتاه و تنگ حاضر را به جز اشارت گذاريي كه رفت، مجال بيشتر نيست . شادروان دكتر محمد نقي براهني در آخرين سه شنبه مردادماه هزار و سيصد و هشتاد و يك در پايان يك سال طولاني پر از روزهاي دشوار بيماري هاي پياپي (اگرچه در حلقه محبتهاي خانواده مهربان و دوستان شفيق ) در آرامش ابدي قرار گرفتند و در قطعه هنرمندان گلزار وادي رحمت شهر تبريز به خاك سپرده شدند. روانش شاد و يادش گرامي باد.

تنظيم از : ستاد بزرگداشت دكتر محمد نقي براهني:: موضوعات مرتبط: cvاساتید محترم
ن : فاطمه بیدی
ت : 87/06/23

دكتر ابوالقاسم نوری، متولد سال 1320 در شاهرود، تحصيلات ابتدايي و متوسطه را در همان شهر به اتمام رسانيدند. با پذيرفته شدن در امتحان ورودي دانشسراي عالي تهران در سال 1339، تحصيل خود را در رشته‌ی روانشناسي شروع کردند (رشته‌ای که براي نخستين بار در کشور به صورت مستقل از فلسفه تأسيس شده بود) و پس از گذرانيدن دروس تخصصي روانشناسي به همراه دروس ويژه‌ی تربيت دبير در سال 1342 از اين رشته فارغ‌التحصيل گرديدند. در واقع، بر خلاف آنچه تاکنون در مورد تاريخچه‌ی روانشناسي جديد در ايران گفته و نوشته شده است، آغاز اين رشته به صورت مستقل در کشور را بايد از سال 1339 و در دانشسراي عالي تهران محسوب نمود. تعداد 14 نفر فارغ‌التحصيل از جمله دکتر نوری را بايد به عنوان نخستين دانشجويان و فارغ‌التحصيلان رشته روانشناسي در ايران قلمداد كرد. بنيانگزاران واستادان نخستين دوره‌ی روانشناسي کشور، صاحبنظران واستادان برجسته‌اي بودند که اسامي برخي از آنان به شرح زير است: 1)دکتر محمود صناعي، 2)دکتر ايرج ايمن (مدير گروه)، 3) دکتر ابراهيم نصفت، 4)دکتر ابراهيم صراف هاشمي، 5)دکتر خسرو مهندسي، 6)آقاي محمدنقي براهني (قبل از اخذ درجه دکتري)، 7) خانم فخرالسادات امين، و 8) خانم سروري (غير از استادان نامبرده در رديفهاي 1، 4، 5، 6، بقيه در قيد حيات بوده و به خدمات و زندگي پرثمر خود ادامه مي‌دهند).

دکتر ابوالقاسم نوری، پس از اخذ مدرک ليسانس روانشناسي، در سال 1342 به عنوان دبير به استخدام وزارت آموزش و پرورش در آمدند. پس از موفقيت در امتحانات ورودي دوره‌ی فوق ليسانس در موسسه‌‌ روانشناسي دانشگاه تهران در سال 1345 و طي دوره‌ی تحصيلي مزبور، در سال 1347 از اين دوره فارغ‌التحصيل شدند. از اين زمان تا سال 1350، به تدريس در برخي موسسات آموزش عالي، همکاري پژوهشي با موسسه تحقيقات علوم تربيتي دانشسراي عالي، و در دو سال آخر اين دوره به همکاري با وزارت آموزش و پرورش به عنوان کارشناس در اداره‌هاي نظارت و ارزشيابي و سپس تربيت معلم نيز ادامه دادند. در سال 1350، با توجه به فراخوان عمومي و پس از پذيرفته شدن در مصاحبه‌ی علمي، خدمت خود را در گروه روانشناسي دانشگاه اصفهان آغاز نمودند و در حال حاضر نيز در همان دانشگاه به خدمت ادامه مي‌دهند. دکتر نوری ضمن خدمت در دانشگاه، و اعزام به کشور انگلستان، تحصيلات عالي خود را با اخذ دو مدرک تحصيلي در آن کشور به انجام رسانیدند: ابتدا، دورة آموزشي ام. فيل. در روانشناسي شغلي را پس از گذرانيدن دروس تخصصي روانشناسي صنعتي و سازماني طی کردند و سپس پايان‌نامه اين دوره را با موفقيت در دانشگاه لندن گذرانیدند (مدرك M. Phil در وزارت علوم به عنوان درجة دانشوري: "برتر از فوق ليسانس و کمتر از دكتري" در "روانشناسي حرفه‌اي" ارزيابي شد).

ایشان پس از ورود به دوره‌ی دكتري و تهيه‌ی مقدمات مربوط، با شروع انقلاب به كشور برگشته و پس از حدود دو سال ادامه‌ی خدمت در دانشگاه، مجدداً تحصيل خود در بريتانيا را ادامه دادند و مدرک دکتراي رشته‌ی روانشناسي صنعتي و سازماني را در سال 1360 (1981 ميلادي) از دانشگاه کواينز بلفاست اخذ نمودند. در سال تحصيلي 72-1371 (93-1992 ميلادي) يک دوره‌ی فرصت مطالعاتي را در گروه روانشناسي صنعتي و سازماني دانشگاه ايالتي کانزاس گذرانيدند.

علاوه بر تأليف يا ترجمه‌ی چند اثر که در حال تدوين يا ويرايش است، تاکنون دو کتاب از نامبرده منتشر شده است: (1) ترجمه‌ی کتاب «كار، فشار رواني، بيماري و طول عمر» تأليف فلچر استاد برجسته‌ی انگليسي و متخصص رشته‌ی روانشناسي صنعتي و سازماني كه با همكاري يك استاد ديگر ترجمه و در 1381 توسط دانشگاه اصفهان چاپ و منتشر شده است، و (2) يک اثر مشترک ديگر با عنوان «واژه‌نامه روانشناسي صنعتي و سازماني» که در بهار سال 1387 توسط جهاد دانشگاهي اصفهان منتشر مي‌گردد. نامبرده در انجام 6 طرح پژوهشي به عنوان مجري و در تعدادي نيز به عنوان همکار فعاليت و مشارکت داشته و تاکنون در چندين همايش داخلي و خارجي مقاله ارائه داده‌اند و بيش از 50 مقاله در مجله‌هاي علمي- پژوهشي- آموزشي به فارسي و برخي به انگليسي منتشر ساخته‌اند.

عضويت كميته برنامه‌ريزي روانشناسي شوراي عالي وزارت فرهنگ و آموزش عالي (7 سال)، همکاري در برنامه‌ريزي و به تصويب نهايي رسانيدن برنامه‌هاي دوره‌هاي کارشناسي و کارشناسي ارشد روانشناسي صنعتي و سازماني در وزارت متبوع، تأسيس دوره‌هاي مزبور در دانشگاه اصفهان و همچنين دانشگاه آزاد اسلامي واحد خوراسگان (اصفهان)، عضويت كميته‌ی علمي روانشناسي كار در موسسه كار و تأمين اجتماعي وزارت كار و امور اجتماعي، عضويت در انجمن روانشناسي ايران، عضويت در انجمن روانشناسي اجتماعي ايران و عضو هيئت مديره در نخستين دوره‌ی آن، سردبيري مجله دانشکده براي چند سال، عضويت در هيأت تحريريه‌ی چندين مجله و سه مجله‌ی پژوهشي در حال حاضر، عضويت در شوراهاي تخصصي و تکميلي گروه روانشناسي دانشگاه اصفهان، يک دوره يکساله مديريت گروه روانشناسي دانشگاه اصفهان، چند سال مديريت گروه‌هاي کارشناسي روانشناسي صنعتي و سازماني و کارشناسي ارشد دانشگاه آزاد اسلامي خوراسگان، معاونت آموزشي دانشكده (9 سال) و همچنين معاونت پژوهشي دانشکده علوم تربيتي و روانشناسي دانشگاه اصفهان(3 سال)، و راهنمايي دهها پايان‌نامه‌ی کارشناسي ارشد و اخيراً دکتري روانشناسي را مي‌توان به کارنامه آموزشي- پژوهشي- خدماتي دکتر نوری افزود.

دکتر نوری هم‌اکنون سالهاي پاياني خدمت خود را در گروه روانشناسي، دانشکده علوم تربيتي و روانشناسي، دانشگاه اصفهان مي‌گذراند و با شماره تلفن و آدرس زير نيز مي‌توان با ایشان تماس حاصل نمود: دفتر کار 7932560-0311 همراه 1150996-0913

آدرس پست الكترونيكي: a.nouri@edu.ui.ac.ir:: موضوعات مرتبط: cvاساتید محترم
ن : فاطمه بیدی
ت : 87/06/23

 

 ادامه سی وی دکتر شکوه نوابی نژاد

?????? 9- مقالات ارائه شده در مجلات یا سمینارهای معتبر خارج از کشور

 

سال

محل

نام نشریه

عنوان مقاله- نام نويسنده يا نويسندگان

ردیف

2005

Iran- Tehran

Abstracts International Congress on family Globalization

Globalization and Value changes in the Family

1

2005

Tehran

ABSTRACTS Towards the Future

Globalization Its effects on Muslim Women

2

2005

 

International A code my of Science

Effectiveness of Multi-Grade Classes: Cooperative Learning as a Key Element of Success

3

1383

2nd Asian Psychotherapy Congress

چکیده مقالات

The Iranian Family Strains and Stress

4

1383

Turkish- Antalya

 

Muslim Women Sports

5

1382

تهران

The 2 nd ?Ichper

The Role of Women Sport in Cultural Development

6

1382

تهران

The 2 nd ?Ichper

The International Standards of Human Rights

7

1382

تهران

 

Workshop on Human Rights

8

2004

Oman

 

A study of levels of Mental Health

9

2004

Oman

 

Motivation System in Iranian Women

10

 

چکیده مقالات

Globalization and Muslim Women

Globalization Family and Muslim Women

11

 

 

 

 10- ?فهرست مقالات چاپ شده در مجامع علمي:

رديف

نام مجمع

عنوان مقاله

سال

1

انجمن بين المللي تندرستي و ورزش

زن ، تندرستي وفعاليتهاي بدني

      1371           

2

كشورهاي عضو ECO اسلام آباد ، پاكستان

زن درنظام جمهوري اسلامي ايران

1370

3

اداره روابط بين الملل اديان آتن ، يونان

بحرانهاي خانواده درجهان معاصر

1376

4

سال جهاني سالمندان (سازمان ملل ، مادريد ، اسپانيا)

مقايسه وضعيت سلامت روان زنان ومردان سالمند

1380

5

كنفراس جهاني بين الاديان (اسلام و مسيحيت)

خانواده در اسلام

 

6

كنگره جهاني زن (پكن ، چين)

زن وسلامت روان

1374

7

ICHPER  كنگره جهاني ، بانكوك ، تايلند

زن و تفريحات سالم

1382

8

انجمن امريكايي مشاوره سين سيناتي . امريكا

مشاوره درايران

1370

9

مشاوره از ديدگاه اسلام حوزه و دانشگاه قم

مقايسه ديدگاه اسلام وساير ديدگاههاي مشاوره وروان درماني درباره انسان

1379

10

مشاوره از ديدگاه اسلام

فراين مشكل گيري هويت در نوجوانان وجوانان

1383

11

كنگره بين المللي طب ورزشي ( عمان )

زن ، ورزش و فرهنگ

1382

12

كنگره بين المللي رواندرماني ( تهران )

مشكلات خانواده هاي ايراني ( پژوهش باليني )

1383

13

كتگره جهاني خانواده ( تهران)

خشونت رواني در خانواده

1382

14

كنگره جوان وازدواج ( اصفهان )

عشق و ازدواج در جوانان

1381

15

جشنواره سراسری زن و پژوهش ? دانشگاه تربیت مدرس

بررسی وضعیت فرهنگی اجتماعی زنان در ایران

1383

16

همایش چالشهای فراروی خانواده در قرن 21

نقش زن در بهداشت روانی خانواده

 

17

همایش مشاوره از دیدگاه اسلام?

?کاربرد نظریه هویت در پیشگویی ناسازگاریهای فرد

 

18

?همایش استاندارد سازی در آموزش و پرورش- دانشگاه تهران

استانداردهای برنامه راهنمایی و مشاوره

 

19

دانشگاه شهید بهشتی

راهبردهای خانواده درمانی متناسب با خشونت خانوادگی

1383

20

تهران

نقش زنان در توسعه و ارتباطات

1381

21

همایش تقویت نظام خانواده و آسیب شناسی ان- مجتمع امام خمینی قم

واقعیتهای جدید زندگی امروز و چالشهای مشاوره و رواندرمانی خانواده

1384

22

خانواده و مشکلات جنسیتی- دانشگاه علوم پزشکی ایران

تفاوتهای جنسیتی در مسایل جنسی

1384

23

علم و دین- دانشگاه تهران

موانع و پیوندهای بین دین و روان درمانی

1384

24

همایش نقش مشاور و روانشناسی و مددکاری اجتماعی در ناجا- دانشگاه تربیت مدرس

مشاوره و امنیت اجتماعی

1384

25

همایش نقش مشاور و روانشناسی و مددکاری اجتماعی در ناجا- دانشگاه تربیت مدرس- نامدار، شاهمرادی

سنجش کارآیی مراکز مشاوره خانواده، سازمان اولیاء و مربیان

?اسفند 1384

26

پنجمین سمینار انجمن مشاوره ایران- دانشگاه شهید بهشتی

بحران های اساسی در خانواده های دشوار

اردیبهشت1384

27

اولین کنگره ملی و بین المللی مدیریت ورزشی- دکتر کیامنش، دکتر نظر علی طاهریان، قاسمی

مقایسه انگیزه های حضور داوطلبانه در جهارمین بازیهای اسلامی بسیج و هلال احمر

اسفند1384

28

دانشگاه تهران

بررسی وضعیت موجود مشکلات و چالشهای خدمات راهنمایی و مشاوره در آموزش و پرورش

1381

29

تهران

تاثیر مشاوره در کاهش بحران هویت نوجوانان

1383

11- زمينه هاي مورد علاقه جهت تحقيق:

رديف

زمينه مورد علاقه

1

  پژوهش درزمينه مشاوره ( كارآيي مشاوران ، مسائل اخلاقي درمشاوره وكارآيي ديدگاههاي مختلف مشاوره

2

  پژوهش درمسايل زنان وجنسيت

3

   پژوهش درمسايل نوجوانان وجوانان

12- ?طرحهاي تحقيقاتي

رديف

نام طرح

سال

1

بررسي ناهنجاريهاي رفتاري دانش آموزان دوره راهنمايي طرح كشوري

1362

 2

بررسي وضعيت اوقات فراغت زنان كشوري

1374

3

بررسي مشكلات دانشجويان دانشگاهها ونگرش نسبت به خدمات مشاوره دررفع مشكلات

1380

4

بررسي رابطه دينداري وسلامت روان والدين وفرزندان نوجوان آنان

1379

5

بررسي ومقايسه وضعيت سلامت روان سالمندان زن ومرد

1380

6

بررسي وضعيت مراكز خدمات مشاوره خانواده كشوري

1381

7

بررسي وضعيت سلامت روان دانش آموزان دختر و پسر مقاطع تحصيلي در كشور

1383

8

شناسایی وضعیت مشکلات مراکز مشاوره و راهنمایی ( جمشید احمدی)

پایان یافته

9

بررسی نیمرخ روانی دانش اموزان کشور

مرحله گزارش نویسی

10

بررسی و مقایسه وضعیت سلامت روان دانش اموزان پسر و دختر مقاطع مختلف تحصیلی در سراسر کشور( آقای قاسمی)

مرحله گزارش نویسی

13- كتاب

رديف

نام كتاب

سال

1

راهنمايي ومشاوره درمدارس امروز

1349

2

راهنمايي ومشاوره گروهي

1370

 3

راهنمايي ومشاوره

1373

 4

خانواده درماني

1379

5

مشاوره ازدواج

1378

6

روانشناسي زن به زبان فارسي وعربي

1380

7

رفتارهاي بهنجار و نابهنجار به زبان فارسي و عربي

1382/1362

8

سه گفتار تربيتي به زبان فارسي و عربي

1380

9

آموزس مسائل جمعيت به والدين به زبان فارسي و عربي

1379

10

مديريت

1380

11

تندرستي ، ورزش و تغذيه

1378

12

نظريه هاي مشاوره و رواندرماني گروهي

1383

13

راهنمايي و مشاوره گروهي

1383

14

زن و ورزش  1 و 2

1377

15

كودك و مدرسه

1370

16

دیدگاههای علمی در ورزش بانوان- سه فصل ( دکتر هادوی و نوربخش)

1381

17

التوافق والتوافق

2004 بیروت

18

کم طفل یکفی

2004 بیروت

19

علم النفس المراة

2001

20

المشاوره حول الزواج

2004

14- ?عناوين پايان نامه هاي تحت راهنمايي مقطع كارشناسي ارشد:

رديف

عنوان پايان نامه

نام دانشجو

سال

1

بررسي ومقايسه منبع كنترل و رضايت زناشويي دربين زنان شاغل معلم وخانه دار شهر تهران

زهرا فراست

81/10/7

2

بررسي رابطه بين رضايت زناشويي والدين وپيشرقت تحصيلي فرزندان پسر پايه پنجم ابتدايي شهرستان بوشهر

صديقه افشاري

81/4/10

3

بررسي رابطه بين نوع مدرك تحصيلي شاغلين مشاوره در دبيرستانهاي سراب باعملكرد آنان درحل مشكلات دانش آموزان

فرهاد مصلح

80/10/17

4

بررسي رابطه بين رضايت زناشويي والدين وافسردگي فرزندان نوجوان آنها

رضا فهيمي

80/12/25

5

بررسي ومقايسه سلامت روان بين دانش آموزان پسر مقطع متوسطه داراي پدر و فاقد مادر

محمد رضا احمد خانيها

80/4/11

6

مقايسه سطح سلامت روان بين دو گروه افراد كم شنوا و افراد داراي شنوايي سالم

محمد ميرزايي اصل

79/8/16

درضمن بيش از 70 پايان نامه تحت راهنمايي بوده كه در اينجا نمي توان نوشت

  15- عناوين پايان نامه هاي تحت مشاوره مقطع كارشناسي ارشد:

رديف

عنوان پايان نامه

نام دانشجو

سال

استادمشاور

1

مقايسه تاثير روشهاي گوناگون خانواده درماني برخانواده هاي ناتوان

خدابخش احمدي

1382

دكتري /مشاور

2

مطالعه اثربخشي بازسازي شناختي وكاهش تعارضات زناشويي واصلاح شناختهاي غير منطقي وابسته به رابطه زناشويي

علي اكبر سليمانيان

1381 

دكتري/ راهنما

3

بررسي اثر برنامه آموزشي ارتباط برافزايش صميميت ورضامندي زناشويي زوجين مرد وشاغل

علي محمد نظري

1381 

دكتري/ راهنما

4

مقايسه اثر مشاوره گروهي باحضوروعدم حضور همسردركاهش تنيدگي حرفه اي زنان شاغل

اديب

1381

دكتري / مشاور

5

بررسي شيوع افسردگي وتاثيرشناخت درماني گروهي بركاهش آن دردانش آموزان پسر دبيرستانهاي قرچك

صادق گرجي

1380

ارشد/ استاد مشاور

6

رابطه رضايت زناشويي باسن ، فاميل بودن ،تعداد فرزندان وتشابه اعتقادي دردبيران زن و مرد تهران

حسين صداقت

1382

ارشد/ استاد مشاور

درضمن مشاوره بيش از40 ?پايان نامه، راهنمايي 5 پايان نامه ومشاوره 3 پايان نامه دكتري مي باشد كه دراينجا ?نمي توان ذكركرد.

  16- ?تشويقها و جوائز و نشانها و مدالهائي كه دريافت داشته :

رديف

 عنوان

تاريخ دريافت

علت دريافت

محل دريافت

نام و سمت مقام اعطا كننده

1

 

 

 

 

 

Last Update By Larkian.M

Larkian.m@psychedu.tmu.ac.ir

 :: موضوعات مرتبط: cvاساتید محترم
ن : فاطمه بیدی
ت : 87/06/22
 

دكترشكوه نوابي نژاد

 

 

 

 1- اطلاعات شخصي :

Email 

  فاكس

  تلفن

  صادره

  نام ونام خانوادگي

Navabi sh@ saba.tmu.ac.ir

8306652

8830228

تهران

شكوه نوابي نژاد

 

 

2- سوابق تحصيلي :

  سال اخذ مدرك

  دانشگاه

  رشته

  مقطع

1339

تهران

زبان وادبيات انگليسي

  ليسانس

1347

دانشگاه امريكايي بيروت

راهنمايي ومشاوره

  فوق ليسانس

1356

دانشگاه ايالتي نبراسكاآمريكا

روانشناسي مشاوره

  دكتري

 

 

3- عنوان پايان نامه كارشناسي ارشد :

  فارسي :

 كاربرد اصول ومفاهيم راهنمايي ومشاوره در نظام  آموزش و پرورش ايران

  لاتين :

of principles and concepts of Counseling and Guidance in the Educational System of Iran

 

 

  4- عنوان رساله دكتري :

   فارسي :

مقايسه دو رويكرد آموزش مستقيم والگو دهي درآماده ساختن مراجعان جهت استفاده مطلوب از مشاوره

  لاتين :

A comparison of the two Approaches of Indctorination and Modeling in  preparing clients for obtaining optimum benefit from counseling .

 

 

5- سوابق شغلي :

  عنوان شغلي

رديف

 عضو هيات علمي گروه مشاوره دانشگاه

1

 استاديار دانشگاه خوارزمي

2

 دانشيار دانشگاه خوارزمي

3

 استاد تمام دانشگاه خوارزمي

4

 مدير گروه مشاوره دانشگاه خوارزمي

5

 

 

6- عضويت در مجامع علمي و پژوهشي

  نام مجمع

رديف

 هيات امناي دانشگاه تربيت معلم

1

 كميسيون علوم انساني واجتماعي شورايعالي پژوهشهاي كشور

2

 كميسيون علوم تربيتي شورايعالي جوانان

3

 شورايعالي انجمن ملي اوليا ومربيان

4

 انجمن علمي مطالعات زنان

5

 انجمن مشاوره ايران

6

 انجمن بين المللي مشاوره

7

 شوراي بين الملي علمي ورزش و تربيت بدني

8

 

 

  7- عضويت در هيت تحريريه مجلات علمي:

مؤسس يا ناشر

نام مجله

رديف

موسسه تحقيقات تربيتي دانشگاه تربيت معلم

پژوهشهاي تربيتي

1

كميته ملي المپيك

المپيك

2

مركز مطالعات زنان دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه تهران

پژوهشهاي زنان

 3

انجمن مشاوره ايران

تازه ها و پژوهشهاي مشاوره

 4

پژوهشكده خانواده درسازمان اولياو مربيان

خانواده

 5

  8- مقالات علمي چاپ شده درمجلات علمي و پژوهشي (نام نويسنده يانويسندگان،نام مجله،شماره مجله،سال، صفحات ):

رديف

عنوان مقاله- نام نويسنده يا نويسندگان

نام مجله

شماره مجله

سال

1

شكوه نوابي نژاد

علوم تربيتي دانشگاه تهران

3

1366

2

شكوه نوابي نژاد

پژوهشهاي تربيتي

2و1

1371

3

شكوه نوابي نژاد

علوم انساني دانشگاه شيراز

2

1373

4

شكوه نوابي نژاد

علوم انساني دانشگاه الزهرا

12/11

1373

5

شكوه نوابي نژاد

مجله المپيك

5

1375

6

شكوه نوابي نژاد

مجله المپيك

3

1374

7

شكوه نوابي نژاد

پژوهشهاي تربيتي

7

1379

8

شكوه نوابي نژاد

تازه هاي پژوهشي مشاوره

4

1380

9

بررسی تاثیر برنامه بهبود بخشی ارتباط بر رضایت زناشویی زوجین هر دو شاغل- دکتر علی محمد نظری

فصلنامه علمی پژوهشی تازه ها و پژوهشهای مشاوره

 

1384

10

راجرکوزینه- ترجمه مقاله

نمای تربیت- موسسه تحقیقات تربیتی

 

1382

11

بررسی و مقایسه منبع کنترل در رضایت زناشویی در بین زنان معلم و خانه دار تهران- دکتر ثنایی، زهرا فراست

فصلنامه علمی پژوهشی تازه ها و پژوهشهای مشاوره

 

1383

12

تاثیر روان درمانی شناختی آرامسازی روانی و اثر ترکیبی این دو در کاهش فشار خون اساسی زنان 29-25 سال شهر تهران- ( هاجر فلاح زاده)

فصلنامه علمی پژوهشی تازه ها و پژوهشهای مشاوره

5

1384

ادامه ی سی وی در پست بعدی:: موضوعات مرتبط: cvاساتید محترم
ن : فاطمه بیدی
ت : 87/06/22

دكترباقر ثنایی ذاکر

 

 

 

 1- اطلاعات شخصي :

Email 

 فاكس

  تلفن

  صادره

  نام ونام خانوادگي

 

 

88830228 

 

دكترباقر ثنایی ذاکر

 

 

2- سوابق تحصيلي :

  سال اخذ مدرك

  دانشگاه

  رشته

  مقطع

1350

 دانشسراي عالي

 مشاوره وراهنمايي

  ليسانس

1352

 دانشگاه تهران

 مشاوره وراهنمايي

  فوق ليسانس

1358

 دانشگاه كلدرادو

 مشاوره وراهنمايي

  دكتري

 

 

3- عنوان پايان نامه كارشناسي ارشد :

  فارسي :

 بررسي نظر دانش آموزان سال سوم راهنمايي درباره  مشاور1353 دانشكده علوم تربيتي وروانشناسي دانشگاه تهران

  لاتين :

 Opinions of the 3 rd Gtade Guidance cycle schools about counselors

 

 

  4- عنوان رساله دكتري :

   فارسي :

 گريه وعوامل اساسي موثر برآن 1358 ، رساله دكتري دانشگاه كلدرادو ، كلدرادو

  لاتين :

Crying beharior and essential elements contributing to crying 1979 . Ph. D . Dissertation , University of Colorado Bourder, colorado

 

 

5- سوابق شغلي :

  عنوان شغلي

رديف

 استاد مشاوره ? 1378 تاكنون

 1

 دانشيار مشاوره 1370-1378

 2

 استاديار مشاوره 1358-1370

3

 معاون موسسه تحقيقات تربيتي 69-78

4

مدیر گروه مشاوره و راهنمایی 1385 تا کنون

5

 

 

6- عضويت در مجامع علمي و پژوهشي

  نام مجمع

رديف

 نايب رئيس انجمن مشاوره ايران 1357 تاكنون

1

 عضو انجمن مشاوره امريكا ACA 1987 تاكنون

2

 عضو شوراي ملي مشاوران

3

 عضو انجمن مشاوره كانادا CCA 2001 تا كنون

4

 

 

  7- عضويت در هيت تحريريه مجلات علمي:

رديف

نام مجله

مؤسس يا ناشر

1

تازه ها وپژوهشهاي مشاوره

عضو هيات تدريس سردبير مجله انجمن مشاوره ايران

2

پژوهشهاي تربيتي

موسسه تحقيقات تربيتي سردبير 1377- 1379

 3

پژوهشهاي تربيتي

موسسه تحقيقات تربيتي عضو هيات تحريريه 1369 تاكنون

4

علوم تربيتي وروانشناسي

دانشگاه شهيد چمران 1378 تاكنون عضو هيات تحريريه

  8- مقالات علمي چاپ شده درمجلات علمي و پژوهشي (نام نويسنده يانويسندگان،نام مجله،شماره مجله،سال، صفحات ):

رديف

عنوان مقاله نام نويسنده

نام مجله

شماره مجله

سال

صفحات

1

?نقش خانواده اصلي درازدواج فرزندان

تازه ها وپژوهشهاي مشاوره

شماره 2

1378

21-46

2

Crying in counseling and psychotherapy

Psychological research

 شماره 7

1997

 

56-67

3

انجمن مشاوره ايران درسهايي از راههاي طي شده

تازه ها وپژوهشهاي مشاوره

شماره 1

1377

 

9-37

4

آسيب شناسي رواني از ديدگاه مازلو

مجله علوم انساني الزهرا

شماره 20

1375

 

13-33

5

ازدواج انگيزه ها برتگاهها وسلامت آنان

پژوهشهاي تربيتي

شماره 3و4

1375

 

19-44

6

ماهيت روابط انسانها و پربارسازي آنان

پژوهشهاي تربيتي

شماره 1و2

1375

53-71

7

سازمان نظام روانشناسی و مشاوره معمار روانشناسی کشور- حقیقت جو

تازه ها- پژوهشهای مشاوره

 

1384

 

8

بررسی و مقایسه منبع کنترل و دخالت زناشویی در بین...- زهرا فراست

تازه ها- پژوهشهای مشاوره

 

1384

 

9

بررسی ابعاد نارضایتی زناشویی زنان و مردان طلاق

دانش پژوهان در روانشناسی- دانشگاه آزاد خوراسگان

 

1383

 

10

مقایسه عملکرد خانواده در گروه دانش اموزان دختر- فریده امینی

تازه ها- پژوهشهای مشاوره

 

1381

 

11

نقش مهارتهای ارتباطی بر کارآیی خانوادگی دانشجویان متاهل- خالد اصلانی

فصلنامه علمی- پژوهشی صدای مشاور

 

1383

 

12

نمونه گیری در پژوهشهای علوم رفتاری

سالنامه پژوهش و ارزشیابی در علوم اجتماعی- دانشگاه علامه طباطبایی

جلد اول

1381

 

13

ارزشیابی کیفی

برنامه درسی، نظرگاهها، رویکردها و چشم اندازها

 

1381

 

14

نقادی و خبرگی آموزشی

برنامه درسی، نظرگاهها، رویکردها و چشم اندازها

 

1381

 

15

بررسی وضعیت آموزش شیمی در درس علوم تجربی سال سوم راهنمایی با توجه به یافته های بین المللی

نشریه رشد آموزش شیمی

 

1381

 

16

اثر فراوانی آگاهی از نتیجه و تداخل زمینه ای بر عملکرد و یادگیری برنامه حرکتی تعمیم یافته و پارامتر زمان

نشریه علوم حرکتی و و رزش- دانشگاه تربیت معلم

 

1382

 

 9- فهرست مقالات چاپ شده در مجامع علمي:

رديف

نام مجمع

عنوان مقاله

سال

1

مثلث سازي ومثلثهاي پاتولوژيك درمشاوره خانواده

همايش سراسري مشاوره

78

2

دومين سمينار راهنمايي ومشاوره

حرفه هاي غير پزشكي  بهداشت رواني تاييد برنامه

77

3

همايش روز جهاني خانواده

آسيب هاي درون سيستمي خانواده

82

4

اولين سمينار راهنمايي ومشاوره

مشاوره باخانواده رزم ديدگان

74

5

دومين همايش دانشجووازدواج

تقابل سنت ومدرنيسم ومواقع ازدواج

81

6

همايش روز جهاني خانواده

نقش خانواده در رشد وتربيت فرزندان

81

7

همايش يافته هاي جديد در حوزه علم مشاوره

پيشگيري وسالمزيستي درمشاوره

79

8

همایش ارزشیابی در هزاره سوم- شیراز

آموزش و سنجش عملکردی

1382

9

اولین همایش ارزشیابی تحصیلی- تهران

تکرار پایه، ارتقای خودبخودی و برابری فرصتهای آموزشی در دوره ابتدایی

1382

10

 

 

 

10-زمينه هاي مورد علاقه جهت تحقيق:

 ريف

  موضوع

1

 خانواده مشاوره ورواندرماني آن

2

 گروه ، مشاوره ورواندرماني آن

3

 مشاوره چند فرهنگي ، پيشگيري وسالمزيستي

11- طرحهاي تحقيقاتي

رديف

نام طرح

سال

1

عوامل آموزشي موثر درشكست تحصيلي دانش آموزان مقاطع تحصيلي مختلف

 

2

بررسي مشكلات اجرايي مشاوران نظام جديد متوسطه درانجام وظايف محوله درراه حلهاي پيشنهادي (ناظر)

 1380

12- كتاب

رديف

نام كتاب

سال

1

مشاوره ورواندرماني گروهي

62

روان درماني خانواده

65

3

خانواده وخانواده درماني

74

4

مقياسهاي سنجش خانواده وازدواج

79

 5

فنون مشاوره وروان درماني گروهي

77

 6

مباني مشاوره وراهنمايي

74

 13- عناوين پايان نامه هاي تحت راهنمايي مقطع كارشناسي ارشد:

رديف

عنوان پايان نامه

نام دانشجو

دانشگاه

سال

1

مقايسه ابعاد برنامه  زناشويي زنان ومردان شناختي طلاق

باقريان نژاد

تربيت معلم

80

2

ارزيابي برمقايسه كارآيي خانواده بين زوجهاي غير طلاق ودرحال طلاق

فرشاد بهاري

تربيت معلم

79

3

بررسي تاثير خانواده درماني ساختاري دركاهش اختلالات نافرماني ستيزه جويي

ابراهيم موسوي

انستيتو روانپزشكان

77

4

بررسي تاثير آموزش ارتباط بررضايتمندي زناشويي وسلامت رواني  

فاطمه مهرويان

انستيتو روانپزشكان

76

5

عوامل موثر دركارآيي خانواده

قرزندان  نجاريان

آزاد رودهن

74

6

اثر گروه مشاوره هاي ولي ? فرزندي بربررسي درك همه لازمه اوليا و فرزندان

فاطمه حقيقت جو

تربيت معلم

75

  14- تشويقها و جوائز و نشانها و مدالهائي كه دريافت داشته :

رديف

 عنوان

تاريخ دريافت

علت دريافت

محل دريافت

نام و سمت مقام اعطا كننده

1

برنده لوح تقدير از وزير فرهنگ وارشاد اسلامي

76

 

 

 

Last Update By Larkian. M

Larkian.m@psychedu.tmu.ac.ir:: موضوعات مرتبط: cvاساتید محترم
ن : فاطمه بیدی
ت : 87/06/22
حمید کمرزرین . متولد دزفول و عضو هییت علمی دانشگاه پيام نور کرج از سال 1375 تا کنون .

سوابق کاری:

 1. عضو هیت علمی دانشگاه ازاد

 2. مشاور در هسته مشاوره دزفول 1370

 3. مشاوره در مرکز معتادان بهزیستی دزفول 1376-1378

 4. عضو شورای پزوهشی  واحد دزفول 1378 

 5. عضو انجمن روانشناسان ایران و نماینده ان در دزفول از 1378تا کنون

 6. عضو انجمن روانشناسان امریکا از سال 1998

 7. عضو انجمن روانشناسان کانادا از سال 2002

 8. عضو انجمن بهداشت و روان امریکا از 2004-

 9. رييس دانشكده علوم تربيتي دانشگاه آزاد دزفول از سال 1373 تا 1378

 10. عضو شوراي پژوهشي دانشگاه آزاد واحد دزفول از سال 1378

 11. عضو هئيت علمي دانشگاه پيام نور - تهران 1386

فعالیت علمی اموزشی:

در  نوع 3 فعالیت معرفی میشوند

تدریس در دانشگاه  . تحقیق در روانشناسی . کار در مطب خصوصی

 1. تدریس در دروسی روانشناسی  . مانند روش تحقیق- رشد- روانشناسی تربیتی-کودکان استثنایی-مسایل نوجوانان و جوانان –و ...

 2.  تحقیق از سال 1370 در زمینه های روانشناسی کودک – بالینی  و مقالات تربیتی مربوطه

 3.  کار در مطب شامل : بیماریهای روانی کودکان و نوجوانان – مشاوره بالینی . تحصیلی-

سوابق تحصیلی:
 1. دیپلم انسانی از دبیرستان منتظری1364

 2. لیسانس روانشناسی بالینی از دانشگاه اصفهان 1370

 3. فوق لیسانس روانشناسی تربیتی از دانشگاه شیراز 1373

 4. دکتری تخصصی  در روانشناسی بالینی کودک- خارج از کشور

 :: موضوعات مرتبط: cvاساتید محترم
ن : فاطمه بیدی
ت : 87/06/17
دکتر حسن اسدزاده

عضو هیأت علمی دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی

دانشگاه علامه طباطبائی 

 1- اطلاعات فردی:
نام: حسن                                                نام خانوادگی: اسدزاده
تولد: 1344 - فومن                                       متأهل: 3 فرزند
AsadzadehD@Yahoo.com                               Asadzadeh@atu.ac.ir 

 

  

2- تحصیلات:

1-دیپلم: اقتصاد اجتماعی، صومعه سرا، 1365.
2- لیسانس: علوم تربیتی، دانشگاه علاّمه طباطبایی، 1370.
3- فوق لیسانس: علوم تربیتی، دانشگاه علاّمه طباطبایی، 1373.
4- دکترا (PhD): روان‌شناسی تربیتی، دانشگاه بیرمنگام، انگلستان، 2002.

 

3- تدریس                                                         :مقطع
1- روان‌شناسی تربیتی                                         کارشناسی و ارشد
2- روان‌شناسی یادگیری                                        کارشناسی
3- روان‌شناسی تفاوت‌های فردی                              کارشناسی
4- نظریّه‌های کاربردی یادگیری                               کارشناسی ارشد
4- نظریّه‌ها و روش‌های آموزشی                               کارشناسی ارشد
5- متون زبان تخصصی                                          کارشناسی ارشد

 

۴- مسولیت‌ها و سوابق اجرایی:

1- کارشناس برنامه ریزی درسی و آموزش، معاونت آموزش و تحقیقات، وزارت جهاد سازندگی، 1370- 1373.

2- کارشناس آموزش و ارزشیابی، معاونت صید و صیادی، شرکت سهامی شیلات ایران، 1374 - 1377.

3- مدیر گروه روان شناسی، دانشگاه پیام نور- واحد کرج، 1382. پایان.

4- عضو کمیته علمی-تخصصی راهنمای آموزشی، دانشگاه جامع علمی-کاربردی، 1384- 1386.

۵- عضو شورای انتشارات دانشگاه علامه طباطبائی، 1387- ادامه دارد.

6- معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی، دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی، 1385.

7- معاون اداری، مالی و دانشجویی، دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی، 1386 ادامه دارد. 

 

5- توانمندی‌ها و مدارک زبان:

 ۱- دارنده مدرک MCHE از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری.

2- دارای گواهینامه دوره سه ماهه زبان از انگلستان (Selly Oak Colleges).

۳- مترجم برتر، دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی، 1385.

۴- ویراستار انگلیسی، فصلنامه روان شناسی و علوم تربیتی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی.

 

6-تألیف کتاب:
1- اسدزاده، حسن (1384) آموختن و سبک شناختی (ترجمه و تألیف)، تهران: نشر عابد.
2- اسدزاده، حسن (1385) راهنما و بانک سوالات روان‌شناسی تربیتی (ویژه‌ی دانشجویان دانشگاه پیام نور). تهران: استادی.

 

7- ترجمه‌ی کتاب:

1- اسدزاده، حسن؛ مجتبی ‌زاده، محمد (1384) اصول یادگیری و توانایی‌های انسان (تألیف مایکل هاو) (ترجمه)، تهران: نشر عابد.

2- اسدزاده، حسن؛ اسکندری، حسین (1385) روان‌شناسی تربیتی: تحقیق، تدریس، یادگیری (تألیف ریچارد پارسونز و همکاران) (ترجمه) تهران: نشر عابد.

3- اسدزاده، حسن، عماری، حسن (زیرچاپ) رنگین‌کمان هوش (تألیف سو تیلی) (ترجمه) تهران: روان‌شناسی و فرهنگ.

 

8- ویراستاری کتاب:

اسدزاده، حسن (ویراستار)، انگجی، لیلا، مجتبی زاده، محمد (مترجمان) (1385) اختلالات یادگیری، زنجان: پینار.

 

9- فصل در کتاب به زبان انگلیسی:

 

Riding, R. J., Asadzadeh Dahraei, H., Grimley, M & Banner, G. (2001) "Working Memory, Cognitive Style and Academic Attainment", in R. Nata (Ed.) PROGRESS IN EDUCATION volume 5, New York: Nava Science Publishers, Inc.

 

  

10- مقاله به زبان انگلیسی:

 

1- Riding, R. J., Grimley, M  ,Asadzadeh Dahraei, H & Banner, G. (2003) "Cognitive Style, Working Memory  and Learning Behaviour and Learning Attainment in School Subjects", British Journal of Educational Psychology, 73 (Part 2), 149 -169.

 

2- Grimley, M,  Asadzadeh Dahraei, H  & Riding, R. J.(2008) The relationship between anxiety- stability, working memory and cognitive style,. Educational Studies.

  

11- مقالات چاپ شده در مجلات تخصصی فارسی:

1- اسدزاده، حسن،  (1386) کلی نگر هستید یا جزئی نگر. تصویر ذهن، شماره 3.
2- اسدزاده، حسن، مروتی، ذکرالله (1386) شناخت عوامل مرتبط با فرار از مدرسه. فصلنامه مطالعات جوانان، شماره 8 و 9 . 

 

12- مقالات ارائه  (چاپ) شده در سمینارهای داخلی و خارجی:
1- اسدزاده، حسن (1386) حافظه‌ی فعّال، فناوری آموزشی و یادگیری، مجموعه مقالات دومین سمینار فناوری آموزشی، دانشکده‌ی روان‌شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه علامه طباطبایی. 

  


2- Asadzadeh, Hassan (2007) Working Memory and Learning Performance: an Iranian Based Research, 13th conference on developmental psychology, Jena Germany.

  

13- خلاصه مقالات چاپ شده در سمینارهای داخلی و خارجی:

1- اسدزاده، حسن (1383) مبانی روان‌شناختی آموزش: سبک های شناختی، اولین سمینار نقش و جایگاه آموزش در صنعت، تهران: گروه صنعتی ایران خودرو.


- 2Asadzadeh,   H (2001) Cognitive style, Working memory and Academic Achievement. Paper presented at "the 8th Iranian Students Seminar in Europe"UMIST,Manchester,United Kingdom.


- 3Asadzadeh, H. (2006) “the role of working memory in teaching and learning performance”. 26th international congress of applied psychology. Athens, Greece.

 

  

14- مقالات ارائه شده در سخنرانی ها:
1- اسدزاده، حسن (1383) نگاهی به وضعیت تحقیق و تولید علم، بزرگداشت هفته‌ی پژوهش، دانشکده‌ی روان‌شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه علامه طباطبایی.
2- اسدزاده، حسن (1384) نیروی پنهان یادگیری: سبک شناختی، سلسله سخنرانی‌های علمی، دانشکده‌ی روان‌شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه علامه طباطبایی.
3- اسدزاده، حسن (1386) حافظه‌ی فعّال و سنجش آن، سلسله سخنرانی‌های علمی، دانشکده‌ی روان‌شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه علامه طباطبایی.
4- اسدزاده، حسن (1386) تولید علم و رتبه بندی دانشگاه ها، بزرگداشت هفته‌ی پژوهش، دانشکده‌ی روان‌شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه علامه طباطبایی. 

  

15- مصاحبه:

اسدزاده، حسن (1386) روش های تغییر و اصلاح رفتار کودکان، برنامه تصویر زندگی، شبکه دو سیما (پخش زنده).

 

 

۱۶- راهنمائی پایان نامه تحصیلات تکمیلی:

1- سید آبادی (نیک طلب)، راضیه (1384) بررسی رابطه بین سبک‌های شناختی (کلی‌نگر- جزئی‌نگر و کلامی- تصویری)، خودکارآمدی و پیشرفت تحصیلی در دانش‌آموزان دختر پایه سوم دبیرستان شهرستان سبزوار، دانشکده‌ی روان‌شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه علامه طباطبائی. 

2-مجتبی زاده، محمد (1385) بررسی رابطه بین حافظه فعال، اضطراب و پیشرفت تحصیلی در بین دانش‌آموزان پسر سال سوم دبیرستان شهر زنجان، دانشکده‌ی روان‌شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه علامه طباطبائی.

3- قربانعلی‌زاده، خیرالله (1385) بررسی رابطه بین حافظه فعال، راهبردهای یادگیری و عملکرد تحصیلی در بین دانش‌آموزان سال سوم متوسطه شهرستان لنگرود، دانشکده‌ی روان‌شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه علامه طباطبائی.

4- سجادی، منصوره السادات (1385) بررسی و مقایسه عزت نفس، نگرش به تقلب درسی و اقدام به آن در دانش‌آموزان دختر و پسر سال سوم راهنمائی شهر اراک، دانشکده‌ی روان‌شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه علامه طباطبائی.

5- آقائی پور، معصومه (1385) بررسی رابطه بین مهارت‌های ارتباطی و شیوه‌های تدریس مستقیم و غیرمستقیم استادان با میزان محبوبیت آنان، دانشکده‌ی روان‌شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه علامه طباطبائی.

6- مروتی، ذکرالله (1386) شناخت عوامل مرتبط با فرار از مدرسه در دانش‌آموزان پسر مقطع دبیرستان شاخه نظری شهر ابهر، دانشکده‌ی روان‌شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه علامه طباطبائی.

7- مهدیان، حسین (1386) رابطه بین ادراک حمایت ار سوی خانواده، معلمان و دوستان و باورهای هوشی با پیشرفت تحصیلی در دانش‌آموزان سوم دبیرستان‌های شهر کاشمر، دانشکده‌ی روان‌شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه علامه طباطبائی.

8- محمودی، سارا (1386) مقایسه اثربخشی آموزش براساس نظریه طرح واره و روش سنتی بر درس زبان انگلیسی در دانش‌آموزان دختر سال اول دبیرستان شهر تهران، دانشکده‌ی روان‌شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه علامه طباطبائی. 

9- یگانه ایرائی، روجا (1386) بررسی رابطه بین حافظه فعال، خلاقیت و پیشرفت تحصیلی در دانش‌آموزان دختر پایه پنجم ابتدائی شهر آمل، دانشکده‌ی روان‌شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه علامه طباطبائی.

 

 

10- صمدی، اکرم (1386) ) رابطه بین ادراک حمایت ار سوی خانواده، معلمان و دوستان و خودکارآمدی با پیشرفت تحصیلی در دانش آموزان متوسط شاهد و غیرشاهد، دانشکده‌ی روان‌شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه علامه طباطبائی.

11- عابدی، غلامرضا (1386) بررسی ویژگی های مدیریتی از دیدگاه مدیران، معلمان و دانش آموزان سال سوم راهنمائی شهر تهران و ارتباط آن با پیشرفت تحصیلی آنان، دانشکده‌ی روان‌شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه علامه طباطبائی.

12- مرادی نژاد، عباس (1386) بررسی روش تدریس بدیعه پردازی بر افزایش خلاقیت و پیشرفت تحصیلی درس انشاء دانش‌آموزان پسر پایه پنجم ابتدائی شهر تهران، دانشکده‌ی روان‌شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه علامه طباطبائی.

13- رئیس سعدی، رئیس سعدی (1386) بررسی رابطه خودپنداره تحصیلی، انگیزش پیشرفت و پیشرفت تحصیلی دانش آموزان پایه پنجم ابتدائی شهرستان بندرلنگه، دانشکده‌ی روان‌شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه علامه طباطبائی.

14- براری، مجید (1386) بررسی میزان ناثربخشی آموزش دوره پیش از دبستان بر پیشرفت تحصیلی کودکان پایه سوم، چهارم و پنجم دبستان شهر بابل، دانشکده‌ی روان‌شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه علامه طباطبائی.

15- ثعبانی، صونا (1386) بررسی رابطه فرا شناخت و ادراک یاد گیری زبان انگلیسی با عملکرد درس زبان انگلیسی در دانش‌آموزان دختر پیش دانشگاهی شهرستان مراغه، دانشکده‌ی روان‌شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه علامه طباطبائی.

16- نعمتی، آبس (1386) بررسی رابطه ی بین ظرفیت حافظه فعال، رویکردهای مطالعه و عملکرد تحصیلی در بین دانش‌آموزان پسر سال سوم متوسطه شهر ابهر، دانشکده‌ی روان‌شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه علامه طباطبائی.

17- حسینی، مسلم (1386) بررسی دیدگاه معلمان نسبت به میزان تحقق اهداف ارزشیابی تکوینی و تاثیر روش‌های ارزشیابی تکوینی (شفاهی و کتبی) بر نمرات ارزشیابی پایانی درس روان‌شناسی در دانش‌آموزان پسر پایه سوم متوسط شهرستان بیرجند، دانشکده‌ی روان‌شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه علامه طباطبائی.

18- علی مددی، ناهید (1387) بررسی تأثیر میزان دانش و تجربه معلم بر نگرش و عملکرد تحصیلی دانش آموزان مدارس دخترانه دولتی منطقه 7 شهر تهران در سال تحصیلی87 - 1386.

19- مهاجر، آمنه (1387) بررسی تأثیر آموزش راهبردهای فراشناختی بر ظرفیت حافظه فعال و پیشرفت تحصلی دانش آموزان دختر سال سوم دوره راهنمائی شهر تهران در سال تحصیلی 86- 1387، دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه علامه طباطبائی.

 20- حبیبی، سمیه (1387) بررسی میزان اثربخشی آموزش مهارت حل مسأله بر ارتقا میزان سازگاری دانش‌آموزان دبیرستان‌های شبانه‌روزی دخترانه شهرستان زرند، دانشکده‌ی روان‌شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه علامه طباطبائی.

21- اکرامی، زهرا (1387) بررسی اثربخشی آموزش نظریه روان‌شناسی فردی آدلر بر کاهش مشکلات تصمیم‌گیری شغلی افراد جویای کار شهر یاسوج، دانشکده‌ی روان‌شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه علامه طباطبائی.

22- رضائی، جمال (1385) بررسی رابطه بین حافظه فعال، انگیزش پیشرفت و پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان دختر و پسر سال سوم دبیرستان‌های شهرستان سرپل ذهاب، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات تهران، دانشکده‌ی علوم انسانی و اجتماعی.

23- فیروزمختار، محمد (1385) مقایسه اضطراب انتحان در دانش آموزان دبیرستانی با والدین فرهنگی و غیرفرهنگی در شهرستان قم، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات تهران، دانشکده‌ی علوم انسانی و اجتماعی.

24- عسکری، علیرضا (1385)............ دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات تهران، دانشکده‌ی علوم انسانی و اجتماعی.

25- اسماعیلی، حکیمه (1386) بررسی رابطه بین سبک‌های شناختی (کلی‌نگر- جزیی‌نگر و کلامی- تصویری)، خلاقیت و پیشرفت تحصیلی دانش آموزان دختر سوم متوسط شهرستان میاندوآب، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات تهران، دانشکده‌ی علوم انسانی و اجتماعی.

26- دینوری، کسری (1386) بررسی نیم‌رخ روانی زوج‌های ناسازگار و یا جداشده توسط آزمون شخصیتیMMPI و تلویحات درمانی آن، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات تهران، دانشکده‌ی علوم انسانی و اجتماعی.

27- ابراهیمی بخت، حبیب الله (1386) بررسی رابطه بین کارائی شخصی، منبع کنترل و پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان پسر سال سوم متوسطه رشته علوم انسانی شهر کامیاران، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات تهران، دانشکده‌ی علوم انسانی و اجتماعی.

28- ندرلو، علی اصغر (1386) بررسی رابطه بین سبک‌های شناختی، راهبردهای شناختی و پیشرفت تحصیلی در دانش‌آموزان سال سوم دبیرستان شهر زنجان، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات تهران، دانشکده‌ی علوم انسانی و اجتماعی.

29- طولابی، سعید (1386) بررسی تاثیر ظرفیت حافظه فعال و خستگی شناختی بر حل مسائل شناختی در دانشجویان دختر و پسر دانشگاه تربیت معلم، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات تهران، دانشکده‌ی علوم انسانی و اجتماعی.

30- کرمیان، هنگامه (1386) مقایسه سلامت عمومی دانشجویان ورزشکار و غیرورزشکار شهرستان کوهدشت، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد ساوه.

31- اشرف نژاد، اشرف السادات (1386) بررسی تاثیر وضعیت اجتماعی اقتصادی و مذهبی بر سبک های مقابله با بحران و پایگاه های هویتی دانش آموزان دبیرستانی شهر تهران در سال تحصیلی ۸۶-۱۳۸۵ دانشگاه آزاد اسلامی، واحد ساوه.

32- کیانی، ارغوان (1386) بررسی و مقایسه هوش هیجانی و خودشکوفائی اساتید و دانشجویان دانشگاه علامه طباطبائی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد بیرجند.

33- نظری، ندا (1387) بررسی تأثیر خستگی شناختی بر میزان پرخاشگری و سطح آرزوی کارمندان خبرگزاری مهر، دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه علامه طباطبائی. 

34- ایمانی، زهرا (1387) بررسی آموزش راهبردهای فراشناختی بر مدیریت زمان مطالعه و عملکرد تحصیلی در دانش آموزان مقطع کاردانی دانشکده علمی- کاربردی شهرستان تکاب، دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه علامه طباطبائی.

35- احمدیان، حسام (1387) بررسی رابطه بین ارضای نیازهای روانی بنیادی و خودمختاری، شایستگی، ارتباط و خلاقیت در دانش آموزان پیش دانشگاهی شهرستان کامیاران در سال تحصیلی 86- 1387، دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه علامه طباطبائی.

36- محمدی، زهرا (1387) مقایسه بین سبکهای یادگیری (وابسته به زمینه و ناوابسته به زمینه) و ابعاد شخصیتی در دانش آموزان تیزهوش و عادی پایه سوم دبیرستان، دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه علامه طباطبائی. 

37- یوسفی، الهه (1387) بررسی رابطه بین سبکهای شناختی (کلی نگر- جزئی نگر، کلامی- تصویری)، منبع کنترل و پیشرفت تحصیلی در بین دانش آموزان دختر سال سوم متوسطه شهرستان لاهیجان در سال تحصیلی ۸۶- ۱۳۸۷، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران، دانشکده علوم انسانی و اجتماعی.

38- صادقی،       (1387)

39- موسوی،       (1387)

40- صبوری، شیوه های فرزند پروری خلاقیت  (1387) 

41- درخشنده،       (1387)

42- برومندی مهدی (1378) بررسی رابطه آنورژنی با خلاقیت و عزت نفس در دانش آموزان پسر سال سوم دبیرستان شهر اسفراین در سال تحصیلی ۸۶-۱۳۸۷ دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبائی. 

43- درویش موجنی، علی (1387) بررسی تأثیر آموزش یادگیری مشارکتی بر رشد مهارت های اجتماعی دانش آموزان پایه دوم راهنمائی شهر گرگان در سال تحصیلی 86- 1387، دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه علامه طباطبائی.

44- غلامی، شهاب (1387) بررسی رابطه جهت گیری هدفی با راهبردهای با راهبردهای هدفی و اضطراب امتحان در دانش آموزان پسر سال سوم متوسطه شهرستان اسلام آباد غرب در سال تحصیلی 86- 1387.

 1۷- مشاوره پایان نامه تحصیلات تکمیلی:

۱- جهانشاهی، ناهید (1385)

2- کاشانی، آمنه (1385)

3- یارعلی، زهرا (1386)

4- باقری، حسین (1387)

5- نصیری، محمدعلی (1386)

6- آب نیکی، الهام (1386)

7- باکتریا، فرزانه (1386)

8- مدرکی، آمنه (1386)

9- عبد الله زاده،       (1386)

10- هادیان، ویدا (1385)

11- بیکی، مهدی (1386) بررسی تأثیر آموزش روش تن آرامی بر میزان درک و فهم دانش آموزان دختر و پسر نارساخوان و عادی مقطع ابتدائی منطقه 6 تهران، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران، دانشکده علوم انسانی و اجتمائی.

12- شاهرخی، طاهره (1386) شناخت اصول و مفاهیم بهداشت روان در محتوای داستان های قرآن کریم، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران، دانشکده علوم انسانی و اجتماعی.

13- گلی، روح انگیز (1386) رابطه سلامت روانی با نوع کار (مکانیزه و سنتی) در بین کارکنان شاغل در وزارت کشور، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران، دانشکده علوم انسانی و اجتماعی.

14- خمسه، علیرضا (1387)

15- میرشکاری،       (1387)

16- رحمانی،            (1387)

17- باقری،               (1387)

18- اسمی،               (1387)

19- نوربخش، اعظم    (1387)

20- کلهری، بهنوش  (1387)

21- رنجبر، لیلا   (1387)

22- کشاورز،  (1387)

23- مصائبی،     (1387):: موضوعات مرتبط: cvاساتید محترم
ن : فاطمه بیدی
ت : 87/06/17

خلاصه‌ي سوابق علمی- اجرايي دكتر عاطف وحيد

 

دكتر محمد كاظم عاطف وحيد

انستيتو روانپزشكي تهران

 

مدرك و رشته تحصيلي:

-  دكتراي تخصصي روانشناسي باليني   ( آمريكا) 

 

سوابق آموزشي:

1-      انستيتو روانپزشكي تهران  ( 1375 تا كنون)

تدريس دروس تخصصي روانشناسي باليني در دوره‏هاي كارشناسي ارشد و دكتراي روانشناسي باليني شامل گروه درماني، نظريه سيستم ها، آزمونهاي شناختي، آزمونهاي فرافكن، ارزيابي و تشخيص، اخلاق حرفه‏اي، كاربرد رواندرماني.

2-     دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي  ( 1377 تا 1385)

تدريس دروس تخصصي روانشناسي باليني در دوره‏ دكتراي روانشناسي باليني شامل گروه درماني، ارزيابي و تشخيص 1 و2، اخلاق حرفه‏اي.

3-     دانشگاه شهيد بهشتي، دانشكده علوم تربيتي، (1376 تا 1379  - ترم هاي پائيز).  

      تدريس دروس بهداشت روان، متون تخصصي، آزمونهاي شناختي در دوره كارشناسي و يك دوره آزمونهاي فرافكن در دوره كارشناسي ارشد.

4-      مؤسسه پژوهشي امام خميني (قم)،  (1378 تا 1383 و 1385 تا كنون)

تدريس دروس تخصصي روانشناسي باليني شامل آزمونهاي شناختي، آزمونهاي فرافكن، رفتاردرماني، نظريه سيستم‏ها، گروه درماني، و خانواده درماني در دوره كارشناسي ارشد.

5-      دانشكده توانبخشي،  (ترم هاي پائيز)   1378 تا  1382.

 تدريس درس كاربرد آزمونهاي تشخيص عقب ماندگي ذهني، در دوره كارشناسي ارشد

6-     دانشگاه تربيت معلم، (1381 تا  1382).

تدريس درس آزمونهاي روانشناختي در دوره كارشناسي ارشد

 

   6-  دانشگاه تربيت معلم،  1384

 تدريس درس آزمونهاي روانشناختي در دوره دكتراي مشاوره

7-      دانشگاه تهران،  ترم دوم    82-1381

تدريس درس سازگاري با بيماريهاي مزمن به دانشجويان دوره دكتراي روانشناسي سلامت.

8-      كارگاه هاي آموزشي، 1376 تا كنون

    اجراء تعدادي زيادي كارگاههاي آموزشي در زمينه‏هاي مختلف از جمله تشخيص، ، آزمونهاي عيني و فرافكن، مداخله در بحران، پيشگيري از اعتياد، اصول مشاوره، مشاوره در ايدز، و ضوابط اخلاق حرفه اي در سازمان هاي مختلف، از جمله انستيتو روانپزشكي تهران، آموزش و پرورش در تهران و شهرستانهاي مختلف، دانشگاه تهران (مركز مشاوره 16 آذر)، وزارت علوم، وزارت بهداشت و درمان، سازمان بهزيستي كشور، سازمان انتقال خون، سازمان زندان ها، و سازمان دفاع از قربانيان خشونت، كانون اصلاح و تربيت.

 

سوابق پژوهش

1-       سوابق پژوهشي در آمريكا ضميمه است.

2- طرح هاي پژوهشي در ايران

-  بررسي مقدماتي شيوع سوء مصرف مواد در مناطق روستايي غرب استان تهران

    (هشتگرد و طالقان) با استفاده از افراد كليدي ، (همكار اصلي)

         -  “طرح نمونه توسعه بهداشت روان و پيشگيري از اعتياد در منطقه 6 شهر تهران” مرحله

              اول: ارزيابي نيازها و بررسي منابع.

         -  بررسي“نقش مداخلات دارويي و شناختي در كاهش مخاطرات ناشي از مصرف مواد

              مخدر و بهبود وضعيت رواني زندانيان معتاد”، (همكار اصلي). 

-        بررسي نوع و شدت همسرآزاري در افراد مراجعه كننده به كلانتري‎ها  و دادگاه

    خانواده تهران.

-        هنجاريابي پرسشنامه روانشناختی كاليفرنيا  (طرح مصوب سازمان بهداشت و درمان

     صنعت نفت)،  (همکار اصلی)

          -  نظر سنجی در مورد اصول  اخلاق حرفه اي روانشناسی از متخصصين بهداشت

             روانی،(در دست اجرا)

         -  هنجاريابي شاخص شدت اعتياد (طرح مصوب مركز ملي مطالعات اعتياد، معاونت

             پژوهشي دانشگاه تهران و ستاد مبارزه با مواد مخدر)، ( دردست اجرا).

3- استاد راهنما و مشاور تحقيقات دانشجويان

     -  استاد راهنما و مشاور تعدادي پايان نامه كارشناسي ارشد روانشناسي باليني در

         انستيتو روانپزشكي تهران و مشاور چند پايان نامه كارشناسي ارشد از دانشگاههاي

         ديگر، از جمله، دانشگاه شهيد بهشتي، دانشكده توانبخشي، دانشگاه تربيت معلم، و

         موسسه پژوهشی امام خميني (ره) .

-         استاد راهنما و مشاور چند رساله دكتري روانشناسي باليني در انستيتو روانپزشكي

           تهران و استاد مشاور يك رساله دكتري در دانشگاه تربيت مدرس.

 

سوابق اجرايي

1-       سوابق اجرايي در آمريكا ضميمه است.

2-      مسئول درمانگاه انستيتو روانپزشكي تهران،  1381-1376.

3-      معاون آموزشي انستيتو روانپزشكي تهران، 1381 تا شهريور 85.

4-      عضو كميته و عضو شوراي سياستگزاري قطب تحقيقاتي (انستيتو روانپزشكي تهران، 1380 تا كنون).

5-     مسئول واحد انتشارات مركز همكاريهاي سازمان جهاني بهداشت در انستيتو روانپزشكي تهران 7 137 تا 1383.

6-     عضو هيآت تحريريه نشريه انديشه و رفتار،  1379 تا كنون.

7-     عضو شوراي تحصيلات تكميلي انستيتو روانپزشكي تهران 1381 تا كنون.

8-     معاون گروه روانشناسي باليني، انستيتو روانپزشكي تهران 1381-1383.

9-     عضو شوراي مركز تحقيقات بهداشت روان  (انستيتو روانپزشكي تهران، 1383 تا كنون).

10- عضو كميته ارزيابي مدارك تحصيلي دانش آموختگان خارج از كشور، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي،  1377 تا كنون.

11- عضو هيآت مؤسس و هيئت مديره و خزانه‏دار انجمن علمي اعتياد، 1378 تا كنون.

12- عضو كميته تدوين پروتكل درمان اعتياد، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، 1379.

13- عضو شورايعالي آموزش و برنامه ريزي ستاد مبارزه با مواد مخدر، 1380-.1379

14- عضو هيآت مؤسس و رئيس هيئت مديره انجمن علمي روانشناسي باليني ايران،  1380 تا كنون.

15- عضو هيآت مؤسس و هيئت مديره مؤسسه فن آوران كارآفرين، 1381 تا كنون.

16- عضو بورد روانشناسي باليني وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي،  1383 تا كنون.

17-  عضو كميته تدوين پيش نويس طرح جامع سلامت روان كشور.  اداره سلامت روان،

وزارت بهداشت، درمان، و آموزش ÷زشکی، 1384-1383.

18-  عضو هيآت تحريريه نشريه رفاه اجتماعي ،  1383 تا كنون.

19- عضو هيآت مؤسس و هيئت مديره و خزانه‏دار انجمن ارتقاء بهداشت روان (ابر) 1383 تا 

كنون.

20-  عضو هيآت علمي مركز ملي مطالعات اعتياد، 1383 تا كنون

21- عضو كميته روانشناسي باليني سازمان نظام روانشناسي و مشاوره جمهوري اسلامي ايران

22- عضو كميته اخلاق حرفه اي سازمان نظام روانشناسي و مشاوره جمهوري اسلامي ايران

23- عضو كميته سنجش و اندازه گيري سازمان نظام روانشناسي ومشاوره جمهوري اسلامي ايران

24-  عضويت در كميته علمي چند كنگره، همايش، سمپوزيوم و سمينار سراسري از سال

       1377  تا كنون،  از جمله:

   -  همايش نقش دين در بهداشت روان

   -  همايش اختلالات رفتاري كودكان و نوجوانان، ارديبهشت 1377، تهران.

   -  كنگره سراسري استرس، 1378.

   -  همايش مشاوره از ديدگاه اسلامي (يزد)

   -  سمينار سراسري اختلالات رفتاري كودكان و نوجوانان (دانشگاه علوم پزشكي زنجان)،

      1376،  1378، و 1382.

   -  اولين همايش بين المللي نقش دين در بهداشت روان، 1380.

   -  كنگره پژوهش هاي روانپزشكي و روانشناسي باليني در ايران، دانشگاه علوم

       پزشكي شهيد بهشتي، 1383. 

       - دبير كنگره سراسري پژوهش هاي روانشناسي باليني در ايران، (اسفند، 1384  )

       -  همايش تقويت نظام خانواده و آسيب شناسي آن  (موسسه پزوهشي امام خميني (ره)،

           اسفند1384، قم)

 

سوابق اشتغال تخصصي

1-      سوابق اشتغال تخصصي در آمريكا ضميمه است.

2-      ارائه خدمات روانشناسي (ارزيابي روانشناختي و رواندرماني) در درمانگاه انستيتو روانپزشكي تهران  از سال 1375 تا كنون.

 

مقالات و تاليفات

     سازمان بهداشت جهاني (1383).  ارزيابي درمان اختلالات مصرف مواد: ارزشيابي فرايند (كتاب راهنماي 4).  ترجمه محمد كاظم عاطف وحيد و ربابه نوري. انستيتو روانپزشكي تهران.

      عاطف وحید، محمد کاظم و فتی، لادن (1382).  مشاوره جهت ايجاد انزجار ازاعتياد تزريقي.  انستيتو روانپزشكي تهران.

سازمان بهداشت جهاني (1996).  رواني: ده اصل اساسي.     (مترجم:  اقدس ِدواچي؛ (ويراستار : محمد کاظم عاطف وحید)، انستيتو روان پزشكي تهران.

     ملكوتي، سيد كاظم؛ عاطف وحيد، محمدكاظم؛ و ديگران (1380). راهنماي كاربردي درمان سوء مصرف كنندگان مواد. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي.

   محمود علیلو، مجید؛ عاطف وحید، محمد کاظم؛ بیان زاده، سید اکبر؛  ملکوتی، سید کاظم (1384).  بررسی آزمایشی مشکلات حافظه در مبتلایان به نوع وارسی اختلال وسواسی – اجباری. فصلنامه اندیشه و رفتار، سال یازدهم، شماره 1، (پیاپی 40). ص 70-62.

   حسینی، سید مهدی؛ بیرشک، بهروز؛  عاطف وحید، محمد کاظم  (1384).همه گیرشناسی اختلال های روانی در دانش آموزان دبیرستانی شهرستان رفسنجان. فصلنامه اندیشه و رفتار، سال یازدهم، شماره 1، (پیاپی 40). ص 80-71.

  غرایی، بنفشه؛  محمد کاظم، عاطف وحید؛ دژکام، محمود؛ محمدیان، مهرداد؛  (1384). وضعیت هویتی نوجوانان تهرانی. فصلنامه اندیشه و رفتار، سال یازدهم، شماره 2، (پیاپی 41). ص 175-164.

  نظیری، قاسم؛ قاسم زاده؛ حبیب ا...؛  عاطف وحید، محمد کاظم؛   بیان زاده، سید اکبر (1384). معرفی شیوه ی افتراق معنایی و کاربرد آن در ارزیابی بازنمایی معنایی بیماران افسرده.  فصلنامه اندیشه و رفتار، سال یازدهم، شماره 2، (پیاپی 41). ص 211-176.

 فتی، لادن؛ بیرشک، بهروز ؛ عاطف وحید، محمد کاظم؛ ودابسون، کیت استفان (1384)، ساختارهای معناگذاری طرحواره ها، حالت های هیجانی و پردازش شناختی اطلاعات هیجانی، مقایسه دوچارچوب مفهومی. فصلنامه  اندیشه و رفتار، سال یازدهم، شماره 3، (پیاپی 43).

 قهاری، شهربانو؛ عاطف وحید، محمد کاظم؛ یوسفی، حمید؛  (1384). بررسی میزان همسرآزاری در دانشجویان دانشگاه آزاد تنکابن، مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران. سال پانزدهم، شماره 50، ص 83 تا 89.

   عاطف وحید، محمد کاظم (1383). بهداشت روان در ایران: دستاوردها و
چالش ها.
مجله رفاه اجتماعی. سال چهارم، شماره پیاپی 14.

   بخشانی، نور محمد؛ بیرشک، بهروز؛  عاطف وحید، محمد کاظم؛ و بوالهری، جعفر (1382). ارتباط حمایت اجتماعی ادراک شده و رویدادهای استرس زای زندگی با افسردگی.  فصلنامه اندیشه و رفتار، سال نهم، شماره 2، (پیاپی 34). ص 55-49.

   یعقوبی نصرآبادی، محمد؛ عاطف وحید، محمد کاظم؛ احمدزاده، غلامحسین (1382). تأثیر گروه درمانی شناختی – رفتاری بر کاهش افسردگی و اضطراب بیماران مبتلا به اختلال خلقی. فصلنامه اندیشه و رفتار، سال نهم، شماره 2، (پیاپی 34). ص 63-56.

Mehrabi, F.; Bayanzadeh, S. A.; Atef-Vahid, M.K.; Bolhari, J.; Shahmohammadi, D. and Vaezi, S.A. (2000). Mental Health in Iran. In Ihsan Al–Issa (Ed). Al-Junun: Mental Illness in Islamic World. USA: International

- Flynn, P. M. ; Luckey, J, W, ; Atef-vahid M. K.; etal. Relationship Between Drug Preference and indicators  of Psychiatric Impairment. American Journal of  Drug and Alcohol Abuse, 21(2), 1995.

- Moolchan, E. T.; Atef-vahid, M. K.; Hoffman, J. A.; and Caudil, B. D. Ccranial Electrotherapy Workshop, AIDS Education and Training Centers, Newark,  New Jersey, 1992.

- King, D. and Atefvahid, M. K. Two Extentions of the Anchor-Range Effect. Perception & Psychophysics, 1986, (2).

- King, D. and Atef-vahid, M. K. Anchor Effect and Perceptual grouping ( Paper Presented by the first author at the meeting of the Eastern Psychological Association, Baltimore, MD, April, 1984

 

عضويت در انجمن هاي علمي

انجمن علمي روانشناسي باليني ايران   (عضو هيئت موسس و رئيس هيئت مديره انجمن)

انچمن علمي اعتياد   (عضو هيئت موسس و خزانه دار)

انجمن روانشناسي ايران

انجمن ارتقاء بهداشت روان (ابر)، ( عضو هيئت موسس و خزانه دار)

مركز ملي مطالعات اعتياد

 :: موضوعات مرتبط: cvاساتید محترم
ن : فاطمه بیدی
ت : 87/06/17

به نام خدا

 1- 1 نام و نام خانوادگي : مريم داناي طوسي      

  شغل فعلي : عضو هیئت علمي و مدير گروه پژوهش در برنامه های درسی زبان

1-2- آدرس محل کار يا آدرس پستي براي مکاتبه : سازمان پژوهش و برنامه ريزي آموزشي – موسسه پژوهشي  برنامه ريزي درسي و نوآوريهاي آموزشي – خيابان ايرانشهر شمالي ، کوچه خسرو شماره4

پست الکترونيکي : maryam_danayetousi@yahoo.co.uk

rinstitute@gmail.com

1-3- سوابق تحصيلات دانشگاهي

رديف

مدرک تحصيلي

رشته تحصيلي

دانشگاه محل تحصيل

کشور

سال اخذ مدرک

1

کارشناسي

دبيري زبان انگليسي

دانشگاه گيلان

ايران

1374

2

کارشناسي ارشد
زبان‌شناسي همگاني

دانشگاه تهران

ايران

1378

3

دکتراي تخصصي
زبان‌شناسي همگاني

دانشگاه تهران

ايران

1384

 

سابقه تدريس

دانشگاه پيام نور( واحد تهران)- کارشناسی ارشد آموزش زبان فارسی – روانشناسی خواندن و نوشتن87-1386،‌ 88-1387

دانشگاه پيام نور( واحد تهران)- کارشناسی ارشد آموزش زبان فارسی – روشهای تدريس خواندن و نوشتن-1386

دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی- آواشناسی: 86-1385

دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی- روانشناسی زبان: 86-1385

دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی – روانشناسی زبان: 85-1384

دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی- مقدمات زبانشناسی: 85-1384

مرکز تربیت معلم شریعتی – زبان عمومي – زبان عمومی: 82-1381

دانشگاه آزاد اسلامي (مجتمع ولیعصر تهران) -  زبان عمومي : 81-1380

دانشگاه آزاد اسلامي (واحد لاهيجان) -  زبان عمومي : 79-1378

 

آثار منتشر شده در مجلات علمي – پژوهشي خارجی

2007

Journal of Counselling Psychology Quarterly

A pilot investigation into unimpaired and dyslexic Persian children's word naming and spelling: implications for models of reading and counselling

 

2006

Journal of Annals of Dyslexia

Spelling transparency and its impact on dyslexic and unimpaired children’s memory for words

 

2006

The Journal of Psychology-Interdisciplinary and Applied.

  Short-term memory for words as a function of spelling transparency.

 

 

آثار منتشر شده در مجلات علمي – پژوهشي داخلی

فرایند پردازش واژگاني

مقاله

مجله زبان و ذهن

زیر چاپ

تأثير شفافيت و تيرگی خط فارسی بر عملکرد کودکان طبيعی و نارساخوان در آزمونهای آگاهی واجشناختی

مقاله

 

مجله زبان و ذهن

1385

 

Spelling transparency and its impact on the reading of normal and dyslexic readers

 

مقاله

 

The Iranian Journal of Contemporary Psychology

2006

ساختهاي غير شخصي در گويش گيلکي شهرستان لاهيجان

مقاله

مجله علمي پژوهشي گويش شناسي(فرهنگستان زبان و ادب فارسي)

1383

بررسي ساخت کنترل مفعولي در زبان فارسي

مقاله

مجله علمي پژوهشي دانشکده ادبيات دانشگاه تهران

1381

 

 

 

 

 

 

 

 

آثار منتشر شده در مجلات علمی- ترویجی و نیز مجلات داخلی وزارت آموزش و پرورش

 

عوامل مؤثر بر پيشرفت مهارت نوشتن

مقاله

رشد آموزش ابتدايي

1383

شماره 58

مدارس مجازي ، مدارس آينده

مقاله

رشد معلم

1382 شماره 173

ويژه نامه پروژه 2061

ويژه نامه

مؤسسه پژوهشي برنامه‌ريزي درسي و نوآوري آموزشي

1382

مؤسسات پژوهشي برخي از کشورهاي جهان

ويژه نامه

مؤسسه پژوهشي برنامه‌ريزي درسي و نوآوري آموزشي

1382

نقش مدارس و جوامع در گسترش روحيه پژوهشگري در دانش آموزان

مقاله

مؤسسه پژوهشي (ويژه‌نامه هفته پژوهش)

1382

در قلمرو اصول و مباني ترجمه (1)

مقاله

ماهنامه پژوهش

1381

در قلمرو اصول و مباني ترجمه (2)

مقاله

ماهنامه پژوهش

1381

ويژه نامه نقد و بررسي آراء و انديشه هاي نوم چامسکي

ويژه نامه

مؤسسه پژوهشي برنامه ريزي درسي و نوآوري آموزشي

1381

رشد ساختارهاي نحوي در کودکان – طرح يک مسأله

مقاله

ماهنامه پژوهش

1380

 

 

آثار ترجمه شده

 

مدارس هوش چندگانه

ماهنامه پژوهش

1384

مهارت زباني نوشتن، مراحل فراگيري آن و عوامل مؤثر بر پيشرفت اين مهارت در كودك (2)

ماهنامه پژوهش

1383

مهارت زباني نوشتن، مراحل فراگيري آن و عوامل مؤثر بر پيشرفت اين مهارت در كودك (1)

ماهنامه پژوهش

1383

نقش معلم ، خانواده و دانش آموز در فراگيري زبان دوم

رشد معلم

1382شماره 180

بررسي روانشناختي تحقيقات آموزشي با فناوري: درک آنچه که يک نوآوري را مفيد مي سازد

ماهنامه پژوهش

1382

نظر معلمان درباره تفاوتهاي سبک مديريت مديران مدارس از دو تبار گوناگون

ماهنامه پژوهش

1382

مهمترين عوامل بيروني مؤثر در يادگيري زبان دوم

ماهنامه پژوهش

1382

بررسي روانشناختي تحقيقات فناوري آموزشي: درك آنچه كه يك نوآوري را مفيد مي سازد

ماهنامه پژوهش

1382

اقدام‌پژوهي‌معلمان: تأثير تحقيق بر بهبود برنامه درسي و پيشرفت حرفه‌اي

ماهنامه پژوهش

1382

ملاحظاتي در آموزش نوشتن

ماهنامه پژوهش

1382

مدارس و دوره هاي مجازي از دوره پيش دبستاني تا پيش دانشگاهي

ماهنامه پژوهش

1381

ايجاد ارتباط از طريق تعليم و تربيت جهاني

ماهنامه پژوهش

1381

ماهيت مخالفت از نگاه چامسكي

ماهنامه پژوهش

1381

نظريه زباني چامسكي

ماهنامه پژوهش

1381

آموزش مبتني بر وب

ماهنامه پژوهش

1380

 

 

مقالات ارائه شده در کنفرانسهای خارجی و داخلی

 

اثرات خط فارسی بر حافظه واژگانی بزرگسالان

همایش پژوهشهاي زبان و ادب فارسي

اردیبهشت 1387

اثرات خط فارسی بر حافظه واژگانی کودکان

هفتمین همایش زبانشناسي ایران

21-20 آذر 1386

نارساخوانی رشدی (بحثهای نظری)

اولين کنگره ميان رشته ای روشهای پژوهش در علوم اعصاب- دانشگاه علوم بهزيستی و توانبخشی

7-5 ارديبهشت 1386

Persian spelling transparency and it's impact on phological awareness amongst dyslexic and unimpaired readers

The Experimental Psychology Society Workshop - London

20-21 September 2006

Children and adults memory for words as a function of spelling transparency

The Experimental Psychology Society meeting, London

5-6 January- 2006

Developmental dyslexia as a function of opaqueness and transparency of a word's spelling: Evidence from Persian.

The Experimental Psychology Society meeting, London

6-7 January, 2005

ساخت کنترل مفعولي در زبان فارسي

پنجمين كنفرانس زبانشناسي

1379

 

 

طرح هاي پژوهشي

 

عنوان طرح

مسئوليت در طرح

محل اجرا

وضعيت طرح

تبیین اهداف و مؤلفه های مهارتهای ادراکی و تولیدی زبان در برنامه درسی زبان آموزی دوره های مختلف تحصیلی آموزش و پرورش ايران)

مجري

مؤسسه پژوهشي

اجرای آن آغاز شده است.

ابزارهای واجشناختی و معنایی در توليدات آهنگين کودکان 4-6 ساله فارسی زبان

مجری

دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی

در حال اجرا

بررسي مهارت ناميدن اسامي و افعال در كودكان3 الي 6 ساله و طبيعي تک زبانه فارسي زبان

همكار

دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی

در حال اجرا

ساختهاي غير شخصي در گويش گيلکي شهرستان لاهيجان

همکار

دانشگاه تهران

پايان يافته

2061

همکار

مؤسسه پژوهشي برنامه‌ريزي درسي و نوآوري آموزشي

پايان يافته

سايت ام دو

همکار

مؤسسه پژوهشي برنامه‌ريزي درسي و نوآوري آموزشي

پايان يافته

پيکره متني زبان فارسي

همکار

دانشگاه تهران

پايان يافته

Developmental dyslexia as a Function of Persian orthographic transparency

 

همکار

Middlesex  University, England

پايان يافته

 

 

عضویت در انجمن هاي علمي:

-        انجمن زبانشناسي ایران

-         انجمن برنامه درسي ایران:: موضوعات مرتبط: cvاساتید محترم
ن : فاطمه بیدی
ت : 87/06/13
تصاویر زیباسازی نایت اسکین